Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OrangeUI TSkinFMXEdit Klavye Sorunu
Merhabalar, projemde bazı görsel nesneler kullanmam gerektiğinde orangeui component setinden faydalanıyorum. Fakat TSkinFMXEdit bileşeninde keyup eventinde klavyeden dönen değer search ise listviewi gelen veri ile dolduruyorum. Fakat kullanıcılardan yazılan değeri silmek istediklerinde her seferinde listviewin yenilendiği bilgisi geldi. Debug ettiğimde klavyeden backspace tuşuna her basıldığında if TSkinFMXEdit(Sender).ReturnKeyType = TReturnKeyType.Search then in içine girdiğini gördüm. Kod aşağıdadır. Bu konuda bana destek olabilecek var mı acaba?

procedure TFrameCariler.CariBilgiKeyUp(Sender: TObject; var Key: Word;
  var KeyChar: Char; Shift: TShiftState);
begin
  if Sender is TSkinFMXEdit then
  begin

if TSkinFMXEdit(Sender).ReturnKeyType = TReturnKeyType.Search then
    begin

{ //Carileri Getir ve tabloyu temizle // }
      DataSetOlustur(uriGenelIslem, '',
        ToJSON('PLT_CARILERIGETIR', [FormMain.username { plasiyer } ,
        ' AND CARIISIM LIKE ''%' + TurkceKarakter(CariBilgi.Text) +
        '%''' { kisit } ]), DataModul.MemoryTable);

CariListele(DataModulum.MemoryTable, FrameCariler.CariListe);
      HideVirtualKeyboard;

end;
  end;
end;

(04-08-2023, Saat: 09:50)serifaliyagci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, projemde bazı görsel nesneler kullanmam gerektiğinde orangeui component setinden faydalanıyorum. Fakat TSkinFMXEdit bileşeninde keyup eventinde klavyeden dönen değer search ise listviewi gelen veri ile dolduruyorum. Fakat kullanıcılardan yazılan değeri silmek istediklerinde her seferinde listviewin yenilendiği bilgisi geldi. Debug ettiğimde klavyeden backspace tuşuna her basıldığında if TSkinFMXEdit(Sender).ReturnKeyType = TReturnKeyType.Search then in içine girdiğini gördüm. Kod aşağıdadır. Bu konuda bana destek olabilecek var mı acaba?

procedure TFrameCariler.CariBilgiKeyUp(Sender: TObject; var Key: Word;
  var KeyChar: Char; Shift: TShiftState);
begin
  if Sender is TSkinFMXEdit then
  begin

if TSkinFMXEdit(Sender).ReturnKeyType = TReturnKeyType.Search then
    begin

DataSetOlustur(uriGenelIslem, '',
        ToJSON('PLT_CARILERIGETIR', [FormMain.username { plasiyer } ,
        ' AND CARIISIM LIKE ''%' + TurkceKarakter(CariBilgi.Text) +
        '%''' { kisit } ]), DataModul.MemoryTable);

CariListele(DataModulum.MemoryTable, FrameCariler.CariListe);
      HideVirtualKeyboard;

end;
  end;
end;

Arkadaşlar merhaba ben sorunu çözdüm. KeyUp event te if Key=13 then olarak değiştirip sadece search tuşu ile çalışmasını sağladım.
ReturnKeyType özelliği, edit içerisinde iken Default tuşa (Enter, klavye gizleme, arama vb.) basılması durumunda hangi davranışı göstereceğini belirtir. 
ReturnKeyType, ataması sabit olduğu için, ne zaman kontrol etseniz de hep son atadığınız Search durumunda olduğundan, kontrol içindeki kodlarınız işletilir.
Begin : = end / 2;
(04-08-2023, Saat: 10:18)RAD Coder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ReturnKeyType özelliği, edit içerisinde iken Default tuşa (Enter, klavye gizleme, arama vb.) basılması durumunda hangi davranışı göstereceğini belirtir. 
ReturnKeyType, ataması sabit olduğu için, ne zaman kontrol etseniz de hep son atadığınız Search durumunda olduğundan, kontrol içindeki kodlarınız işletilir.

Merhaba, benim anlamadığım projede TEdit kullandığım frameler de var aynı kodları o nesnelerde de işletiyorum fakat herhangi bir sorun oluşmuyor. Ama yine de teşekkür ederim. Bu bilgi çok işime yarayacak...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mapview üzerinde splash ekran logo sorunu arsl01 4 951 05-12-2023, Saat: 23:00
Son Yorum: arsl01
  OrangeUI Artık Türkiye'den de Satın Alınabiliyor RAD Coder 5 713 01-12-2023, Saat: 17:13
Son Yorum: nguzeller
  IOS SDK Ekleme Esnasında Yavaş Aktarım Sorunu Çözümü Mr.X 0 285 23-11-2023, Saat: 21:18
Son Yorum: Mr.X
  IOS 17 Crash Sorunu Çözümü emrahozten 5 989 14-11-2023, Saat: 19:53
Son Yorum: mcuyan
  Apple Enterprise Hesap Sorunu emrahozten 0 288 13-11-2023, Saat: 10:51
Son Yorum: emrahozten

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi