Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows Ubuntu postgresql bağlantı sorunu
Merhabalar  ; 

Fesih Beyin eğitimden birebir uygulayarak Ubuntu üzerine PostgreSQl kurulumu yaptım ama Windows üzerinden bir türlü bağlantı kuramıyorum. Birçok deneme yapmama rağmen sonuç alamadım acaba nedeni ne olabilir.

VLTx1v.jpg
portlar ile ilgili sorunun olabilir. windows güvenlik duvarından ve linux ta giden ve gelen portları aç
(20-06-2022, Saat: 15:26)iyarar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: portlar ile ilgili sorunun olabilir. windows güvenlik duvarından ve linux ta giden ve gelen portları aç

lokalden gelen tüm portlar izinli görünüyor. Yukarıdaki resimlerde onun ile ilgili görseli paylaşmıştım aslında  , güvenlik duvarını kapatıp denedim ama yine bağlanmadı.
Merhaba anladığım kadarıyla windows tan linux a bağlanmaya çalışıyorsunuz,

bu durumda localden değil lan dan gelen portları da açmalısınız. linux tecrübem yok ama windows ta portları açmazsanız tcp/ip den gelen isteklere cevap alamazsınız.
(20-06-2022, Saat: 15:12)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar  ; 

Fesih Beyin eğitimden birebir uygulayarak Ubuntu üzerine PostgreSQl kurulumu yaptım ama Windows üzerinden bir türlü bağlantı kuramıyorum. Birçok deneme yapmama rağmen sonuç alamadım acaba nedeni ne olabilir.

VLTx1v.jpg

Merhaba, 
anladığım kadarıyla kullanıcı yapılandırmasında bir sorun var.
Öncelikle postgres adında bir kullanıcının Linux sistemde mevcut olduğundan emin olun (normalde, şifresiz şekilde user oluşturur postgresql).
Sonrasında şifre belirlemek için aşağıdaki komutları sırasıyla giriniz:

sudo -u postgres psql
\password

İkinci komuttan sonra size şifre soracaktır. Şifreyi girip bağlantı sağlayabilirsiniz. Portlarda vs. herhangi bir sorun yok. Olsaydı farklı bağlantı hataları alırdınız. Sorun kullanıcı yapılandırması tabanlı gözüküyor.

veya PM üzerinden 10 dakika içerisinde uzaktan bağlantı gönderebilirsiniz. Beraber inceleriz.
kisisel_logo_dark.png
(20-06-2022, Saat: 17:16)Halil Han BADEM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-06-2022, Saat: 15:12)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar  ; 

VLTx1v.jpg

Merhaba, 
anladığım kadarıyla kullanıcı yapılandırmasında bir sorun var.
Öncelikle postgres adında bir kullanıcının Linux sistemde mevcut olduğundan emin olun (normalde, şifresiz şekilde user oluşturur postgresql).
Sonrasında şifre belirlemek için aşağıdaki komutları sırasıyla giriniz:

sudo -u postgres psql
\password

İkinci komuttan sonra size şifre soracaktır. Şifreyi girip bağlantı sağlayabilirsiniz. Portlarda vs. herhangi bir sorun yok. Olsaydı farklı bağlantı hataları alırdınız. Sorun kullanıcı yapılandırması tabanlı gözüküyor.

veya PM üzerinden 10 dakika içerisinde uzaktan bağlantı gönderebilirsiniz. Beraber inceleriz.

teşekkür ederim. Bağlanabildim , sanırım şifreyi veremedim. Defalarca denedim niye olmadığını hala anlamış değilim ama 
 sudo -u postgress psql girip ALTER USER postgres PASSWORD '12345''  denemiştim. 
Sizin gönderdiğiniz şekilde yapınca oldu. Çok sağolun tekrar teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Linux Delphi 11.2 FMX Ubuntu 18.04 masaüstü uygulama ayarları emozgun 0 1.217 13-10-2022, Saat: 20:55
Son Yorum: emozgun
  Ubuntu çıktı hatası barissagir 1 852 31-08-2022, Saat: 14:32
Son Yorum: barissagir
  Delphi-Ubuntu Derleme Sorunu turkkartali 1 987 19-08-2022, Saat: 14:31
Son Yorum: turkkartali
  paket yükleme sorunu. sadikacar60 2 1.508 11-12-2020, Saat: 18:13
Son Yorum: sadikacar60
  Postgresql Virtual box da erişim yapılamıyor. 41linea41 4 3.020 26-05-2020, Saat: 00:51
Son Yorum: 3ddark

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi