Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rest sunucu güvenliği
Merhaba,

Güvenliği sağlamak adına neler yapılabilir. Bu konuda tecrübeniz oldu mu?

Aklıma gelen olası çözümler
  • SSL kurmak (şu anda benim 1 aylık deneme amaçlı kiraladığım sunucuya direkt ip adresi ile bağlanıyorum. Domain name almadım)
  • Session mantığını kurarak. Her Request içinde kullanıcı ve şifre bilgisini istemek. İlk başta Session içinde tanımlı olmayan Request lere giriş yap uyarısı göndermek. Login sayfasında kullanıcı adı ve şifre doğrulamasını geçen kullanıcıları bir Session listesinde tutmak ve burada kayıtlı olan kullanıcıların diğer işlemlerine izin vermek.

Sizin bu konuda bir tecrübeniz oldu mu neler yapılabilir.

Kolay gelsin
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
(14-11-2019, Saat: 08:17)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Güvenliği sağlamak adına neler yapılabilir. Bu konuda tecrübeniz oldu mu?

Aklıma gelen olası çözümler
  • SSL kurmak (şu anda benim 1 aylık deneme amaçlı kiraladığım sunucuya direkt ip adresi ile bağlanıyorum. Domain name almadım)
  • Session mantığını kurarak. Her Request içinde kullanıcı ve şifre bilgisini istemek. İlk başta Session içinde tanımlı olmayan Request lere giriş yap uyarısı göndermek. Login sayfasında kullanıcı adı ve şifre doğrulamasını geçen kullanıcıları bir Session listesinde tutmak ve burada kayıtlı olan kullanıcıların diğer işlemlerine izin vermek.

Sizin bu konuda bir tecrübeniz oldu mu neler yapılabilir.

Kolay gelsin

Merhaba,
buraya bir göz atmanızı tavsiye ederim.
İyi çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png
Merhaba,
SSL kurmak http üzerinden geçen trafik için iyi bir önlem olduğu muhakkaktır. Ek güvenlik tedbiri olarak kullanılmasında fayda var.
Session kullanmak kötü bir yöntem değil. İllede kullanacak iseniz @Halil Han BADEM 'in daha önce session'lar hakkında vurgulamış olduğu detayları (Rest sunucu güvenliği) da göz ardı etmeyin.
Bu konuda sizinle paylaşabileceğim bir tecrübem yok, fakat global tecrübeler Token kullanmayı öneriyor.
SSL, bence de www'nin olmazsa olmazı.
Session olayı ise; elbette kullanılabilir ama aslında RESTful'un mantığına ters(Stateless).
+1 Token
There's no place like 127.0.0.1

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sunucu Hizmeti hk yhackup 18 2.996 22-05-2023, Saat: 08:57
Son Yorum: engerex
  host-sunucu info@guzelceker.com 6 1.920 16-05-2021, Saat: 09:07
Son Yorum: info@guzelceker.com

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi