Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird ile Gölge kopya
Merhaba Arkadaşlar,

Belki bazılarınızın bildiği, ama çoğunlukla bilinmeyen bir Firebird özelliğinden bahsetmek istiyorum. Firebird, istendiği takdirde kullandığınız veritabanının birebir kopyasını,  gölge kopya yöntemi ile farklı bir yerde de aynı anda tutmaktadır. MIRROR olarak da bildiğimiz bu özellik sayesinde, asıl diskte bulunan veritabanınıza bir kayıt eklendiğinde, aynı anda gölge kopyasına da yazmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı anda 2 tane veritabanına yazmak, kayıt süresini bir nebze yavaşlatsa da güvenliğin ön planda olduğu yerde kullanılabilir bir özellik olarak düşünüyorum. Hele ki SERVER yada Sunucu bilgisayar sahiplerinin çok kullandığı RAID sistemlerinin de aynı anda birden fazla diske yazma işlemi yaptığı için temelde aynı özellikte olduğunu hatırlatmakta fayda var. SERVER kullanılmayan yerlerde de, yazılım tabanlı bir çözüm olarak bu özellik kullanılabilir.

Şimdi, öncelikle; kullandığımız veritabanı yönetim programından veritabanımıza bağlantımızı sağlıyoruz. İsterseniz Firebird'ün ISQL programı ile de yapabilirsiniz.
Veritabanımızı açtıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz :

CREATE SHADOW 1 AUTO 'E:\YEDEK\DATA2017.SHD' 

AL2NB0.jpg

Burada E: yerine hangi diski istiyorsanız onu yazabilirsiniz. Dosya uzantısını da .SHD olarak değil de istediğiniz şekilde de verebilirsiniz. Ben örnek olsun diye SHADOW'un kısaltması olarak SHD verdim. Bu işlemden sonra, belirttiğimiz yerde bir adet dosya oluşacak, ve boyutu da asıl veritabanı boyumuzla aynı olacak. Veritabanı yönetim programımızda da aşağıdaki şekilde görünecek :

JaLBrJ.jpg

Artık, asıl veritabanımıza bir kayıt eklendiğinde gölge kopyasına da aynı kayıt eklenecektir. CREATE ederken belirttiğimiz 1 rakamı, bunun 1 numaralı gölge kopya olduğunu belli ediyor. İstersek, (sistemimize de güveniyorsak) farklı bir diske 2 numaralı bir gölge kopya daha oluşturabiliriz. Böylece aynı anda 3 farklı yere veri kaydı yapılacaktır. Tabi eklenen her gölge kopyanın kayıt ekleme/güncelleme işlemlerini bir nebze yavaşlatacağını unutmayalım.

PEKİ, bu gölge kopyalar ne işimize yarayacak ?
Veritabanımızın asıl bulunduğu diskte bir arıza olduğunda, bozulduğunda diğer diskte bulunan gölge kopyayı alıp, asıl kopya haline getirebilirsiniz.

Gölge kopya özelliğini iptal etmek ve oluşan gölge kopyayı silmek içinde aşağıdaki komutu kullanıyoruz :

DROP SHADOW 1

Bununla da oluşturduğumuz 1 numaralı gölge kopyayı silmiş oluyoruz.

Faydalı olması dileğiyle, puanlarınızı eksik etmeyiniz  Smile

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Emeğinize sağlık.
There's no place like 127.0.0.1
(20-02-2017, Saat: 16:49)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
peki hocam bu gölgeyi sadece rapor almak için kullanabilirmiyiz herhangi veri girişi yapılmayacak sadece select çekilecek ayrı hdd e olacağından performans alabilirmiyiz bu şekilde.

“Do. Or do not. There is no try.”
(20-02-2017, Saat: 16:59)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki hocam bu gölgeyi sadece rapor almak için kullanabilirmiyiz herhangi veri girişi yapılmayacak sadece select çekilecek ayrı hdd e olacağından performans alabilirmiyiz bu şekilde.

Maalesef Hocam. Aktif olan bir SHADOW dosyasına bağlantı kurmaya Firebird izin vermez. %100 Emin olmak için şimdi bir bağlantı kurayım dedim, aşağıdaki mesajı aldım :

R0yRvY.jpg

Zaten gölge kopyanın amacının bu tip işler değil de güvenlik olduğunu düşünürsek,  bu durum gayet normal.
Saygılarımla.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
(20-02-2017, Saat: 17:04)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-02-2017, Saat: 16:59)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki hocam bu gölgeyi sadece rapor almak için kullanabilirmiyiz herhangi veri girişi yapılmayacak sadece select çekilecek ayrı hdd e olacağından performans alabilirmiyiz bu şekilde.

Zaten gölge kopyanın amacının bu tip işler değil de güvenlik olduğunu düşünürsek,  bu durum gayet normal.
Saygılarımla.

Gölge kopyayı normal kopyala yapıştır deyip uzantısını .fdb yapıp kullanabiliyoruz ama değilmi.

“Do. Or do not. There is no try.”
Alıntı:Gölge kopyayı normal kopyala yapıştır deyip uzantısını .fdb yapıp kullanabiliyoruz ama değilmi.

Aynen, doğrudur hocam. Firebird Server kapalı durumda iken, dediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz.
Zaten asıl veritabanının bozulduğu veya veritabanının bulunduğu diskin bozulduğu durumlarda mecburen bu şekilde yapmamız lazım.

Saygılarımla.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Emeğine sağlık ramazan hocam,
Firebird ile replication olayınada bir el atarsan memnun olurum Smile
(09-03-2017, Saat: 11:13)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğine sağlık ramazan hocam,
Firebird ile replication olayınada bir el atarsan memnun olurum Smile

Maalesef, Firebird kendi özelliği olarak Replikasyonu desteklemiyor. Üçüncü parti yazılımlar ile bunu sağlayabilmek mümkün.

IBPhoenix'in IBReplicator isimli bir ürünü var :
http://www.ibphoenix.com/products/software/ibreplicator

CopyCat isimli bir firmanın LiveMirror diye bir ürünü var:
http://copycat.fr/wordpress/livemirror/

Ancak bu tip ürünlerle bu sağlanabiliyor maalesef. Ama ben kendi adıma konuşayım, Replikasyon yapma ihtiyacı şimdiye kadar hiç duymadım.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Teşekkürler Ramazan Bey,
Harici bir kaç ürün denedim. Muvaffak olamamıştım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  pardusda dbeaver ıle fırebırd kullanımı hakkında sadikacar60 8 483 29-02-2024, Saat: 17:50
Son Yorum: Hayati
  Firebird Sound_ex Kodu. COMMANDX 1 276 28-01-2024, Saat: 01:56
Son Yorum: maydin60
  Firebird ile FIFO Hesaplama Nasıl yapılır? klavye 0 334 17-08-2023, Saat: 12:33
Son Yorum: klavye
  IBExpert ile Firebird Veri Kurtarma DelphiCanR 6 7.424 19-07-2023, Saat: 14:42
Son Yorum: baloglurecep
  Firebird Bozuk Dosya Hk. dark12side 1 363 07-06-2023, Saat: 21:53
Son Yorum: mrmarman

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi