Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tam ekran sorunu ? [ ÇÖZÜLDÜ ]
Merhabalar,

Android tarafında uygulamamı tam ekran modunda kullandırmak istediğim de bir samsung modelinde ekranın alt tarafının büyük oranda siyah kaldığına dair geri bildirim aldım.
ekran 6" ise 5" lik kısmında çalışıyor gibi bir şey. alt tarafta yüksek bir siyah bölüm oluşuyor.

Bunun sebebi nedir ?
"WALL- E"
Merhaba.

Öncelikle projenizdeki formun "OnResize" eventini test edin. 

Ekran değişikliği algılanarak ona göre form / layout vb. yeni boyuta göre şekil alıyor mu teyidini yapın.

Kullanılan mobil cihazda alttaki "Soft Navigasyon Tuşu" alanı, ekranı daha geniş kullanmak için kullanıcı tarafından kapatılabiliyor. Bu durumu projeniz algılayamazsa doğal olarak eski alt kısımlar boş kalacaktır. O bakımdan ilk başvurulacak nokta OnResize ile Layout düzeni güncellemesi olmalı. Idea
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

@mrmarman hocam tavsiyeniz için teşekkürler.
Onresize kısmında layout'um problemsiz şekil alıyor. ekran yükseklik ve genişlikleri eşitlediğim de herhangi bir problem göremedim. 
fiziksel 6.2"lik farklı bir cihazda da testimi yaptım. ve olması gerektiği gibi sorunsuzdu.

çokta uzun olmayan bir zamanda da yine başka bir samsung modelinde aynı problemi yaşayana denk gelmiştim ama umursamamıştım.
Bunun samsung'un kendi arayüzünden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. bilmiyorum ne kadar mantıklı ama elimdeki tek gerekçe bu. Huh
Ayrıca bahsini ettiğim alttaki siyah alan ekranın tahmini %15 lik kısmını oluşturuyor.
"WALL- E"
Bende Galaxy Note 8 var.

Ekran boyutu dışında bir de scale olayı var. Yazılım kanadını ilgilendiren fiziksel bir çözünürlük ile sanal bir çözünürlük oluyor.

Bu delphican linkinde verdiğim proje kaynak kod parçasındaki AndroMetrics fonksiyonunu alıp test projesiyle sorunlu cihazın ölçülerini alabilirseniz sorun netleşecektir.

EK: form / layout ölçünüzü bilerek ve isteyerek eksik kısım kadar uzattığınızda hedef üründe değişiklik oluyor mu? 

Geriye cihaza özel bir ayar (çoklu pencere vs) ihtimalinin olabileceği kalıyor.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

@mrmarman hocam gerekli konfigürasyonları yapıp sonuç için döneceğim. elimde samsung bir cihaz olmadığı için test imkanım ricaya bağlı olarak işlemekte bu da zaman almakta.
kesin ve nihai çözüm olarak neticelendireceğim. 
Ayrıca Ek sorunuza cevap hayır hocam. 
Yardımlar için emeğinize ve aklınıza sağlık.

( Geç cevap için ; bilgisayar başına geçemedim )
"WALL- E"
Sorunun kaynağını buldum ve çözüme kavuşturdum ; 
Samsung cihazdaki oyun modunun neden olduğunu fark ettim. benim projem her ne kadar uygulama olsa da oyun amaçlı bir uygulama idi  Smile  uygulama açılırken oyun modu devreye giriyor imiş.
Oyun modu içerisinden tam ekrana tabi tuttuğumda olması gerektiği gibi açıldı.
( Projemin sağlıklı olduğundan şüphem yoktu  Smile )
Bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen @mrmarman hocam'a çok teşekkür ederim.
"WALL- E"
Merak eden, benzeri problemle karşılaşma ihtimali olanlar için örnek ekran çıktıları sunalım.

edrepcryuwd4kh93ulaa.jpg  fhtjvrykk99mrpwyiibg.jpg  iej21zctd6tsokpq5ojv.jpg
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

@mrmarman hocam örnekler çok iyi oldu. Idea
"WALL- E"

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  IOS ta görünüm sorunu (Delphi 10.4) cemcolak 2 185 17-06-2020, Saat: 13:39
Son Yorum: mrmarman
  Delphi 10.4 Frame tab order sorunu metinayhan 10 656 11-06-2020, Saat: 15:51
Son Yorum: mrmarman
Rainbow IOS Push Notification yapılandırması- ÇÖZÜLDÜ kadrikaya 17 1.193 07-06-2020, Saat: 22:31
Son Yorum: kadrikaya
  [ÇÖZÜLDÜ] Delphi iOS Mesaj Sorunu Halil Han Badem 10 1.035 12-05-2020, Saat: 13:09
Son Yorum: Halil Han Badem
  ( Çözüldü ) OrangeUI windows 64 bit yok mu? mfidan 21 2.538 08-05-2020, Saat: 03:01
Son Yorum: DelphiTeacher

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi