Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
label, panel vb nesnelerin renk seçenekleri
Herkese merhabalar . Mobil platformda label veya panel rengini degistiremedigimden labela ait yazı  fontunu büyütüp kullanmak durumunda kalıyorum bu sorunun bilinen bir çözümü var mi?
Merhaba,
Panel ve benzeri tüm FMX UI bileşenlerinin stil yapıları, FireMonkey mimarisinde yer alan StyleBook1 nesnesi ile özelleştirilebilmektedir.

Bir örnekle Panel'in rengini değiştirelim. 
1- Form üzerine  bir adet StyleBook1 nesnesi yerleştirin.
2- Form1'in (Formunuzun) StyleBook özelliğine StyleBook1 nesnesini atayın.
3- Form üzerine bir adet Panel yerleştirerek, üzerinde sağ tuşa basın. Çıkan menüden Edit Custom Style seçin.
4- Bu durumda Style Designer penceresi açılacaktır. Bu ekranda, Structure penceresinden Panel1Style1 seçili iken, Object Inspector'dan Fill özelliğini açın.
5- Burada yer alan alt özelliklerden Kind ile ister Gradient, isterseniz Solid bir renk belirleyebilirsiniz.

mw61cg.jpg

6- Son olarak Style Designer penceresini kapatın ve çıkan mesajda (Yapılan değişiklerin kaydedilmesi için) Evet'i seçerek işleminizi tamamlayın.

Asus Zenfone 5 (Gerçek Cihaz) Ekran Görüntüsü

2rqhd93.jpg

Not: Delphi XE4 ve daha üst sürümleri bu özelliği kullanmaktadır.

İyi çalışmalar
Çok teşekkür ederim Fesih bey, görsel kaynak oldu benim ve benim gibiler için elinize sağlık.
Tekrar merhabalar, Panel için renk kontrolünü görsel anlatımınzda ki yolu izleyerek yapabildiğimi görüyorum ancak label için Fill seçeneği çıkmıyor;

LAbel%20Renk.jpg

Yine bu konuda ikinci bir soru olarak panel rengini kod ile değiştirme seçeneğini göremedim yani sadece tasarım anında değilde kullanım anında da değiştirme için panel1(label1).color:=stylebook1 şeklinde mi değiştirmem gerekiyor, delphi mobil kısım biraz çalışma alanı bize dar bir alan sunuyor gibi. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yardımcı olursanız  gerçekten memnun olurum.
Alıntı:Panel1Style1 seçili iken, Object Inspector'dan Fill özelliğini açın.

Demiş,
Sen label'de arıyorsun sanırım. 
(FireMonkey projesi ile hiç uğraşmadım hatam varsa affola )
(15-08-2016, Saat: 10:46)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Alıntı:Panel1Style1 seçili iken, Object Inspector'dan Fill özelliğini açın.

Demiş,
Sen label'de arıyorsun sanırım. 
(FireMonkey projesi ile hiç uğraşmadım hatam varsa affola )

Hatasız kul olmaz...

10.Köy
Konuyu açtığında;

Alıntı: Mobil platformda label veya panel rengini degistiremedigimden labela ait yazı  fontunu büyütüp kullanmak durumunda kalıyorum bu sorunun bilinen bir çözümü var mi?
demişti.

Yani hem Panel hemde Label için sormuştu. 
Ben yalnızca Panel'de nasıl yapabileceğini gösterdim.
Label olayını (Benzer bir metod ile yapar diye) kendisine bıraktım. 
Yok hocam çok teşekkür ederim panelde aynısı oluyor, benzer metodla yaptığımda label için fill kısmı cikmamisti hani kacirdigim bir yer mi var diye tekrar yazmıştım. Ilgi ve cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Delphi mobilde ugrasmam da sizlerin katkısı büyük tekrar Teşekkürler.
(15-08-2016, Saat: 13:14)10.Köy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok hocam çok teşekkür ederim panelde aynısı oluyor,  benzer metodla yaptığımda label için fill kısmı cikmamisti hani kacirdigim bir yer mi var diye tekrar yazmıştım. Ilgi ve cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Delphi mobilde ugrasmam da sizlerin katkısı büyük tekrar Teşekkürler.

Rica ederim. Bunun için varız burada. Amacımız Yeni Nesil Delphi Teknolojilerini anlatmak ve daha yaygın kullanımını sağlamaktır.
Label konusuna gelince. Label'in arka plan rengini mi, font rengini mi değiştirmek istiyorsunuz?

(15-08-2016, Saat: 00:19)10.Köy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar merhabalar, Panel için renk kontrolünü görsel anlatımınzda ki yolu izleyerek yapabildiğimi görüyorum ancak label için Fill seçeneği çıkmıyor;

Yine bu konuda ikinci bir soru olarak panel rengini kod ile değiştirme seçeneğini göremedim yani sadece tasarım anında değilde kullanım anında da değiştirme için panel1(label1).color:=stylebook1 şeklinde mi değiştirmem gerekiyor, delphi mobil kısım biraz çalışma alanı bize dar bir alan sunuyor gibi. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yardımcı olursanız  gerçekten memnun olurum.

İkinci konunuz (panel rengini kod ile değiştirme) bir kaç farklı yol ile yapılmaktadır. Yoğunluğumdan dolayı şu an yazamayacağım. Fakat gün içerisinde detaylı bir anlatımda bulunurum.
İyi çalışmalar.
Labelin arka fon rengine hiçbir şekilde değişim için izin vermiyor. Belki de bu şekilde kullanımına izin vardır diye artık arastirmaktan vazgecmistim. Ilginiz için tekrar Teşekkürler.
Tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim
(15-08-2016, Saat: 13:26)10.Köy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Labelin arka fon rengine hiçbir şekilde değişim için izin vermiyor.  Belki de bu şekilde kullanımına izin vardır diye artık arastirmaktan vazgecmistim. Ilginiz için tekrar Teşekkürler.

FireMonkey ile yapılmayacak teknik yok. Yine aynı pencereden (Style Designer) ekranından yapılabiliyor. Amacınız Label'in arka plan rengini değiştirmekse, ilerleyen saatlerde, onun için de bir örnek yapabilirim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Runtime Oluşturulan Nesnelerin animasyonu ssmr 12 1.283 26-01-2024, Saat: 09:54
Son Yorum: ssmr
  Label üzerine gelince Altıner 2 735 21-03-2023, Saat: 16:44
Son Yorum: Altıner
  Label AutoSize cepkin 0 453 29-09-2021, Saat: 14:44
Son Yorum: cepkin
  Gerektiğinde Label Fontunu küçültme ferhatcelik 3 1.323 01-04-2021, Saat: 21:54
Son Yorum: mrmarman
  label a nasıl soldan girinti verilebilir hayalyilmaz43 15 7.290 23-06-2020, Saat: 14:15
Son Yorum: hayalyilmaz43

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi