Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi firebird hızlandirma
Arkadaşlar merhaba
Delphi 7 ve firebird kullanarak  bir uygulama yazdım ama localde çalışmada sorun yok, fakat firebird ü sunucuya yükleyip internetten calistirmak istediğimde çok yavaş çalışıyor. 
Queryler tableler çok yavaş işlem yapıyor.
Sistemi nasıl yapmalıyım. Ne önerirsiniz.
(26-06-2023, Saat: 20:33)zfrctk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba
Delphi 7 ve firebird kullanarak  bir uygulama yazdım ama localde çalışmada sorun yok, fakat firebird ü sunucuya yükleyip internetten calistirmak istediğimde çok yavaş çalışıyor. 

Delphi için FibPlus Veri erişim bileşenlerini kullanın

FibPlus: Firebird ve Interbase Library

Ek Dosyalar
.zip   fibplus-master.zip (Dosya Boyutu: 2,25 MB / İndirme Sayısı: 19)
-----------------------------------------
(27-06-2023, Saat: 08:32)delphiman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-06-2023, Saat: 20:33)zfrctk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba

Delphi için FibPlus Veri erişim bileşenlerini kullanın

Teşekkürler. İnceleyeceğim.
(27-06-2023, Saat: 08:56)zfrctk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-06-2023, Saat: 08:32)delphiman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi için FibPlus Veri erişim bileşenlerini kullanın

Teşekkürler. İnceleyeceğim.

Tekrar merhaba. Bileşeni indirip kurdum. Denedim. Çok az fark etti.
Bi bu programı tek bilgisayar için yazdık sonradan karar değişti şubeler arası olması isteniyor.
Geneli değiştirmeden cozulebilme ihtimali varmidir bu sorunun. Yoksa yapıyımi degistirmek gerekli
Merhaba.
Server client mimaride local netowrk harici calisacaksaniz, db de data cektikten sonra mutlaka baglantinizi kapatin.

Örneğin bi sorgu yplladiniz.. sonucu bi dbgride degil de string gride yukleyin.
Yada datalari edit ve combolarla gosterim yapacaksaniz; datayi cektikten sonra bu editlere yukledikden sonra connectiyonukapatin.. data edip update islemlerinide yine sql deki update ile yapin. LAN da ki klasik yaklasim ile bakmayın olaya.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Teşekkürler.
Sistemi sil bastan Rest ile yazmaya karar verdik. Bir kaç alternatif denedik ama istediğimiz gibi olmadı. Birkaç şube daha eklenecekmis. Bizde yeniden REST ve json ile tekrar dan yazma kararı aldık.
Bu şeklide hızda önemli artış olur diye tahmin ediyorum.
Doğru tercih
İmam Süleyman Yakub <--> Molla Mustafa Mansur
Evlatlarım!
Cismanımız TÜRK ruhumuz ise İSLAM.
Bu yolda daim olalım her an.
Merhaba,
Öncelikle Rest geçişiniz mantıklı bir seçim olmuş.

Alternatif olarak;
Uygulamanız üzerinde klasikleşmiş arama yöntemleri kullanmayın.
Örnek
SELECT * FROM FIRMABILGILERI WHERE UNVAN LIKE '%DELPHI%'

Bunun yerine;
1- Listeli sorgular için Firebird tarafında SP hazırlayın.
2- Sp içinde de geri dönecek veri için limit verin. Böylelikle eşleşen ilk 10 kayıt listelenmiş olur.   
SELECT FIRST 10 UNVAN,KIMLIKNO,ADRES,TELEFON FROM FIRMABILGILERI WHERE UNVAN LIKE '%DELPHI%'
3- Sorguyu göndermeden önce ise arama yapılacak alana en az 3 karakter girmesini isteyin veya sorguyu başlatmak için Enter veya Ara butonu kullanmasını isteyebilirsiniz.
Teşekkür ederim. Sorgular zaten sp ile yapılıyor aslında. Bizim sıkıntımız şu ki veritabani internette olduğu için serverdan tepkiler geç geliyor. Kasılmalar donmalar oluyor.
Aynı sp server üzerinden direk veritabanından yapınca 1 ms de dönerken programdan yapınca 30 40 sn leri buluyor.
Bir paneli gizle göster bile extra yük oluyor.
genel olarak internetin upload/dowload değerlerine göre sorgularda hız düşüşleri yaşamanız normaldir. siz çözüm olarak rest api yazmışsınız ama yazacaklarımı öneri olarak kabul edin.

bu tarz uygulamalarda database sunucusu internet ortamında sunucuda duracaksa direkt DB ye bağlanmaktan ziyade db sunucusuna web servis yazmak gerekiyor. siz web servise rest api yada benzeri bir yapı ile veri gönderirsiniz oda db de gerekli işlemleri yapıp size cevap döner. dönen veriyi istediğiniz gibi kullanırsınız. bu kayda değer bir fark yaratacaktır.

benzer yapıları bende kullanıyorum. db olan sunucum datacenterda duruyor aynı sunucu üzerinde farklı bir sanalda web servis sunucum var ve dışarıdan gelen istekleri işleyip cevap dönüyorum. Sanırım bu yöntem internet ortamında çalışan uygulamalar için en uygun olandır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi + Python, Makro yapımı yardım eroniko 3 126 16 dakika önce
Son Yorum: vedat35
  VB 2013-den Delphi kecid deutsch1988 8 510 14-05-2024, Saat: 17:21
Son Yorum: deutsch1988
  Delphi virus gibi deutsch1988 14 858 11-05-2024, Saat: 10:21
Son Yorum: engerex
  delphi 10.4 deutsch1988 0 120 18-04-2024, Saat: 11:46
Son Yorum: deutsch1988
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 894 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman