Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android : Tam sayfa splash ekranı nasıl yapılır ? [ GÖRSEL ANLATIM ]
Merhaba,

Uzun zaman önce benimde konu olarak sorduğum ve o günden beri bir kaç deneme yapıp başarısız olması durumunda uğraşmadığım bir konuya artık açıklık getirmek istiyorum.

Android kısmında uygulama açılışında siyah ekran üzerine FMX logosunun bizi karşılaması ve daha sonra istenilen ebatlarda resimlerin şahsımız tarafından değiştirildiğinde sadece ortada duran logomuz ve alt ve üst şeritleri siyah olan bir açılış ile karşılaşmaktayız. 
Bunun tam ekran olarak bozulmadan nasıl oluşturulabileceğini anlatmak istiyorum;

ADIM 1

Photoshop yada başka bir düzenleyici ile istenilen ebatların 2'şer piksel düşük olmaları şartı ile oluşturun ;

Örnek
426 x 320 > 424 x 318
470 x 320 > 468 x 318
640 x 480 > 638 x 478
960 x 720 > 958 x 718

ADIM 2

C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\20.0\CatalogRepository\AndroidSDK-2525_20.0.36039.7899\tools\lib\draw9patch.jar
Yoluna gidin ve draw9patch.jar dosyasını çalıştırın.

Programa ilk resmi atalım ve işlemlere başlayalım.
Resmi açtığınzda sol taraf düzenleme ekranı ve sağ taraf önizleme ekranı olarak iki kısımdan oluşmakta. Eğer resimlerinizi delphi’de direkt olarak koymuş olsaydınız resimleriniz sağ taraftaki gibi görünecekti.

Resimleri ayarlamak içim ekte görünen ok yönüne doğru elbetteki mause ile basılı tutarak ilerletin.
Dikkat : ortadaki logonuza teğet olacak şekilde bırakın. Aksi durumda oluşturulan image sapıtabilir. Denerseniz görürsünüz.

Daha sonra diğer taraflardan da eşitlemek için aşağıdaki ekleri inceleyin.

Dikkat : ok yönüne ve başladığı yere dikkat ederek devam edin. Aksi durumda bazen istenilen komut olmayabiliyor. Yine deneyip görebilirsiniz.

İşlemlerin ardından sağ taraftan önizlemeleri kontrol edin. Herhangi bir kusur kayma ve bozulma yoksa sorun yok demektir
Öyleyse kaydedebiliriz.
Dikkat: kaydetme esnasında kayıt isminde ufak bir değişiklik yapın. Ekte gördüğünüz gibi sonuna .9.png olacak şekilde kayıt işlemini bitirin.

Bu adımları diğer 3 resim için de uygulayın.

ADIM 4

Delphi’de örnek bir proje açın. Ben android 32 bit ve relase modda işlemleri gerçekleştirdim. Debug modun kullanıcı için bir anlam ifade etmediğini göz önünde bulundurursak…
Sizde adımları değiştirmeden takip ederseniz sonuçlar istenildiği gibi olacaktır.
Sonrasında ne yapmak isterseniz yapın  Smile

Daha sonra Project- options- icon kısmından splash image bölümünden gerekli ebatlarda düzenlediğimiz .9.png ile biten resimleri ekleyin.

Target bölümünün, Android32 bit ve relase modda olduğundan emin olun.
İsterseniz resimlerin sol alt köşesindeki actual size’a tıklayarak mevcut büyüklüklerini görebilirsiniz.
Seçimleri yaptıktan sonra kaydedip kapatalım.

ADIM 5

Project – deployment sekmesine gelin ve ekte gördüğünüz kısımları aynen uygulayın.
Remote name kısmından splash_image.png ile isimlendirilmiş 4 eki splash_image_def.9.png olarak yeniden isimlendirin.
Kurnazlık edip kopyala yapıştır yapmayın çünkü bu işlemler orada pasif  Smile
Daha sonra da splash_image_def.xml dosyasını bulun ve localpath kısmından tiki kaldırın.

Eğer adımları sorunsuz şekilde uyguladıysanız aşağıdaki görüntüyü elde etmiş olacaksınız.

Evet 2 yerde yırtılma mevcut. Buna çözüm bulamadım fakat istenilen sonucu %95 oranında kusursuz sunduğunu söyleyebilirim.
Aslında 1 buçuk haftadır konuyu açma fikrindeydim ama bir türlü fırsat olmadı.
Bugüne nasipmiş.
Elbetteki bunu da yabancı kaynaktan edindim. Youtube’da mevcut. Sadece Türkçe kaynak olarak bulunması adına paylaşmak istedim.

Çok karışık geldi paylaşımı oluştururken umarım kusur yoktur. ve umarım fayda sağlar...
"WALL- E"
Merhaba,
iOS tarafında splash, bir sorun olmamasına karşın Android tarafında maalesef ki halen çözülememiş bir sorun. Sizin anlattığınız yöntem veya daha farklı tekniklerle geliştirici ekstra bir efor sarf etmek zorunda kalıyor.
Anlatım gayet açıklayıcı olmuş.
Emeklerine sağlık.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
(31-03-2020, Saat: 14:56)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
iOS tarafında splash, bir sorun olmamasına karşın Android tarafında maalesef ki halen çözülememiş bir sorun. Sizin anlattığınız yöntem veya daha farklı tekniklerle geliştirici ekstra bir efor sarf etmek zorunda kalıyor.
Anlatım gayet açıklayıcı olmuş.
Emeklerine sağlık.

Teşekkür ederim hocam. 
Peki sizce embarcadero bunun için birşeyler yapıyor mudur yoksa böyle devam mı eder bu süreç ?
"WALL- E"
Merhaba,
Anlatım için teşekkürler, alternatif olarak bu uygulama da kullanılabilir
https://www.cnblogs.com/onechen/p/10552385.html

617650-20190318154231360-929720881.gif
(31-03-2020, Saat: 15:30)egeven Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Anlatım için teşekkürler, alternatif olarak bu uygulama da kullanılabilir
https://www.cnblogs.com/onechen/p/10552385.html

617650-20190318154231360-929720881.gif

Teşekkürler @egeven.
Başarılı bir uygulamaya benziyor.
Bu uygulamayı test etme imkanınız oldu mu?
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
(31-03-2020, Saat: 15:41)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @egeven.
Başarılı bir uygulamaya benziyor.
Bu uygulamayı test etme imkanınız oldu mu?

Hazırlanan görseli listelenen formatlarda export ediyor, fakat uygulama üzerinde test etmedim
Splash görseli yerine basit bir form yapıp splash ekranı ve açılış formu olarak onu kullanıyorum
Lightbulb 
Merhaba.

- İlgilisine diyerek başlıyorum.   Rolleyes

- Bugünlerde evden çalıştığım için foruma daha sık girme fırsatı buldum.

- Bu başlığı gördüm. "Tam Ekran Splash" olayını kendimce Styles XML üzerinden direkt yaptığım için ihtiyacım olmamıştı. 

- Başlıkta gördüğüm program ( @egeven tarafından eklenen ) daha geliştirilmiş bir tool yani Delphi dproj dosyasını da işe dahil eden tam otomatik bir Android Splash TOOL yazmak için motive etti. Smile

- Bu şekilde zaten XML ile yapabilinen işlemleri otomasyona dönüştürmüş olduk.

- Dosyayı indirmek için Arrow DelphiCan ilgili başlık linki

- Kullanımı hakkında biraz teknik bilgi vereyim. Öncelikle doğal olarak projenizin bir Delphi Android projesi olması lazım  Smile

- Projenizi hazırladınız veya yeni başladınız önemli değil, onun bir Delphi Project File dosyası vardır ( uzantısı .dproj

- ARMandroid'i açtınız.

*   - İlk resim penceresinden bir ana resim seçmelisiniz. Bu Splash Screen ortasında görünecek ana resim olacaktır.
*   - İkinci pencereden iki tercih imkanınız mevcuttur. Ya bir fon resmi seçersiniz ki bu resim, ilk resmin arkasında boyanacak şekilde tekrarlanarak gösterilir, ya da fon rengi seçebilirsiniz. Bu boyama için tam olarak seçtiğini renk # ile başlayan WebColor RGB formatına dönüştürülüp Splash için otomatik oluşturulacak XML içerisinden boyanır, yani bir png vs oluşturulmaz. 
*   - Sırada ilgili butona basarak otomatik olarak güncellenecek projemizi seçmemiz gerekiyor.
*   - Proroje dosyası seçilince Delphi IDE'nin Deployment ekranından aşina olacağınız kısım okunarak size gösterilir.
*   - Burada otomatik olarak aktif configuration seçilir ( Release veya Debug ) Bu önemli çünkü siz "Release" çalışırken, ARMandroid "Debug" olanı güncellerse sonucu göremezsiniz.  Idea 
*  - Nihai olarak işlem "Backup & ReGen" butonuna basmak kalıyor. Buraya basılınca önce sizden seçtiğiniz resim ve olası fon resmini nereye kaydedeceğini soracaktır. Bunu gösterince aynı klasöre XML dosyaları da eklenir. Bu XML dosyalarını inceleyebilir sihrin nasıl gerçekleştiğini irdeleyebilirsiniz.  Idea
*  - Unutmayın her şey BAK dosya uzantısı ile yedeklenir. Yapılan değişikliklere geri dönmek isterseniz proje klasörünüzdeki BAK dosyalarına başvurunuz.

* GÜNCELLEME: Yeni sürümünü yükledim. v1.3 ile eklenen özlelik : Yapısal düzeltmeler ile seçili Main Image'den LaunchIcon generate ederek Application Icon olarak belirlenmesi otomasyona eklendi.  

* Videonun sona kadar üçte birlik kısmını (delphi IDE açılış, projeyi seçip CLEAN ettikten sonra RUN / DEPLOY edilmesi kısmı) neden bıraktım ? dproj dosyasına herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek kalmamasına dikkat çekmek için. Idea

qqvwwnwonvbyf8gdylgh.png

niofmeh1jahvcyzmusoy.jpg
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(05-04-2020, Saat: 20:32)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

- İlgilisine diyerek başlıyorum.   Rolleyes

- Bugünlerde evden çalıştığım için foruma daha sık girme fırsatı buldum.

- Bu başlığı gördüm. "Tam Ekran Splash" olayını kendimce Styles XML üzerinden direkt yaptığım için ihtiyacım olmamıştı. 

- Başlıkta gördüğüm program ( @egeven tarafından eklenen ) daha geliştirilmiş bir tool yani Delphi dproj dosyasını da işe dahil eden tam otomatik bir Android Splash TOOL yazmak için motive etti. Smile

- Bu şekilde zaten XML ile yapabilinen işlemleri otomasyona dönüştürmüş olduk.

Arrow   Dosya indirmek üzere Google Drive linki için buraya tıklayın.

- Kullanımı hakkında biraz teknik bilgi vereyim. Öncelikle doğal olarak projenizin bir Delphi Android projesi olması lazım  Smile

- Projenizi hazırladınız veya yeni başladınız önemli değil, onun bir Delphi Project File dosyası vardır ( uzantısı .dproj

- ARMandroid'i açtınız.

*   - İlk resim penceresinden bir ana resim seçmelisiniz. Bu Splash Screen ortasında görünecek ana resim olacaktır.
*   - İkinci pencereden iki tercih imkanınız mevcuttur. Ya bir fon resmi seçersiniz ki bu resim, ilk resmin arkasında boyanacak şekilde tekrarlanarak gösterilir, ya da fon rengi seçebilirsiniz. Bu boyama için tam olarak seçtiğini renk # ile başlayan WebColor RGB formatına dönüştürülüp Splash için otomatik oluşturulacak XML içerisinden boyanır, yani bir png vs oluşturulmaz. 
*   - Sırada ilgili butona basarak otomatik olarak güncellenecek projemizi seçmemiz gerekiyor.
*   - Proroje dosyası seçilince Delphi IDE'nin Deployment ekranından aşina olacağınız kısım okunarak size gösterilir.
*   - Burada otomatik olarak aktif configuration seçilir ( Release veya Debug ) Bu önemli çünkü siz "Release" çalışırken, ARMandroid "Debug" olanı güncellerse sonucu göremezsiniz.  Idea 
*  - Nihai olarak işlem "Backup & ReGen" butonuna basmak kalıyor. Buraya basılınca önce sizden seçtiğiniz resim ve olası fon resmini nereye kaydedeceğini soracaktır. Bunu gösterince aynı klasöre XML dosyaları da eklenir. Bu XML dosyalarını inceleyebilir sihrin nasıl gerçekleştiğini irdeleyebilirsiniz.  Idea
*  - Unutmayın her şey BAK dosya uzantısı ile yedeklenir. Yapılan değişikliklere geri dönmek isterseniz proje klasörünüzdeki BAK dosyalarına başvurunuz.

* Projeye bir buton ile seçenek sunmak üzere eklemeyi unuttuğumu fark ettiğim ancak hali hazırda var olan bir unsuru bildireyim. SplashScreen ekranınızı oluşturmayı başardınız, aynı proje dosyasını seçer ve HİÇ BİR ana resim seçmemişseniz, Backup&Regen yaptığınızda sonradan "File" Class ile eklenen dosya ve XML linkleri silinerek, Delphi Projenizin orjinal haline, varsayılan haline geri döndürür.  İş baştan başlamak isterseniz temiz bir sayfa açar.  Exclamation    

* Videonun sona kadar üçte birlik kısmını (delphi IDE açılış, projeyi seçip CLEAN ettikten sonra RUN / DEPLOY edilmesi kısmı) neden bıraktım ? dproj dosyasına herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek kalmamasına dikkat çekmek için. Idea

oi3aqnwqxbkbip6et0x4.png

pd7lzzdu0l6aqj0poi8y.jpg

Android için gerçekten ciddi bir ihtiyaçtı. Teşekkürler.
Emeklerinize sağlık.
Gerçekten çok güzel faydalı olmuş emeğinize sağlık
Muharrem ARSLAN
Lightbulb 
At Sürüm güncellendi. 
Idea Application Icon olarak da ana resim kullanılabilmesi eklendi. 
Idea Transparan PNG dosyalarının arka fonu siyah kalmasın diye üçüncü layer olarak en arkaya renk vermeyi de ekledim.

- Download linki burada Arrow  DelphiCan ilgili başlık linki

Aynı mesajdaki link, resimler ve nasıl kullanıldığına ilişkin Video da güncellendi. Haber vermek istedim. 

Teşekkürler.  

niofmeh1jahvcyzmusoy.jpg
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En güncel ve kararlı Android SDK sürümü Abdullah ILGAZ 2 191 21-05-2020, Saat: 19:10
Son Yorum: mcuyan
  Delphi Admob Nasıl Eklenir? Admob Tecrübelerim hakanharbeli 3 1.365 13-05-2020, Saat: 11:59
Son Yorum: Bay_Y
  Android , OS X , İOS Simulatorler Hk. dkadir 4 429 02-05-2020, Saat: 20:21
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Android'te Splash Form'da Bekliyor pro_imaj 15 932 26-04-2020, Saat: 15:12
Son Yorum: mcuyan
  Android & iOS için Barcode ve QR Component Önerisi Halil Han Badem 8 1.094 23-04-2020, Saat: 14:26
Son Yorum: Fesih ARSLAN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi