Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POSTGRESQL Otomatik artan sıra no nasıl veriliyor?
Postgre SQL de Var olan Tabloya ID sütununa Otomatik artan sıra nosu nasıl yapılıyor?
Bir türlü oluşturamadım.
(22-06-2022, Saat: 14:02)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Postgre SQL de Otomatik artan sıra nosu nasıl yapılıyor?
Bir türlü oluşturamadım.

Serial tipini kullanabilirsiniz veya kullandığınız IDE'ye bağlı olarak; pgadmin kullanıyorsanız;

2colsir.jpg
kisisel_logo_dark.png
Teşekkür ederim, SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL bunlardan biriyle yapılıyormuş
Delphi tarafında Test ederken Yanlış yapıyormuşum meğerse.
Query kullanmamam gerekiyormuş, bu bileşeni ile kullanınca PK alanına null değeri kaydediyor, oradan da Çalışmadığını zannetmişim sürekli
IBTable kullanınca refreshte PK alanı autoincrement oluyor.
Çok teşekür ettim, hatamızı da gördük böylece.
(22-06-2022, Saat: 14:30)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim, SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL bunlardan biriyle yapılıyormuş
Query kullanmamam gerekiyormuş, bu bileşeni ile kullanınca PK alanına null değeri kaydediyor, oradan da Çalışmadığını zannetmişim sürekli

SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL tiplerini tablo kayıt sayısına göre kullanmalısınız. Aralarında genişlik farkları vardır. 
Rica ederim kolay gelsin.
kisisel_logo_dark.png
(22-06-2022, Saat: 14:37)Halil Han BADEM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22-06-2022, Saat: 14:30)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim, SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL bunlardan biriyle yapılıyormuş

SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL tiplerini tablo kayıt sayısına göre kullanmalısınız. Aralarında genişlik farkları vardır. 

Üstat, Bir sorum daha var.
D7 Kullanıyorum Unidac Bileşenleri ile Postgre VT na bağlantıyı yapıyorum, bende çalışıyor
Veritabanını oluşturdum, Uygulamayı Başka bilgisayarda çalıştırdığımda uygulamam çalışmıyor.

libpq.dll
ssleay32.dll
libeay32.dll
libintl-8.dll
libiconv-2.dll

ve daha bir çok DLL librarylerini proje ile aynı dizine koyup çalıştırdığımda Uygulama Benim IP ye bağlanacağına Kendi IP sinde VT yolunu arıyor.
Yani connection nesnesine VT IP sini yazdım, Başka PC ye aktarıp çalıştırmaya kalktığımda veritabanını orada arıyor
pg_hba.conf içindeki ayarlamalarını da yaptım, mesela ;

# TYPE  DATABASE        USER            ADDRESS                 METHOD

# IPv4 local connections:
host    all             all             10.0.0.15/32            md5 -- bu benim IP
# IPv6 local connections:
host    all             all             ::1/128                 md5
# Allow replication connections from localhost, by a user with the
# replication privilege.
host    replication     all              0.0.0.0/32            md5
host    replication     all             ::1/128                 md5

Kullanıcı bilgisayarına da mı Postgresql kurmam gerekiyor mu?
Zeos mu kullanmam gerek acaba?
Firebird gibi fbclient.dll şeklinde kısa ve net bir çözüm yok mu, yoksa bu gibi şapşik durumlar yüzünden Firebirde devam edeceğim.
(23-06-2022, Saat: 14:35)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22-06-2022, Saat: 14:37)Halil Han BADEM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SMALLSERIAL, SERIAL, and BIGSERIAL tiplerini tablo kayıt sayısına göre kullanmalısınız. Aralarında genişlik farkları vardır. 

Üstat, Bir sorum daha var.
D7 Kullanıyorum Unidac Bileşenleri ile Postgre VT na bağlantıyı yapıyorum, bende çalışıyor
Veritabanını oluşturdum, Uygulamayı Başka bilgisayarda çalıştırdığımda uygulamam çalışmıyor.

libpq.dll
ssleay32.dll
libeay32.dll
libintl-8.dll
libiconv-2.dll

ve daha bir çok DLL librarylerini proje ile aynı dizine koyup çalıştırdığımda Uygulama Benim IP ye bağlanacağına Kendi IP sinde VT yolunu arıyor.
Yani connection nesnesine VT IP sini yazdım, Başka PC ye aktarıp çalıştırmaya kalktığımda veritabanını orada arıyor
pg_hba.conf içindeki ayarlamalarını da yaptım, mesela ;

host    all             all             10.0.0.15/32            md5 -- bu benim IP
# replication privilege.

Kullanıcı bilgisayarına da mı Postgresql kurmam gerekiyor mu?
Zeos mu kullanmam gerek acaba?
Firebird gibi fbclient.dll şeklinde kısa ve net bir çözüm yok mu, yoksa bu gibi şapşik durumlar yüzünden Firebirde devam edeceğim.

1. UniDAC ile direkt bağlantı sağlayabilirsiniz PostgreSQL için DLL kullanmanıza gerek yok.
  2. Kullanıcı bilgisayarına (veya server olarak nitelendirilen bilgisayara) PostgreSQL kurmanız gerekmektedir.
  3. Localhost veya 127.0.0.1 olarak ip adresini değiştirersiniz sürekli olarak local cihaza bağlanır. (PostgreSQL kurulu olmalı, 5432 portunu işaret etmeniz önerilir).
  4. Portable seçeneği mevcut değil. Firebird gibi kullanamazsınız. Portable için çözümler var sanırım fakat resmi değil, sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
  5. Zeos'a gerek yok. En iyisi UniDAC. UniDAC ile PostgreSQL uygulamalar geliştiriyorum. Birçok rapor ile daha iyi hale gelmesinde katkım oldu (forum sitesinden ulaşabilirsiniz). Bu yüzden UniDAC şu an için en iyi çözüm. 
  6. Kurulumla, bağlantıyla vs. hiç uğraşamam derseniz farklı veritabanına geçin. PostgreSQL'de bulunan performansı elde edemezsiniz fakat...
kisisel_logo_dark.png
Olayı Çözdük neyse,
Pg_hba.conf içinde Bağlanması gereken IP ler tek tek giriliyor.
serverda kurulu postgresql yüklü dizinde bulunan pg_hba.conf içindeki dosyaya girilmeyen IP, bağlanamaz.

host    all             all             10.0.0.16/32            md5 -- bu da clientlerin IP si
host    all             all             10.0.0.17/32            md5 -- bu da clientlerin IP si
# replication privilege.
Bu şekilde yapınca Bağlandı
(23-06-2022, Saat: 16:33)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olayı Çözdük neyse,
serverda kurulu postgresql yüklü dizinde bulunan pg_hba.conf içindeki dosyaya girilmeyen IP, bağlanamaz.

host    all             all             10.0.0.16/32            md5 -- bu da clientlerin IP si
host    all             all             10.0.0.17/32            md5 -- bu da clientlerin IP si
# replication privilege.

Sorduğunuz soru portable idi. Şimdi ip izinleri ile ilgili cevap veriyorsunuz. Ek olarak size cevap veren kişilere teşekkür etme tenezzülünü göstermenizi ileriki sorularınızda tavsiye ederim.
kisisel_logo_dark.png
(23-06-2022, Saat: 16:36)Halil Han BADEM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-06-2022, Saat: 16:33)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olayı Çözdük neyse,

# replication privilege.

Sorduğunuz soru portable idi. Şimdi ip izinleri ile ilgili cevap veriyorsunuz. Ek olarak size cevap veren kişilere teşekkür etme tenezzülünü göstermenizi ileriki sorularınızda tavsiye ederim.

Hocam Teşekkür ederim, aceleden yazmıştım kusura bakmayın, yukarıdaki entrye bir iki edit yapmıştım çözümün heyecanıyla bu yüzden yazmayı unuttum.
emeği geçenlere teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PostgreSQL trigger hatası 41linea41 3 1.281 07-01-2022, Saat: 22:36
Son Yorum: 3ddark
  postgresql hakkında erdal51 9 5.126 28-09-2021, Saat: 14:20
Son Yorum: mcuyan
  Postgresql date alan ekleme sorunu barissagir 7 3.095 22-01-2021, Saat: 00:00
Son Yorum: barissagir
  Postgresql de Fonksiyon Parametrelerine göre Where kısmını oluşturmak barissagir 3 1.787 12-12-2020, Saat: 13:00
  Postgresql Fonksiyon barissagir 2 1.755 27-11-2020, Saat: 14:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi