Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Birden fazla Trigger
Merhaba;

Firebird' de bir tabloya birden fazla Insert trigger eklenerek sırasıyla çalışması sağlanabiliyor. Mevcut Insert trigger özgün yapısını değiştirmeden MS Sql Server' da da mümkün mü?  Eğer mümkün değilse INSERTED tablosunu kendi prosedürüme parametre olarak nasıl gösterebilirim?

(Not: Row by Row işlem yaptırabileceğim durumlar da olabilir)
(06-03-2023, Saat: 22:29)anemos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba;

Firebird' de bir tabloya birden fazla Insert trigger eklenerek sırasıyla çalışması sağlanabiliyor. Mevcut Insert trigger özgün yapısını değiştirmeden MS Sql Server' da da mümkün mü?  Eğer mümkün değilse INSERTED tablosunu kendi prosedürüme parametre olarak nasıl gösterebilirim?

Hayırlı sabahlar.
Aynı sorunun çoklu delete için bende sormuştum form daki arkadaşlardan Allah c.c razı olsun cevapları ile çözmüştüm.
size de faydası olmasını umarım.
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6843
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
(06-03-2023, Saat: 22:29)anemos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba;

ben sorunun sadece " sırasıyla çalışması " kısmı hakkında bilgi vermek istiyorum,

Ms Sql Serevrda malumunuz bir tabloya çok trigger bağlanabilir,
ancak bunun çalışma sırasına istediğiniz gibi müdahele edemiyoruz,
sql serverin bazı kısıtları var bu konuda, ilk ve son çalışacak triggeri belirtebiliyoruz, sonrası Allah Kerim.
şöyleki : 
sp_settriggerorder @triggername= 'trg_malcomx', @order='First', @stmttype = 'UPDATE'; 
yani bu triggeri update triggerleri içerisinde First parametresiyle ilk çalıştır diyebiliriz,
yada last yazarak en son çalışmasını sağlayabiliriz,
son olarak da None yazarak sql servera sen kafana göre takıl istediğin sırada çalıştır diyebiliriz,
Sorsaydı Bilirdi Sormuyor ki Bilsin.
Bilseydi Sorardı Bilmiyor ki Sorsun. 
(07-03-2023, Saat: 07:52)cinarbil Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlı sabahlar.
Aynı sorunun çoklu delete için bende sormuştum form daki arkadaşlardan Allah c.c razı olsun cevapları ile çözmüştüm.
size de faydası olmasını umarım.
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6843

İlginiz için teşekkür ederim. Bağlantıda aradığım cevabı bulamadım.

(07-03-2023, Saat: 11:53)bydelphi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sorunun sadece " sırasıyla çalışması " kısmı hakkında bilgi vermek istiyorum,

Ms Sql Serevrda malumunuz bir tabloya çok trigger bağlanabilir,
ancak bunun çalışma sırasına istediğiniz gibi müdahele edemiyoruz,
sql serverin bazı kısıtları var bu konuda, ilk ve son çalışacak triggeri belirtebiliyoruz, sonrası Allah Kerim.
şöyleki : 
sp_settriggerorder @triggername= 'trg_malcomx', @order='First', @stmttype = 'UPDATE'; 
yani bu triggeri update triggerleri içerisinde First parametresiyle ilk çalıştır diyebiliriz,
yada last yazarak en son çalışmasını sağlayabiliriz,
son olarak da None yazarak sql servera sen kafana göre takıl istediğin sırada çalıştır diyebiliriz,

Cevabınız sorunumu çözdü  ve yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQL Trigger Kaydı OZCANK 10 3.457 16-03-2022, Saat: 11:26
Son Yorum: OZCANK
  Trigger ile İlgili Kaydın ID Numarası Halil Han BADEM 4 3.376 15-09-2020, Saat: 09:14
Son Yorum: DelphiCan
  NextRecordset ile 1 den fazla dataset ile çalışma adelphiforumz 14 9.398 04-10-2019, Saat: 18:39
Son Yorum: serdar
  [Çözüldü] Trigger çalışmaması hk. cinarbil 7 6.134 18-08-2019, Saat: 20:49
Son Yorum: serdar
  Trigger a paramatre gönderme Bay_Y 11 8.536 28-05-2018, Saat: 11:59
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi