Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FMX Proje Hatası
Photo 
Merhaba arkadaşlar.

2 yıldır üzerinde çalıştığım projede ciddi bir sorunla karşılaştım. FMX uygulamayı IDE üzerinde açarken aşağıdaki hatayı alıyorum;

Error reading form :'Form1_SmXhdpiPh'
Error reading GridPanelMenus.columncollection: Cannot delete a column that contains controls.
Ignore the error and continue? 

Ignore ile geçiş yapılabiliyor ve uygulama çalışıyor ancak;

Tek yaptığım en son uygulamaya bir GridPanel eklemek idi... Hatta onu da kaldırdım tekrar denedim yine aynı.
Uygulama Windows'ta sorunsuz çalışıyor. Ancak Android cihazda çalıştığında tüm ekranların ve form üzerindeki bileşenlerin düzgün yerleşmediğini, yani cihazın ekran boyutlarına göre konumlandırılmadığını görüyorum.

Mesela cihazı yatay çevirdiğimde tüm nesneler düzgün görünürken dikey kullanımda ekranda formdaki nesneler sıkışık vaziyette görüntüleniyor.

Bu sorun durup dururken oldu. Düne kadar hiçbir sorun yoktu. Yani projeye ilk başladığımdan beri aradan geçen 2 yılda böyle bir sorun yaşamamıştım. Uygulamam tüm cihazlarda düzgün çalışıyordu.

implementation kısmı da aynen aşağıdaki gibiydi;

{$R *.fmx}

{$R *.SmXhdpiPh.fmx ANDROID}
{$R *.NmXhdpiPh.fmx ANDROID}

Hepsini kaldırdım, View menüsünden Android 3.5" 4" 5" gibi cihazları seçerek tekrar denedim ve çalıştırdım. Ancak sonuç olumsuz.

Sizce bunun nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim?
Ne ekersen onu biçersin!  Idea
Sorun sanal cihaz görüntüleri ile ilgilidir. 
{$R ile başlayan cihaz görüntülerini silmeniz yeterli olması gerekiyordu.
Farklı bir IDE ile test etmenizde fayda var.
Begin : = end / 2;
(14-07-2021, Saat: 11:48)RAD Coder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorun sanal cihaz görüntüleri ile ilgilidir. 
{$R ile başlayan cihaz görüntülerini silmeniz yeterli olması gerekiyordu.

Evet hepsini silip denedim yine olmadı. Hayır anlamadığım projeye başladığımdan beri hiçbir ayar vs değiştirmedim. Düne kadar telefonda tablette hem yatay hem dikey her pozisyonda çalışan uygulama birden sapıttı! Windows'ta hiçbir sorun yok. Ama Android cihazda nesneler küçüldü filan yani bazı tab'ların altında ScaledLayout'lar kullanıyordum ona rağmen sanki yokmuş gibi davranıyor!

Üstelik öyle karışık bir uygulama da değil. Tek bir form ve Unit'ten oluşuyor. İçinde Tab'lar var yani...

{$R ile başlayan 2 tane imaj vardı zaten!
Proje dosyasındaki özel tanımlamaları (sürüm numarası, IdentiferId, uygulama ad ve label'ı vb.) not alın. 
- Proje dosyasını silin.
- Yeni bir proje dosyası oluşturun.
- Yeni proje dosyasındaki varsayılan Formu çıkarıp, bulunduğu dizinden de silin.
- Yeni proje dizinine kendi projenizdeki tüm unit ve formları aktarın.
- Project Manager'dan bu unit'leri yeni projeye ekleyin.
- Yeni projeyi kaydedip, kapatıp, açın.
Muhtemelen sorun çözülecektir.
Sorun çözüldükten sonra Proje ayarlarından eski tanımlamalarınızı yeniden yapmayı unutmayın.
Begin : = end / 2;
$R ile başlayanları sildikten sonra dediğim durum tam da bu işte arkadaşlar!

mmm.jpg

Dikeyde bu şekilde ama yatay konumda hiçbir sorun yok. Ama önceden yatayda da dikeyde de hiçbir sorun yoktu!

(14-07-2021, Saat: 12:08)RAD Coder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Proje dosyasındaki özel tanımlamaları (sürüm numarası, IdentiferId, uygulama ad ve label'ı vb.) not alın. 
- Proje dosyasını silin.
- Yeni bir proje dosyası oluşturun.
- Yeni proje dosyasındaki varsayılan Formu çıkarıp, bulunduğu dizinden de silin.
- Yeni proje dizinine kendi projenizdeki tüm unit ve formları aktarın.
- Project Manager'dan bu unit'leri yeni projeye ekleyin.
- Yeni projeyi kaydedip, kapatıp, açın.
Muhtemelen sorun çözülecektir.
Sorun çözüldükten sonra Proje ayarlarından eski tanımlamalarınızı yeniden yapmayı unutmayın.

Hepsini yaptım ama malesef sorun yine çözülmedi... Böyle saçma bişeyle karşılaşmamıştım hiç tıkandım kaldım resmen.
Delphi sürüm farklılığından kaynaklanıyor zannedersem. formu delphi nin farklı bir sürümüyle oluşturduysanız. Bu forma yeni bir sürüm delphi de gridpanel eklediyseniz bu tür hatalar oluşabiliyor. Bende listview de aynı problemi yaşadım. Ya formu baştan yazacaksınız ya da eski sürüme döneceksiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FDEventAlerter hatası Kral 7 234 13-05-2024, Saat: 23:31
Son Yorum: Kral
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 417 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 Boş Form Derleme Hatası [Çözüldü] codder71 4 601 21-02-2024, Saat: 22:09
Son Yorum: codder71
  (ÇÖZÜLDÜ - Kısmen) D11 Mobile SDK gönderim hatası shooterman 13 1.419 06-12-2023, Saat: 23:56
Son Yorum: 3ddark
  Open failed: ENOENT (no such file or directory) hatası kajmerantime 0 300 01-12-2023, Saat: 10:07
Son Yorum: kajmerantime

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi