Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SYSDBA sifre değiştirme
Merhabalar,
Firebird de sysdba kullanıcısının sifresini ibexpert deki "user manager" kismindan değiştiriyorum. Bu şekilde masterkey sifresi olmadan istediğim sifreyle baglantiya izin veriyorum.
Güvenlik için bu yeterli olabilir mi? (baska kullanicilarin database i fiziksel olarak ele gecirmediklerini varsayarsak)

firebird 2.5 kullaniyorum
Veritabanı aynı bilgisayarda kaldığı ve Firebird Server bilgisayardan kaldırılıp yeniden kurulmadığı müddetçe bir sıkıntı olmaz. Firebird kaldırılıp yeniden kurulursa yaptığın ayarlar silinecektir. Veritabanın kopyasını başka bir yerde bulunan Firebird kurulu bir bilgisayara taşıdığında SYSDBA şifresi yine aynı olacak ve eski şifre ile sorunsuz bağlanılabilecektir. Firebird'ün güvenlik ile ilgili çok gelişmiş özellikleri yok maalesef.

Onunda dışında ben de sisteme müdahale edilemeyecek %100 güvenli bulut sunucularımda senin yaptığın gibi kullanıyorum. Şimdilik bir sıkıntı olmadı.

Kolay gelsin.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
teşekkür ederim ramazan_t.
Güvenlik duvarindan firebird portunuda kapattim. dogrudan disaridan veritabanina erisim sanirim tamamen kapanmış oldu.
Güvenlik duvarından Firebird portunu kapatırsan ağdaki diğer kullanıcılar da veritabanına bağlanamazlar. Güvenlik duvarı ayarlarından sadece lokal IP adreslerine izin ver diyebilirsin. Bir de dışardan (Dış IP adreslerinden ) bağlantıları engellemen için modemden 3050 portunu kapatman yeterli olacaktır. Ama tek bir bilgisayarda kullanıyorsan ve ağ üzerinden bir kullanım söz konusu değilse yaptığın ayarlar yeterli Smile

Kolay gelsin.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Program kucuk bir unigui uygulamasi. Portu komple kapattim ama sorun olmadi. Uygulama calisiyor, heryerden giriş sagliyor. ibexpert ile denedim dataya erisemedim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [ÇÖZÜLDÜ] FB 2.5 Alan tipi değiştirme mcuyan 0 335 28-07-2023, Saat: 02:43
Son Yorum: mcuyan
  Domain boyutunu değiştirme klavye 7 5.262 28-08-2017, Saat: 14:48
Son Yorum: klavye

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi