Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Çözüldü] HTTP üzerinden RTSP ile IP kamera stream işlemek
Merhabalar,

Şuanda avi uzantılı videolar üzerinden MemoryStream ile yaptığım görüntü işleme projesine ip kamera üzerinden görüntü işleme ihtiyacı oluştu. Kamera çin fason üretimi olduğu için herhangi bir bağlantı sdk yada dll dosyası bulunmuyor. Datasheet dahi bulamadım. En son rtsp üzerinden VLC player'da yayını okumayı başardım ancak bu RTSP'yi tarayıcı üzerinden görüntüleyemediğim için şuan Indy'nin TIdHttp ile işleme yapamıyorum. RTSP işlemek için bir komponent bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Aynı sorun burada da dile getirilmiş ama ben çözüm bulamadım. (Uygun url bulamadım)

Şimdiden teşekkürler.

---

Çözüm:

İndirme
PasLibVlc.dll kütüphanesi, VideoLan projesinin çekirdek yapısına dahil edilmiş. Bu adresten vlc media player+gerekli kütüphaneler birlikte indiriliyor.

Kurulum
Daha sonra Delphi üzerinden Component > Import Component'e tıklıyoruz. Import Active X Control'ü seçerek ilerliyoruz. Listede hızlı bulmak için arama kısmına vlc yazın ve karşınıza gelen tek kütüphaneyi seçerek ilerleyin. Yeni bir paket olarak kurulumu yapın ve bpl dosyasını kurduktan sonra IDE'yi yeniden başlatın.

Kullanım
Toolbar'ın içinde ActiveX paketinde TVLCPlugin2 adında görsel bir komponent sizi karşılayacak. Komponentin playlist özelliğine yayın yapacağı RTSP linkini kod ile ekleyin.
Bilmem işinize yararmı ama VLC'nin ActiveX'i de var. Web sayfasında RTSP'yi görmek isterseniz kullanabilirsiniz.
Ayrıca çoğu IP kamera standart olarak ONVIF protokolünü destekler. Bunu da araştırabilirsiniz.

VLC'yi Delphi'de kullanabiliyoruz. Sanıyorum kütüphanenin adı LibVLC idi.

Buradaymış:
https://sourceforge.net/projects/paslibvlc/
There's no place like 127.0.0.1
(18-08-2017, Saat: 14:37)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilmem işinize yararmı ama VLC'nin ActiveX'i de var. Web sayfasında RTSP'yi görmek isterseniz kullanabilirsiniz.
Ayrıca çoğu IP kamera standart olarak ONVIF protokolünü destekler. Bunu da araştırabilirsiniz.

VLC'yi Delphi'de kullanabiliyoruz. Sanıyorum kütüphanenin adı LibVLC idi.

Buradaymış:
https://sourceforge.net/projects/paslibvlc/

ONVIF protokolünün servisini kullanmayı iSpy yazılımı ile başardım. Anladığım kadarıyla kendisi media portu 34567 ve yayın portu 554 ile stream yapıp 80 ve 5000 portları ile http üzerinden görüntüleme yapabiliyor ancak bunu henüz başaramadım. Anladığım kadarıyla ONVIF'in herhangi bir HTTP desteği bulunmuyor ancak servisi ile erişim sağlanabiliyor.

ActiveX componentinin kurulumunu yaptım. TVLCPlugin2 adında bir görsel komponent edinmemi sağladı. Object Inspector üzerinden MRL (medya kaynak linki, rtsp) özelliğini ayarlayamadım. Kod üzerinden ekleyip projeyi çalıştırdığımda "Member not found" hatası aldım. Bu neden kaynaklanmış olabilir?

aVLCPlugin.playlist.Add('rtsp://192.168.x.x:554/.........',null,null); // çalışıyor

Teşekkürler.

Dipnot: Proje VideoLan bünyesinde birleştirilmiş. VLC media player ile birlikte ediniliyor. Buradan indirilebilir.
(18-08-2017, Saat: 14:15)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

Şuanda avi uzantılı videolar üzerinden MemoryStream ile yaptığım görüntü işleme projesine ip kamera üzerinden görüntü işleme ihtiyacı oluştu. Kamera çin fason üretimi olduğu için herhangi bir bağlantı sdk yada dll dosyası bulunmuyor. Datasheet dahi bulamadım. En son rtsp üzerinden VLC player'da yayını okumayı başardım ancak bu RTSP'yi tarayıcı üzerinden görüntüleyemediğim için şuan Indy'nin TIdHttp ile işleme yapamıyorum. RTSP işlemek için bir komponent bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Aynı sorun burada da dile getirilmiş ama ben çözüm bulamadım. (Uygun url bulamadım)

Şimdiden teşekkürler.

---

Çözüm:

İndirme
PasLibVlc.dll kütüphanesi, VideoLan projesinin çekirdek yapısına dahil edilmiş. Bu adresten vlc media player+gerekli kütüphaneler birlikte indiriliyor.

Kurulum
Daha sonra Delphi üzerinden Component > Import Component'e tıklıyoruz. Import Active X Control'ü seçerek ilerliyoruz. Listede hızlı bulmak için arama kısmına vlc yazın ve karşınıza gelen tek kütüphaneyi seçerek ilerleyin. Yeni bir paket olarak kurulumu yapın ve bpl dosyasını kurduktan sonra IDE'yi yeniden başlatın.

Kullanım
Toolbar'ın içinde ActiveX paketinde TVLCPlugin2 adında görsel bir komponent sizi karşılayacak. Komponentin playlist özelliğine yayın yapacağı RTSP linkini kod ile ekleyin.

Merhaba, bir süredir üzerinde çalıştığım bir uygulama var açıkçası çözemezsen çöp olacak diye korkuyorum.
Araştırma yaparken bu link denk geldi, umarım siz sorunu çözmeme yardımcı olabilir misiniz?

Açık kaynak olan PasLibVlcPlayer ile uygulaması ile bir palylist yaptım.
Videoları playlist oluşturarak arka, arkaya okuyor. Buraya kadar hiç bir sorun yok.

Sorun şu ki pc'deki playlisti www.blablabla.com web sitemde yayınlamasını nasıl sağlarım?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Logo Go3 de döviz tablosunda Date_ alanına veri (Çözüldü) yazma cinarbil 4 183 19-04-2024, Saat: 08:25
Son Yorum: cinarbil
  AdoQuery ile ilgili bir sorun. (Çözüldü) Bay_Y 4 198 17-04-2024, Saat: 10:58
Son Yorum: Bay_Y
  Fastreport İçindekiler Sayfası Oluşturma [ÇÖZÜLDÜ] bydelphi 1 255 18-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: bydelphi
  Çok Satırlı Filtreleme [Çözüldü] bünyamin68 12 1.390 14-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: mustafaozpinar
  [ÇÖZÜLDÜ] macos işletim sistemine program yazmak shooterman 5 543 02-02-2024, Saat: 09:54
Son Yorum: shooterman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi