Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OrangeUI Sorunları Hakkında.
Merhaba,

OrangeUI büyük projelerde ve detaylı özelliklerini kullanmaya başlayınca çıkan bug'ların ardı arkası kesilmiyor, bu konuda hem sizin fikirlerinizi almak hemde yaşadığım sorunları bu başlık altında yazmak istiyorum.

-En büyük sorun olarak; ios tarafında telefonu ekranı dikeyden yataya çevirdiğinizde proje sanki bir resimden ibaretmiş gibi tüm bileşenler bir resmi nasıl büyütürsünüzde bozulur ya aynen öyle bozuluyor ve programdaki hiçbir nesne o andan sonra tepkime vermiyor. ios tarafında fmxedit vb bileşene tıkladığınızda klavye açılıyor fakat ekran bir resimmiş gibi öylece duruyor . (Şimdilik en büyük sorun bu)
w9UDOE.png

-fmxMemo nesnesi içerisine fmxLabel ekleyip Align özelliğini tab yapmanıza rağmen memo tarafında contentmargins alanını belirlemenize rağmen label ve memo yanlış hareket ediyor istenilen sonuç oluşmuyor. fmxEdit'lerde bu sorun yok, tüm projeyi değiştirmek zorunda kaldım.

-OrangeUI herhangi bir forum'u ve destek platformu olmadığı için; Örneğin ben bir sorun yaşıyorum buradan veya üreticiden destek alarak çözüyorum, fakat siz aynı sorunu yaşadığınızda burası dışında hiçbir yerde yazılı olmadığından hem yazılım geliştiren hemde OrangeUI üreten firma/kişi zaman kaybediyor, bunu kaç defa yazdım net bir dönüş alamadım.

-Edit nesnelerinde ContentMargins alanı var yani; FmxEdit içerisinde metnin nereden başlaması gerektiği ayarlıyorsunuz.  FmxDateEditFmxDateTimeFmxCombobox nesnelerinde bu özellik mevcut değil, bununda çözümünü arıyor, uğraşıyorum. Halbuki birkaç saniyede çözülmesi beklenen konular.

*Son çıkan sürümü yüklemedim bu sorunlarla ve bu destek sistemiyle satın alma konusunda da endişelerim var. Fiyatı çok uygun diğer componentlere göre gerçekten çok kaliteli fakat genel bir destek platformu yok, sırf bir yerde takılınca çözüme kavuşamadığı için 2 haftada bitecek proje 4 haftada bitmiyor, çünkü kurguyu değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Şu durumda da ilk maddede belirttiğim sorun yüzüne projeyi standart componentlere mi döndürsem konusu düşünüyorum ve çok büyük zaman kaybı olacak.

*Geliştirici mailine bu sorunların tümünü gönderdim inceliyorum cevabı var, fakat bir zaman veya satın al öyle çözelim türünden de olsa bir belirlilik yok. 

Konuyla ilgili fikirlerinizi rica ederim.

Teşekkürler.
ben sadece dik götürecek şekilde ayarladım, bu şekilde yaparsan sorun çıkmıyor.
(01-04-2020, Saat: 14:55)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sadece dik götürecek şekilde ayarladım, bu şekilde yaparsan sorun çıkmıyor.

Bunu ios/android'te bunu pratik olarak nasıl belirliyorsunuz?

Ek olarak ta şuan yaşadıığm bir sıkıntı olarak (Başlığa ekliyorum);
-Edit nesnelerinde ContentMargins alanı var yani; FmxEdit içerisinde metnin nereden başlaması gerektiği ayarlıyorsunuz.  FmxDateEditFmxDateTimeFmxCombobox nesnelerinde bu özellik mevcut değil, bununda çözümünü arıyor, uğraşıyorum. Halbuki birkaç saniyede çözülmesi beklenen konular.
Menu den Project , Options , Orientation, Portrait hariç pasif yapın.
@pro_imaj

FmxCombobox  için SelfOwnMaterial > DrawTextParam > DrawRectSetting 

Enable = True
Left = 20
SizeType = dpstPixel

denermisiniz.
(01-04-2020, Saat: 16:31)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @pro_imaj

FmxCombobox  için SelfOwnMaterial > DrawTextParam > DrawRectSetting 

Enable = True
Left = 20
SizeType = dpstPixel

denermisiniz.

@elixir84 Teşekkürler yazdığınız şekilde oldu.
Çok alakasız bir yer gibi oluyor, sorunda burada başlıyor, ya bütün componentlerde bu işlem buradan yapılmalı yada Editlerde olduğu yerden.

@elixir84 FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'te aynı yerden işlem yapıldığında işe yaramıyor.

(01-04-2020, Saat: 16:29)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Menu den Project , Options , Orientation,  Portrait hariç pasif yapın.

@nguzeller  Teşekkür ederim çok kolaymış, ben kodla yapmaya, kontrol etmeye uğraşıyordum!
@pro_imaj  FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'te bende denediğimde olmadı.

OrangeUI karışık gibi gelse de zamanla alışıyorsun. Sonrası senin hayal gücüne kalıyor.

Frameler arasında geçişlerde acık olan Frame yi gizlemeyi unutma yoksa eski cihazlarda kasma yapıyor.
(01-04-2020, Saat: 17:09)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Frameler arasında geçişlerde acık olan Frame yi gizlemeyi unutma yoksa eski cihazlarda kasma yapıyor.

Frame konusunda da çook uzun süredir cebelleşiyorum. İşlem yapılırken kullanıcıya bekleyin mesajını çıkardığım bir frame var, kendi örneğindeki waiting birebir uyguluyorum ilginç hatalar veriyor bir türlü anlamıyorum. 

işin ilginç yanı şu; Bir şey ya çalışır yada çalışmaz, bunda öyle değil ilgili hatalar bazen veriyor neden olduğunu anlayamıyorsun.
(01-04-2020, Saat: 17:09)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @pro_imaj  FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'te bende denediğimde olmadı.

OrangeUI karışık gibi gelse de zamanla alışıyorsun. Sonrası senin hayal gücüne kalıyor.

Frameler arasında geçişlerde acık olan Frame yi gizlemeyi unutma yoksa eski cihazlarda kasma yapıyor.

Geliştiriciye mail gönderdim gelen cevapta böyle bir şeye ihtiyaç yok, sanırım denemiş seçim işleminde sorun çıkartığını belirtti ve çözüm önerisini söyledi panel içine al bu anahtar kelimeyi alınca sonrasında çözümü aşağıdaki şekilde yaptım.

Çözüm;
1-FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'leri ayrı ayrı panellerin içine koydum. 
2-FmxDateEdit ve FmxTimeEdit margins left özelliğini arttırdım.
3-Panelin SelfOwnMaterial=>BackColor=>isFill := True ve isTrasparent := False ve renginide White zaten default geliyor.

İşlem bu şekilde iki farklı bileşen tek bileşenmiş gibi gözüktü.  Wink

(01-04-2020, Saat: 23:18)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-04-2020, Saat: 17:09)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @pro_imaj  FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'te bende denediğimde olmadı.

Geliştiriciye mail gönderdim gelen cevapta böyle bir şeye ihtiyaç yok, sanırım denemiş seçim işleminde sorun çıkartığını belirtti ve çözüm önerisini söyledi panel içine al bu anahtar kelimeyi alınca sonrasında çözümü aşağıdaki şekilde yaptım.

Çözüm;
1-FmxDateEdit ve FmxTimeEdit'leri ayrı ayrı panellerin içine koydum. 
2-FmxDateEdit ve FmxTimeEdit margins left özelliğini arttırdım.
3-Panelin SelfOwnMaterial=>BackColor=>isFill := True ve isTrasparent := True ve renginide White zaten default geliyor.

İşlem bu şekilde iki farklı bileşen tek bileşenmiş gibi gözüktü.  Wink

Zemin renginin etkin olabilmesi için IsTransparent özelliğinin False olması gerekiyor.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OrangeUI 1.78.3 Free Andorid 32bit derlemede bileşenleri bulamıyor. ilhanim 15 948 17-05-2020, Saat: 23:27
Son Yorum: nguzeller
  OrangeUI bileşeni Türkçeleştirme ikurt07 2 213 17-05-2020, Saat: 03:40
Son Yorum: ikurt07
  ( Çözüldü ) OrangeUI windows 64 bit yok mu? mfidan 21 2.012 08-05-2020, Saat: 03:01
Son Yorum: DelphiTeacher
  OrangeUI FMXComboBox Error reading TActiveStyleObject.Sour-ceLink pro_imaj 5 497 08-05-2020, Saat: 02:52
Son Yorum: DelphiTeacher
  OrangeUI Yeni Sürümü (1.78.3) Yayınlandı Fesih ARSLAN 6 489 26-04-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: Fesih ARSLAN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi