Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SQL Lite Hk
Bu SQL Lite mi çok dandik ben mi yanlış kullanıyorum anlamadım, Javada yeni database ve yeni tablo oluşturuyorum sorun yok, bir başka tablo oluşturuyorum ilk oluşturduğum tablo bozuluyor.
Basitçe mantığını öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır SQL Lite için
Ben Delphi de sürekli kullanırım Sqllite.. Hiçbir sorun yaşaadım. Hatta genel de mobil uygulamalarım da DB ye direk müdahale edeyim diye gizli bir yerin gizli bir tık olayına Sql kod yazıp sonucunu görebileceğim bir DBGrid yerleştirirm.. Yeni tablo da oluşturuyorum drop yada delete de ediyorum bir sorun yaşamadım.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(21-04-2019, Saat: 22:08)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben Delphi de sürekli kullanırım Sqllite.. Hiçbir sorun yaşaadım. Hatta genel de mobil uygulamalarım da DB ye direk müdahale edeyim diye gizli bir yerin gizli bir tık olayına Sql kod yazıp sonucunu görebileceğim bir DBGrid yerleştirirm.. Yeni tablo da oluşturuyorum drop yada delete de ediyorum bir sorun yaşamadım.

Benim beceriksizliğimmiş Smile

Android tarafında Bir sınıf var içerisinde OnCreate metodu var ben bir kaç tablo için ayrı sınıflar yazmıştım OnCreate esnasında ilgili tabloyu create ediyordum.
Uygulamayı çalıştırırken ilk hangi sınıfı kullanırsam onun OnCreate metodu çalışıyormuş. bir defa bu metod çağrıldığında birden fazla sınıf ta olsa diğer sınıflardaki OnCreate metodu çağrılmıyor. yani database ilk oluşurken tüm tabloları birden oluşturmak gerekiyormuş. Yabancı olduğum bir yapı öğrenmeye çalışıyorum.
(21-04-2019, Saat: 18:50)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu SQL Lite mi çok dandik ben mi yanlış kullanıyorum anlamadım, Javada yeni database ve yeni tablo oluşturuyorum sorun yok, bir başka tablo oluşturuyorum ilk oluşturduğum tablo bozuluyor.

Merhaba,
SQLite ile ilgili en güncel ve bir çok örnek uygulama barındıran kaynağa ulaşmak için Yeni Kaynak Kitabınızın 629. - 689. sayfalarına bakabilirsiniz. 
Altmış sayfalık konu başlıkları yetersiz kaldığı durumda buradan yardımcı olmaya çalışalım. Smile
(21-04-2019, Saat: 18:50)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu SQL Lite mi çok dandik ben mi yanlış kullanıyorum anlamadım, Javada yeni database ve yeni tablo oluşturuyorum sorun yok, bir başka tablo oluşturuyorum ilk oluşturduğum tablo bozuluyor.

Merhaba,

Single-connection bir bağlantı yapısı var. O yüzden debug yaparken SQLite Db Browser yazılımında kırılma yaşatıyor. Sorunun kaynağını tespit etmiş olduğunuz için ek bilgi ekliyorum;

Bir yapıcı metod ile bağlantı ve sorgu nesnelerini hazırlayın. Daha sonra iş sınıfı oluşturup tüm sql işlemlerinizi orada çözümleyin.

constructor TMySqliteManager.Create;
var
 path: string;
begin
 inherited Create;

{$IF DEFINED(ANDROID)}
 conn := TMyFDConnection.CreateConnection(TPath.Combine(TPath.GetDocumentsPath, 'DBADI.db'));
{$ELSE}
 path := ExtractFilePath(ParamStr(0));
 conn := TMyFDConnection.CreateConnection(TPath.Combine(path, 'DBADI.db'));
{$ENDIF}
 fdq :

constructor TMyFDConnection.CreateConnection(connectionString: string);
begin
 Self.Create;

{ Bağlantı oluştur }
 conn := TFDConnection.Create(nil);

{ Ayarlar }
 conn.LoginPrompt := false;
 conn.DriverName := 'SQLite';

{ Parametreler }
 conn.params.Database := connectionString;
 conn.params.DriverID := 'SQLite';

end;

Select

fdQuery := TFDQuery.Create(nil);
  fdQuery.Active := false;
 fdQuery.Connection := conn;
 fdQuery.SQL.Text := query;
 fdQuery.Active := true;
 fdQuery.Open;
 Result := fdQuery;

Insert-Update-Delete

fdQuery := TFDQuery.Create(nil);
  fdQuery.Connection := conn;
 fdQuery.SQL.Text := query;
 fdQuery.ExecSQL;
 Result := 1;

FDQuery içine parametre geçmek için

fdQuery.ParamByName(param.name).Value := param.Value;
(22-04-2019, Saat: 08:37)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Merhaba,
SQLite ile ilgili en güncel ve bir çok örnek uygulama barındıran kaynağa ulaşmak için Yeni Kaynak Kitabınızın 629. - 689. sayfalarına bakabilirsiniz. 
Altmış sayfalık konu başlıkları yetersiz kaldığı durumda buradan yardımcı olmaya çalışalım. Smile

Android Studio - Java da çalışıyorum abi Smile

SQL lite'dan ziyade benim sorunum, SQL lite'ın java tarafında kullanım mantığını bilmememden kaynaklıymış.
(22-04-2019, Saat: 09:29)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
Single-connection bir bağlantı yapısı var
....

Multi connection kullanmak ne kadar mümkün? Sanki bir yerlerde "mümkün, biri yazarken diğerleri beklemede kalıyor" gibi bir şeyler okumuştum.
Ayni record uzerinde islem yaptiginizda lock a düşmemesi mucize olur..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(22-04-2019, Saat: 23:17)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22-04-2019, Saat: 09:29)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
Single-connection bir bağlantı yapısı var
....

Multi connection kullanmak ne kadar mümkün? Sanki bir yerlerde "mümkün, biri yazarken diğerleri beklemede kalıyor" gibi bir şeyler okumuştum.

Tek cihaz üzerinde istediğiniz kadar bağlantı açabilirsiniz. Multi-thread olarak kullanım tek bağlantı üzerinden yürütülmediği müddet kullanılabilir. Çalışma mantığı ile ilgili böyle bir şey var.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi