Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Rest Api
Selamlar,
Delphi ile Rest çalışması yapan oldu mu aramızda, Android uygulamam daha fazla büyümeden SOAP'tan REST'e geçireyim diyorum. Ama sanırım mantığını tam kavrayamadım
(27-11-2017, Saat: 16:19)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,
Delphi ile Rest çalışması yapan oldu mu aramızda, Android uygulamam daha fazla büyümeden SOAP'tan REST'e geçireyim diyorum. Ama sanırım mantığını tam kavrayamadım

Soap ile çok büyük projeler yapmış birisi olarak merakımdan soruyorum; "daha fazla büyümeden" derken soap'a güvenmediğinizi söylüyorsunuz sanırım. Herhangi bir sebebi var mıdır? (Bugün başladığımız bir diğer projede yine soap kullanıyoruz o açıdan soruyorum) Yoksa eski bir teknoloji olduğu için üzerine yatırım yapmayı mı istemiyorsunuz?
Merhaba,
Aslında sorunum Android tarafında doğuyor,
Delphi tarafında oluşturulan ve içerisinde dönen liste içerisinde, her bir elemanın içerisinde liste bulunması durumlarda XML'i java ile parse ederken problem yaşıyorum.
Bu sebebtep soap'ta string içerisinde json veri oluşturup veriyi java tarafında çok kolay ve basit bir yöntem ile pars edebiliyorum.
Çok eskiden ben bir deneme yapmıştım.Mantığını kavramanda yardımcı olabilir.

Burada da daha önce Kemal Ağabeyim ile yaptığımız örnek bir çalışma var.Bunlar sana fikir verebilir.
(27-11-2017, Saat: 16:42)ismailkocacan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok eskiden ben bir deneme yapmıştım.Mantığını kavramanda yardımcı olabilir.

Burada da daha önce Kemal Ağabeyim ile yaptığımız örnek bir çalışma var.Bunlar sana fikir verebilir.

Merhaba,
Paylaşım ve değerli anlatımınız için teşekkür ederim.

Bu arada Kemal Ağabey'i de aramızda daha aktif görmek isteriz.  Idea
(27-11-2017, Saat: 16:29)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-11-2017, Saat: 16:19)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,

Soap ile çok büyük projeler yapmış birisi olarak merakımdan soruyorum; "daha fazla büyümeden" derken soap'a güvenmediğinizi söylüyorsunuz sanırım. Herhangi bir sebebi var mıdır? (Bugün başladığımız bir diğer projede yine soap kullanıyoruz o açıdan soruyorum) Yoksa eski bir teknoloji olduğu için üzerine yatırım yapmayı mı istemiyorsunuz?

Merhaba,

İşin doğrusu ben de SOAP taraftarıyım. Ama SOAP'ın çok ciddi bir XML yükü var. Bu yüzden de özellikle yüklü miktarlarda veri göndermek istediğinizde çok fazla gereksiz XML verisi de göndermiş oluyorsunuz. REST API'si hem mimarisi, hem de genelde JSON kullandığı için bu sorun çok daha az.

Abdullah Bey, acaba siz kendi projelerinizde SOAP'ın bu ciddi XML veri yükünü yönetmek için bir şeyler yapıyor musunuz? Yapıyorsanız neler yapıyorsunuz? Smile

Teşekkürler
(27-11-2017, Saat: 17:03)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-11-2017, Saat: 16:29)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soap ile çok büyük projeler yapmış birisi olarak merakımdan soruyorum; "daha fazla büyümeden" derken soap'a güvenmediğinizi söylüyorsunuz sanırım. Herhangi bir sebebi var mıdır? (Bugün başladığımız bir diğer projede yine soap kullanıyoruz o açıdan soruyorum) Yoksa eski bir teknoloji olduğu için üzerine yatırım yapmayı mı istemiyorsunuz?

Merhaba,

İşin doğrusu ben de SOAP taraftarıyım. Ama SOAP'ın çok ciddi bir XML yükü var. Bu yüzden de özellikle yüklü miktarlarda veri göndermek istediğinizde çok fazla gereksiz XML verisi de göndermiş oluyorsunuz. REST API'si hem mimarisi, hem de genelde JSON kullandığı için bu sorun çok daha az.

Abdullah Bey, acaba siz kendi projelerinizde SOAP'ın bu ciddi XML veri yükünü yönetmek için bir şeyler yapıyor musunuz? Yapıyorsanız neler yapıyorsunuz? Smile

Teşekkürler

Servisimin basit bir 4 kayıtlık XML çıktısı ve JSON çıktısı

rJ4moV.png

En azından şimdilik böyle alıyorum, Androd tarafında pars işlemi daha zahmetsiz
qJ0mzQ.png
(27-11-2017, Saat: 17:03)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Teşekkürler

Bahadır Bey, öncelikle taraf güçlendirmesi yaptığınız için teşekkür ederim.

Projelerin genişleme türüne göre tedbir alıyoruz. Bir projenin sadece windows tabanlı (ki bu durumda da yapıyoruz) olmasında yaklaşım biraz değişiyor. Mobil, web ve masaüstü platformları ne kadar bir arada ve çeşitli işlemleri paylaşıyor olsa da, hepsinin uygulama katmanını web servis üzerinde yapıyoruz. Böylece her platforma has baştan kodlamalar yapılmıyor. Platform bazlı çeşitli kontrol ve denetimler dışında kapsülleme için oluşturulan veri tipleri dahi bu servisler üzerinde tasarlanıyor.

İlerleyen zamanda projeye 3. parti geliştirme yapmak isteyenler olduğunda altyapının müsait olmasından ötürü talep edilen metodların ayrılıp bir token ile verildiği ek servislere taşımak çok kısa oluyor. Orada da çok katmanlı mimari üzerinden servis geliştirdiğimiz için n tane asmx dosyasına business metodlarını çıkartmamızın bir sakıncası olmuyor.

Dokümantasyon işi çok fazla yük alıyor. Onun haricinde XML parse işlemleri ile uğraşmıyoruz. Doğrudan wsdl'den oluşan pas dosyaları ile yerel soap nesnesi oluşturup metodları invoke ediyoruz. Tek tip mantığını da veritabanına göre planladığımız zaman her platform için başka kişiler geliştirme yapacağını hesaba koyarsak; tek bir dil ve standart üzerine yoğunlaşılıyor. Metod imzaları, isimlendirmeler, complex types dediğimiz veri yönetimi için oluşturulan özel obje tiplerine kadar her şey ortak kalmış oluyor.

Her ne kadar xml yük gibi gözükse de, güvenliği ve kararlılığı açısından benim vazgeçmem ilk aşamada çok zor gözüküyor.

E-fatura gibi milyonlarca datanın aktığı sistemlerin altyapısının planlamasında xml tercih ediliyorsa bir sebebi vardır kesinlikle. Buradan yola çıkarak; UBL (evrensel iş dili) standartları gibi kendi jargonunuza has standart bir isimlendirme politikası çok ciddi anlamda kolaylık sağlar. 

Siz nasıl yaklaşıyorsunuz peki? Yönetimi, kullanımı ve dağıtımı açısından neler planlıyorsunuz? Smile
(27-11-2017, Saat: 17:24)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Servisimin basit bir 4 kayıtlık XML çıktısı ve JSON çıktısı

En azından şimdilik böyle alıyorum, Androd tarafında pars işlemi daha zahmetsiz

Soap'ın zarfı veya gövdesinin kapsamı dönen sonuçların işleneceği platformda başınıza çok mu iş açıyor? Bu arada niçin FireMonkey değil de Java kullanıyorsunuz? FMX platformunda doğrudan Import WSDL üzerinden XML servisin pas dosyasını oluşturarak hızlı geliştirme yapabilirsiniz. Böylece Remotable meseleleriyle zaman kaybetmeden bir soap nesnesi oluşturup doğrudan arayüze uyarlayabilirsiniz. (Metod yapısı, katman ve sunum size kalmış)
(27-11-2017, Saat: 17:25)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-11-2017, Saat: 17:03)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Teşekkürler

E-fatura gibi milyonlarca datanın aktığı sistemlerin altyapısının planlamasında xml tercih ediliyorsa bir sebebi vardır kesinlikle. 
Tercih sebebi; XML veriyi,  şematron yardımıyla dinamik olarak kontrol edebiliyor olmak olabilir.REST'de henüz şematrona benzer bir yapı var mı bilmiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 484 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 262 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  Rest Hata Yakalama m_ekici 9 1.458 08-03-2024, Saat: 19:30
Son Yorum: aegean
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 424 05-03-2024, Saat: 22:23
  Delphi ile geliştirdiğiniz uygulamalar neler? - İki Ödüllü Mr.Developer 20 12.683 01-01-2024, Saat: 22:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi