Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formun boyutu büyüdüğünde, üzerindeki bileşenler de otomatik büyütülebilir mi?
(24-03-2021, Saat: 11:23)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 11:21)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu cevabı vermek için mi "Toplu ben alayım" dedin ? Lütfen ciddiyeti koruyalım. Burada insanlar karşılaştığı sorunlara çözüm arıyor, dalga geçer gibi cevap vermenin manası yok!

Kusuruma bakmayın özür dilerim. Dalga amacı gütmemiştim.
Gerekli cevabı verdim. Umarım fayda sağlar.

(24-03-2021, Saat: 11:22)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Kolay gelsin.
Şimdide sağ ve soldan boşluklar oluşuyor uygulamada. Client yapsak oran bozuluyor, Fit yapsak boşluk oluşuyor.
(24-03-2021, Saat: 11:46)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tasarımı View-Master da yaptıktan sonra, View-Android 5" Phone seçince, seçilen cihaza göre boyutlandırma yapmamasıydı sorun.... Bu durumda layout üzerindeki nesnelerde kayma oluyor. Yani uygulamayı çalıştırdıktan sonraki durum değil, tasarım esnasındaki durum bu.

O zaman şöyle bir çözüme gidelim ;
Size sıraladığım adımları gerçekleştirmenizi rica edeceğim ;
- Yeni bir FMX projesi açın
- Form genişlik ve yüksekliğini 600x350 yapın.
- Bir adet scaledlayout ekleyin ve align özelliğini önce client sonra fit yapın
- Scaledlayout içerisine bir kaç görsel bileşen ekleyin : Label, switch, button vesaire. Ve bunları scaled layout içerisindeki alanda istediğiniz yere sürükle konumlandır mantığında bırakın. hiçbir align özelliği ile işiniz olmayacak bu süreçte. ( Photoshop mantığı )
- Şimdi projenizi derleyin ve size her ekran ebatını sağlayabilecek olan monitörünüzün büyüklüğünden yardım alarak form'un genişlik ve yüksekliğini kenarlarından değiştirin.

Bu süreçte bozulma olmadan ve view menüsüne ihtiyaç olmadan işlemleri başarılı şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Tasarım esnasında  view menüsünü kullanmanızı önermem. size ayak bağı olacaktır.

Kafanıza takılan yer olursa bildirin böylece daha detaylı anlatabilirim. Olmadı video da hazırlayabilirim.

( Bi hata ettik, telafisini en iyi şekilde yapalım  Angel  )

(24-03-2021, Saat: 11:52)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdide sağ ve soldan boşluklar oluşuyor uygulamada. Client yapsak oran bozuluyor, Fit yapsak boşluk oluşuyor.

Oran ve orantı dengesi dahasına izin vermemekte. Scaledlayout sadece bir kaç merkezi nesnenin oranlı büyümesine yardımcı olur. Scaled layout'un dezavantajı da budur :Köşelerden umut beklememelisiniz. Köşeler için ise gridpanellayout kullanmak işinizi çözecektir. ama Form üzerindeki her görsel nesnenin oranlı şekilde büyümesini sağlamak mümkün olsa bile hatalı sonuçlar doğuracaktır. Nitekim buna yakındığınız durum örnek sayılabilir. Ayrıca oranlı büyümeye sahip hiçbir yazılım tasarımı ile karşılaşmadım şimdiye kadar. Bunun sebebi elverişli olmaması olabilir.
FMX - Software Developer | Serhat Yanalak
(24-03-2021, Saat: 11:55)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 11:46)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tasarımı View-Master da yaptıktan sonra, View-Android 5" Phone seçince, seçilen cihaza göre boyutlandırma yapmamasıydı sorun.... Bu durumda layout üzerindeki nesnelerde kayma oluyor. Yani uygulamayı çalıştırdıktan sonraki durum değil, tasarım esnasındaki durum bu.

- Scaledlayout içerisine bir kaç görsel bileşen ekleyin : Label, switch, button vesaire. Ve bunları scaled layout içerisindeki alanda istediğiniz yere sürükle konumlandır mantığında bırakın. hiçbir align özelliği ile işiniz olmayacak bu süreçte. ( Photoshop mantığı )
- Şimdi projenizi derleyin ve size her ekran ebatını sağlayabilecek olan monitörünüzün büyüklüğünden yardım alarak form'un genişlik ve yüksekliğini kenarlarından değiştirin.

Bu süreçte bozulma olmadan ve view menüsüne ihtiyaç olmadan işlemleri başarılı şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Tasarım esnasında  view menüsünü kullanmanızı önermem. size ayak bağı olacaktır.

Kafanıza takılan yer olursa bildirin böylece daha detaylı anlatabilirim. Olmadı video da hazırlayabilirim.

Estafurullah kardeşim sağolasın ilgin için... Konu biraz dağıldı aslında sanırım ben tam olarak ifade edemedim. Açıkçası tüm mobil cihazlarda tasarımda ve runtime da form üzerindeki nesnelerin otomatik konumlandırılmasıydı amaç.

(24-03-2021, Saat: 11:55)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

(24-03-2021, Saat: 11:52)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdide sağ ve soldan boşluklar oluşuyor uygulamada. Client yapsak oran bozuluyor, Fit yapsak boşluk oluşuyor.

Oran ve orantı dengesi dahasına izin vermemekte. Scaledlayout sadece bir kaç merkezi nesnenin oranlı büyümesine yardımcı olur. Scaled layout'un dezavantajı da budur :Köşelerden umut beklememelisiniz. Köşeler için ise gridpanellayout kullanmak işinizi çözecektir. ama Form üzerindeki her görsel nesnenin oranlı şekilde büyümesini sağlamak mümkün olsa bile hatalı sonuçlar doğuracaktır. Nitekim buna yakındığınız durum örnek sayılabilir. Ayrıca oranlı büyümeye sahip hiçbir yazılım tasarımı ile karşılaşmadım şimdiye kadar. Bunun sebebi elverişli olmaması olabilir.

Haklısınız... Ben de hep GridPanelLayout kullanıyordum ve bazen uygulamanın hiç açılmamasına varan ciddi sorunlarla karşılaştığım oluyordu. ScaledLayout çözer sandım ama dediğiniz gibi o da nafile! Ben şimdi tasarımı hangi ekran ölçülerine göre yapacağım bilemiyorum! Hangisine göre yapsak diğerinde tutmuyor... Şuan için GridPanelLayout dışında çözüm yok sanırım. Doğru kullanılırsa sıkıntı çıkarmıyor ve tam istediğimizi yapıyor.
Ne ekersen onu biçersin!  Idea
(24-03-2021, Saat: 12:19)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estafurullah kardeşim sağolasın ilgin için... Konu biraz dağıldı aslında sanırım ben tam olarak ifade edemedim. Açıkçası tüm mobil cihazlarda tasarımda ve runtime da form üzerindeki nesnelerin otomatik konumlandırılmasıydı amaç.

Haklısınız... Ben de hep GridPanelLayout kullanıyordum ve bazen uygulamanın hiç açılmamasına varan ciddi sorunlarla karşılaştığım oluyordu. ScaledLayout çözer sandım ama dediğiniz gibi o da nafile! Ben şimdi tasarımı hangi ekran ölçülerine göre yapacağım bilemiyorum! Hangisine göre yapsak diğerinde tutmuyor... Şuan için GridPanelLayout dışında çözüm yok sanırım. Doğru kullanılırsa sıkıntı çıkarmıyor ve tam istediğimizi yapıyor.

Tasarım konusunda yardımcı olacak bir udemy eğitimi var.
https://www.udemy.com/course/delphi-ile-...elistirme/

Göz gezdirin belki işinize yarar. Benim çok yaradı.  Angel
FMX - Software Developer | Serhat Yanalak
(24-03-2021, Saat: 12:33)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 12:19)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Estafurullah kardeşim sağolasın ilgin için... Konu biraz dağıldı aslında sanırım ben tam olarak ifade edemedim. Açıkçası tüm mobil cihazlarda tasarımda ve runtime da form üzerindeki nesnelerin otomatik konumlandırılmasıydı amaç.

Tasarım konusunda yardımcı olacak bir udemy eğitimi var.
https://www.udemy.com/course/delphi-ile-...elistirme/

Göz gezdirin belki işinize yarar. Benim çok yaradı.  Angel

Teşekkürler...
Ne ekersen onu biçersin!  Idea
Şöyle özet geçeyim.

- Ekranın ölçeği değil ORAN esas çalışmayı yeğleyin.
- Menü tipiniz / tercihiniz nedir bilemem ama Dikey ve Yatay çalışma için iki farklı tasarımınız olsun. Ben kurumda sola yanaşık menü kullanmayı yeğliyorum.
- Hedefiniz olan en yüksek çözünürlük(ler) ve oran hangisi ise ona göre çalışın. Böylece bahsettiğiniz dışarı taşma olmasına imkan bırakmamış olursunuz. Sadece içeri küçülme yönünde olur.
* Bir tabletim var 1900x1200 ama telefonum var  2960x1440 yani tablet demek büyüklük değil sadece... Burada dikkate alınacak esas Width/Height oranıdır.

Öncelikle hedef kitlenizi tanımak, sadece ekran ölçeği / oranı değil renk seçiminden nesne / buton / yazı büyüklüklerine kadar tasarımda daima fayda sağlar ve gereklidir.

Başarılar.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Datamodule üzerindeki Querylerin bir kısmı görüntülenmiyor nevzatc 7 581 29-03-2024, Saat: 14:10
Son Yorum: nevzatc
  DBGRID Otomatik Sıra No Alanı [ÇÖZÜLDÜ] bünyamin68 2 430 18-10-2023, Saat: 21:00
Son Yorum: bünyamin68
  Windows Metin Boyutu Yüzdesi ermanispir@gmail.com 2 537 02-07-2023, Saat: 12:56
Son Yorum: Halil Han BADEM
  [ÇÖZÜLDÜ] Raporda kağıt boyutu cemakkus 12 2.045 09-06-2023, Saat: 19:36
Son Yorum: cemakkus
  Otomatik Rapor Mail gonulali 5 1.290 20-02-2023, Saat: 16:25
Son Yorum: gonulali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi