Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ofis yüklemeden excel verilerini okumak
Merhabalar,
Microsoft ofis yüklemeden excel dosyalarini nasıl okuyabilirim acaba?
Teşekkürler.
Emre bey ,herhangi birisi olabilir.
Teşekkür ederim Emre bey. İnceleyeceğim
Eğer excele yapılan kayıt CSV formatında ise TEXT demektir. Ya "," ";" yada TAB ile ayrılmıştır. Çok rahat okursun. Ancak format xls ise o zaman benim bildiğim ofis lazım..
Ofis olmadan xlsx dosyası açılmaz diye tahmin ediyorum. Ücretsiz Microsoft Office Viewer ı yüklediğinde okuyabilmen lazım.
Flexcell nesnesi ile Delphi üzerinden bunu rahatlıkta yapabilirsiniz.
ActiveX OleObject kullanmadan.
Web üzerinde bile sorunsuz çalışıyor.
(23-01-2020, Saat: 23:26)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ofis olmadan xlsx dosyası açılmaz diye tahmin ediyorum. Ücretsiz Microsoft Office Viewer ı yüklediğinde okuyabilmen lazım.

Açılabiliyor.
XLSReadWriteII, ücretli ama hem XLS hem de XLSX'i Excel yüklü olmasa da açabiliyor, değiştirebiliyorsunuz.
https://www.axolot.com/xls.htm
There's no place like 127.0.0.1
Cevap yazan herkese teşekkür ederim. 3.parti ücretli bir araçla çözeceğim sanırım. Bir kaç tanesinin demo bilesenlerini denedim sorunsuz okuyabiliyorlar excel dosyalarini.
Eğer ilgili sürücüler yüklü ise FireDAC ile excel dosyalarını açabilirsiniz. Örnek için bknz.

İyi günler. İşin aslı bir kaç haftadır bunu paylaşmak niyetim vardı ama örnek için vakit ayıramamıştım. Tıpkı ADO'nun JET sürücülerini kullandığı gibi FireDAC kütüphanesi de aynı modüller üzerinden excel dosyalarına bağlantı yapabilmektedir. Basit bir .dfm örneği ise ... 

object FDPhysMSAccessDriverLink: TFDPhysMSAccessDriverLink
  DriverID = 'fdrvExcel'
  Database = 'c:\yol\dosya.xls'
  ODBCDriver = 'Microsoft Excel Driver (*.xls, *.xlsx, *.xlsm, *.xlsb)'
  ODBCAdvanced = 'HDR=No;IMEX=1'
end

object fdExcel: TFDConnection
 Params.Strings = (
   'DriverID=fdrvExcel')
 LoginPrompt = False
end

object fdqExcel: TFDQuery
 Connection = fdExcel
 SQL.Strings = (
   'SELECT * FROM [$Tablo1]')
end

... şeklinde olacaktır.

Not:
-Office 2003 (.xls) dosyaları için gerekmese de office 2007 (.xlsx) dosyaları için güncel sürücüler..: 
x86 indirme: "https://download.microsoft.com/download/3/5/C/35C84C36-661A-44E6-9324-8786B8DBE231/AccessDatabaseEngine.exe"
x64 indirme: "https://download.microsoft.com/download/3/5/C/35C84C36-661A-44E6-9324-8786B8DBE231/AccessDatabaseEngine_X64.exe"

Ek bilgi olarak ise ADOConnection ile JET sürücüleri üzerinden bağlantı yapabilmek için aşağıdaki "ConnectionString"ler kullanılabilir.
jet 4.0 ile xls  => Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=c:\yol\dosya.xls;Extended Properties="Excel 8.0;HDR=Yes;IMEX=1"
ace 12 ile xls  => Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=c:\yol\dosya.xls;Extended Properties="Excel 8.0;HDR=YES;IMEX=1"
ace 12 ile xlsx =>Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=c:\yol\dosya.xlsx;Extended Properties="Excel 12.0 Xml;HDR=YES;IMEX=1"

İyi çalışmalar.
Merhaba excel dosyasını isterseniz SQl Server üzerinden açabilir veya istediğiniz bir tabloya aktarabilirsiniz.Sonrasında istediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz. 
Ben kullandım pek bir sorun yaşamadım isterseniz deneyebilirsiniz. Kullanım şekli aşağıdaki linkte var kolay gelsin. 

http://www.delphican.com/showthread.php?tid=3874

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DbGrid To Excel & DataSet To Excel yhackup 18 5.203 26-05-2020, Saat: 21:12
Son Yorum: onur balkan
  Cxgrid- Export to Excel HuseyinF 6 498 13-04-2020, Saat: 12:59
Son Yorum: Bay_Y
  ExportGridToExcel ile 2 cxgridi 1 excel de toplama. noname101 7 805 13-02-2020, Saat: 10:58
Son Yorum: noname101
  WMI'dan canlı security loglarını okumak. ismailkayakiran 2 484 10-02-2020, Saat: 22:03
Son Yorum: barox
  StringGrid ile Excel tarzı Drag Drop 3ddark 2 622 25-11-2019, Saat: 14:06
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi