Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySQL verileri yenilerken kasması ?
iyi akşamlar,

veritabanından ( MySQL ) çektiğim verileri timer ile çok sık aralıklarla ( 100 ms gibi ) yeniliyorum fakat her yenilemede ufak kasmalar mevcut bunu nasıl giderebilirim ?
(12-10-2018, Saat: 19:29)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi akşamlar,

veritabanından ( MySQL ) çektiğim verileri timer ile çok sık aralıklarla ( 100 ms gibi ) yeniliyorum fakat her yenilemede ufak kasmalar mevcut bunu nasıl giderebilirim ?

Thread ile çekersin kasmaz.
(12-10-2018, Saat: 20:45)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-10-2018, Saat: 19:29)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi akşamlar,

Thread ile çekersin kasmaz.

teşekkür ederim bakayım hemen
Merhaba.

- Veritabanı sorgusu için 100 milisaniye interval çok sık olduğunu değerlendiriyorum. 

- Değerlendirirseniz bir önerim olacak 

- Thread güzel fikir, bu sizin yazılımınızın çalıştığı katmanda rahatlama olarak işe yarayacaktır. Ancak sunucunuza / ağınıza da nefes aldırmak için bir önerim olacak.

- Sık sorgu yaptığınız (A) aşamasındaki sorguda Select satırında tüm talebinizi değil en fazla (1) veya (2) alan çekecek küçük çaplı sorgular ile önce güncel veri olup olmadığını öğrenip, eğer güncel veri varsa  ancak o zaman ikinci atımda (B) aşamasına geçip asıl geniş sorguyu yapın. Bu size performans olarak geri dönecektir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(12-10-2018, Saat: 21:49)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

- Veritabanı sorgusu için 100 milisaniye interval çok sık olduğunu değerlendiriyorum. 

- Değerlendirirseniz bir önerim olacak 

- Thread güzel fikir, bu sizin yazılımınızın çalıştığı katmanda rahatlama olarak işe yarayacaktır. Ancak sunucunuza / ağınıza da nefes aldırmak için bir önerim olacak.

- Sık sorgu yaptığınız (A) aşamasındaki sorguda Select satırında tüm talebinizi değil en fazla (1) veya (2) alan çekecek küçük çaplı sorgular ile önce güncel veri olup olmadığını öğrenip, eğer güncel veri varsa  ancak o zaman ikinci atımda (B) aşamasına geçip asıl geniş sorguyu yapın. Bu size performans olarak geri dönecektir.

düşününce gerçekten de mantıklı geldi. 

bunu bir uygulayayım hocam  Idea

öneriniz için teşekkür ederim.
Ben daha önce thrad bilmez iken , sürekli tablonun sum ile countuna bakıyordum eğer bir değişiklik var ise veriyi alıyordum eğer thread bilmiyorsan en ucuz yöntem bu olur Count sorgudu çok hızlı çalışacaktır.
(13-10-2018, Saat: 16:47)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben daha önce thrad bilmez iken , sürekli tablonun  sum ile countuna bakıyordum eğer bir değişiklik var ise veriyi alıyordum eğer thread bilmiyorsan en ucuz yöntem bu olur Count sorgudu çok hızlı çalışacaktır.

bu yöntemi test ettim fakat sonradan şöyle sıkıntım oldu ;

yapmak da olduğum yazılımda whatsapp grubu misali herkesin yazı ( fikir ) paylaşımı yaptığı bir ortam hazırlıyorum. ( her an ve sürekli yazılar eklenmiş olacak / yani kısmen )

ve önce @mrmarman hocamın sonra da sizin dediğiniz yöntem pek de işime yarıyacak cinsten durmadı mağlesef ya da ben öyle zannediyorum.
O zaman tek çare Thread,

Android Studioda bu tip veri çekme işlemlerini sana düz kodda yazdırmaz direk bu kod bloğunu Aseknkron olarak yaz diye uyarır yani kısaca bu tip sürekli veri çekmen gerekecekse bir an önce öğrenmelisin.
(13-10-2018, Saat: 17:04)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman tek çare Thread,

Android Studioda bu tip veri çekme işlemlerini sana düz kodda yazdırmaz direk bu kod bloğunu Aseknkron olarak yaz diye uyarır yani kısaca bu tip sürekli veri çekmen gerekecekse bir an önce öğrenmelisin.

aynen ya beni benden iyi anlamışsınız hocam  Shy 

google var gam yok diyerek yola devam Idea
Merhaba,
Veri tabanı işlemlerinde tek bir asenkron metod ile işi çözmek çok zor.
Sorgu ile bağlantılı Query, Connection ve hatta DataModule' ün bile bu thread halkasına dahil edilmesi gerekiyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 12 Kod yazarken kasması Mr.X 8 853 09-12-2023, Saat: 09:24
Son Yorum: engerex
  Amazondan verileri çekerken filtreleme vedat33 2 695 10-03-2023, Saat: 09:44
Son Yorum: vedat33
  Android için derlememede MySQL hatası ferhatcelik 1 821 16-03-2021, Saat: 22:06
Son Yorum: ferhatcelik
  [ÇÖZÜLDÜ] delphi 10.4 uzak mysql bağlantı shooterman 8 3.597 19-11-2020, Saat: 13:56
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  IDE kasması ? Mr.Developer 7 3.437 29-04-2020, Saat: 21:27
Son Yorum: Mr.Developer

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi