Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi - FDQuery - CxGrid
Merhaba. Resimde ki gibi bir veritabanından kayıt çektiğim ekranım var. Bu ekranda direk FDQuery ile veritabanından bilgi okuyup CxGrid e döküyorum. Lakin CxGrid de editleyebileceğim Onay alanı da mevcut. İsteğim Onay alanını editleyebilerek yazdır dediğimde sadece Onay ı True olanları çıktıya çıkarabilmek. Ama bir türlü FDQuery e bağlı olduğu için sanırsam MemTable ile yapılabilir olan sistemi direk böyle FDQuery ile bağladığım CxGrid lerde yapamıyorum. Bunu için nereye ve ne şekilde bir kod yazmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?

FDQuery de Onay alanını Integer tanımladım ve FieldKind i Data yaptım(Calculated yapınca CxGrid de hiç işaretleme yapamıyorum)

CxGrid de Onay alanının Properties ini CheckBox seçtim

Bu şekilde CxGrid de Onay alanına dokunabiliyorum ama Yaptığım işaretlemem aktif olmuyor ikinci satıra geçince önceki satır eski haline dönüyor.

Ek Dosyalar Resimler

Merhaba,

Memtable kullanmadan cxgrid check özelliğini kullanmak istersen;

TableView seçili iken properties bölümünde "OptionsSelection" kısmında checkboxPosition ve checkboxVisibility gerekli ayarları yaptığında cxgrid içinde seçim alanı göreceksin.

sonrasında seçim işlemleri için;

seçim kutusu dışında satıra çift tıkladığında seçmek için onCellDblClick olayında
  cxGrid1DBTableView1.DataController.ChangeRowSelection(ACellViewInfo.GridRecord.RecordIndex,
   not cxGrid1DBTableView1.DataController.IsRowSelected(ACellViewInfo.GridRecord.RecordIndex));
kullanabilirsin.

Seçili olan kayıtları öğrenmek için ise bir button altında 
  for I := 0 to cxGrid1DBTableView1.Controller.SelectedRecordCount - 1 do
 begin
   str_where := str_where + QuotedStr(cxGrid1DBTableView1.Controller.SelectedRecords[I].DisplayTexts[cxGrid1DBTableView1OrderHeaderID.
      Index]) + ',';
 end;
döngü ile alabilirsin.
Merhaba,

Dedikleriniz yaptım fakat birinci satırı işaretliyorum ikinci satıra gelince birinci satırdaki işaret kalkıyor. Güncellemiyor durumu

OptionsSelection da CellMultiSelect özelliğinide aktif etmek gerekiyormuş. Şimdi işaretli olanları excel e atmayı deneyeceğim
(17-06-2021, Saat: 16:42)cihankoca Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Dedikleriniz yaptım fakat birinci satırı işaretliyorum ikinci satıra gelince birinci satırdaki işaret kalkıyor. Güncellemiyor durumu

OptionsSelection da CellMultiSelect özelliğinide aktif etmek gerekiyormuş. Şimdi işaretli olanları excel e atmayı deneyeceğim

multiSelect özelliği açık olmaya bilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi ile cmd komut göndermek ve yanıt almak yhackup 22 14.052 21-07-2021, Saat: 23:29
Son Yorum: pro_imaj
  Delphi Formlar Arası Nesne Taşıma software444 2 299 26-06-2021, Saat: 15:26
Son Yorum: mcuyan
  Delphi Tarafında Hash Üretme COMMANDX 2 1.422 25-06-2021, Saat: 15:52
Son Yorum: COMMANDX
  Delphi başlangıç minekirenli 5 517 23-06-2021, Saat: 17:03
Son Yorum: minekirenli
  Delphi ile Hook (Kanca) atma örneği cinarbil 2 409 17-06-2021, Saat: 09:42
Son Yorum: woywod

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi