Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android Yazılım Nasıl Yazılır?
Merhabalar bir süredir kafama aşırı taktığım çok ciddi gördüğüm bir sorunumu dile getirmek istiyorum.
Delphi ile Windowsa yazılım yazıyorum yıllardır.
Ancak Android gözümde büyüdü büyüdü dağ gibi hâl aldı.
kullanabileceğimiz Windowsdaki ShellApi ler vs yok sanırım. zaten kaynakta sıkıntı yaşıyorum.
birinci sorum Kullanabilir tüm prosedür ve fonksiyonlar vs teknik dökümanları yokmudur acaba ?
ikinci sorum Android teknik döküman vs.leri yani örneğin ben mesajlara nasıl erişeceğim bir fonksiyonla mı çekiyoruz veya bir dosyaya mı erişiyoruz ? dosya biçimleri nasıl nerde ne var ? gibi ciddi anlamda uykularımı kaçıran bir derdim var.
bilgisi olan üstadlar yardımcı olabilir mi ?
Yıllardır geliştirdiğiniz Windows uygulamalarının arayüz için kullandığı kütüphane VCL.

Android ve iOS uygulamaları için geliştirilen FireMonkey framework'ü için VCL'in desteği bulunmuyor. Onun yerine kendine has yeni bir kütüphanesi var: FMX.

Pascal dialekti olan Delphi programlama dili ile, Object Pascal kodlaması yaparak istediğiniz Android uygulamasını geliştirebilirsiniz.

File > New > Multi-device Application olarak oluşturacağınız projeye bir TButton ekleyin ve çift tık ile OnClick fonksiyonunu oluşturun. ShowMessage fonksiyonuna Merhaba FMX! diyerek başlayın.

Dipnot: FMX ile VCL arasında kodlama anlamında ciddi farklılıklar yok. VCL ve RTL kütüphaneleri, ve tabi DevExpress gibi 3. parti bileşen üreten firmaların VCL desteğinin yanında FMX eklemiş olmasını gözetmek gerekiyor (ki şuan DevExpress'in yayınlanmış bir FMX paketi yok)

Dipnot-2: Veritabanı uygulamaları için UniDac yaygın olarak kullanılıyor.

Dipnot-3: Temel sınıflarda ve özelliklerde bazı farklılıklar bulunuyor. Mesela bir TButton'u doğrudan form içinde oluşturup yukarıya hizalamak için Align özelliğinde alTop yerine artık doğrudan Top kullanıyorsunuz. Margin, Padding ve bazı görsel ayarlamalarla ilgili ufak değişiklikler bulunuyor. Caption özelliği çoğu komponentte Text olarak yerini aldı. Tüm bunları biraz vakit geçirince tecrübeleriniz sayesinde çözeceksiniz.
(18-10-2018, Saat: 08:59)dkadir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar bir süredir kafama aşırı taktığım çok ciddi gördüğüm bir sorunumu dile getirmek istiyorum.
Delphi ile Windowsa yazılım yazıyorum yıllardır.
Ancak Android gözümde büyüdü büyüdü dağ gibi hâl aldı.
kullanabileceğimiz Windowsdaki ShellApi ler vs yok sanırım. zaten kaynakta sıkıntı yaşıyorum.
birinci sorum Kullanabilir tüm prosedür ve fonksiyonlar vs teknik dökümanları yokmudur acaba ?
ikinci sorum Android teknik döküman vs.leri yani örneğin ben mesajlara nasıl erişeceğim bir fonksiyonla mı çekiyoruz veya bir dosyaya mı erişiyoruz ? dosya biçimleri nasıl nerde ne var ? gibi ciddi anlamda uykularımı kaçıran bir derdim var.
bilgisi olan üstadlar yardımcı olabilir mi ?

Merhaba,
Emin olun sandığınız kadar kompleks ve karmaşık değil. Şunu iddaa ediyorum. Ek bir bilgiye ihtiyaç duymadan, birkaç günde değil Android platformu, iOS, O S X, Linux platformlarını da öğrenebilirsiniz.
Biliyorum gına geldi, ama ben yine de hatırlatayım; bir iki haftaya kadar bu konuda hazırlanmıș değerli bir kitap yayınlanacak.
yorumlarınız için çok teşekkürler
android sistemde örneğin sistem bilgisi nerden nasıl çekilir yada dediğim gibi smslere nasıl erişilir nasıl yazılır vs bu sorulara cevap arıyorum.
bunun için de sistemi bilmek gerek sanırım yada bu saydığım işlerin nasıl yapılacağı hakkında dökümanlarına nasıl ulaşırım nerden ulaşırım
@dkadir Bahsettiğiniz her mesele farklı bir alana ait bilgileri referans alıyor. İlk olarak FireMonkey Framework'ü biraz araştırarak başlayın. DelphiCan bünyesinde FireMonkey ile yukarıda saymış olduğunuz tüm meselelere dair çeşitli çalışmalar yapıldı, kaynak kod paylaşımı yapıldı.

Android bildiğiniz üzere Java programlama dili ile geliştirildi. Daha sonra üzerinde çeşitli kütüphaneler kullanılarak Java'dan bağımsızlığı ilan edildi ve Kotlin isminde bir yapı üzerinde çalışıyor. Özgün geliştirme ortamı Android Studio üzerinde Java kodlarınızla yapacağınız geliştirmelerinizde sistem bilgilerini nasıl elde ediyorsanız, FireMonkey uygulamalarınız üzerinde de benzer şekilde elde ediyorsunuz.

Bunu .Net çatısı altında üretilen assembly dll dosyalarının nasıl Delphi'de kullanıldığını bildiğinizi varsayıyor ve söylüyorum; Delphi üzerinde Java kütüphanelerine doğrudan erişiminizi sağlayacak çeşitli yardımcı Bridge (Köprü) kod yapıları ve kütüphaneler bulunuyor. Android.JNI kütüphanesi sayesinde birçok işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Windows aşinalığınızın dışında birazcık Android yapısını öğrenmenizin avantajı olacağını düşünüyorum. Zira apk üretirken yanında dosya deploy etmek isterseniz internal bir dizin üzerinde nasıl işlem yapmanız gerektiği, bluetooth erişimi için proje ayarlarınızdan gerekli yetkilendirmeyi vermeniz gerektiği gibi bazı spesifik meseleler var. Bunları pekiştirmek için FMX üzerinde denemelerinizi yapın ve Embarcadero Sample sayfasındaki örnek kodlara göz atın.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Android’de Dosya Depolama ve Paylaşma-2: And 11 SDK 30 Scoped Storage SAF MediaStore emozgun 12 4.724 19-03-2024, Saat: 22:29
Son Yorum: nguzeller
  FMX Webbrowser nasıl yazdırılır barissagir 0 89 04-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: barissagir
  Android 33 api sdk güncelleme [ÇÖZÜLDÜ] codder71 4 358 19-02-2024, Saat: 22:38
Son Yorum: codder71
  Mobil Android Emulator Altıner 5 318 22-01-2024, Saat: 18:28
Son Yorum: Altıner
  Firebird Android bağlantı aeyeci 2 258 01-01-2024, Saat: 14:41
Son Yorum: nguzeller

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi