Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Comminty Kurarken aman dikkat edin
Merhaba Arkadaşlar

Delphi lisanslaması tarafında yeni başımıza gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. 
Danışmanlık yapmış olduğum şirketlerden birinde .Net geliştiricisi olan bir kişi 
Delphi'nin nasıl olduğunu ve nasıl geliştirme yapıldığını merak ettiği için şirketteki makinesine 
yaklaşık 1 sene önce Community sürümünü kuruyor ve 1 ay kadar denedikten sonra programı kaldırıyor.

Buraya kadar herşey normal gibi görünüyor değilmi.
Asıl olay 1 yıl sonra BTG Türkiyeden yetkililer şirketi arayıp 
sizin IP numaranızdan Lisanslanmış Community Sürümü kurulmuş görünüyor 
Bu nedenle siz geliştiricisiniz ve lisans almak zorundasınız deniyor.
Hatta bir adım ötesinde evdeki bilgisayarınıza kurulmuş Community sürümü varsa 
bunu şirkete getirip şirket ortamında çalıştırırsanız buda şirket IP'si ile bildirimde bulunduğu için artık şirket sorumlu oluyor deniyor.

Şirket ne kadar biz delphi kullanmıyoruz desede ısrarla şirkete delphi lisansı satmaya çalışıyorlar
Eğer almazsanız yurt dışı açık lisansı kapatmak için yasal işlemleri başlatabilir gibi bir yaklaşıma kadar işin ucu gidiyor.

Sonuç olarak siz siz olun şirkette kullandığınız bilgisayarlara denemek yada merak ettiğiniz için bile Community sürümü kurmayın.
Yoksa 1 yıl sonra BTG Türkiye sizide lisans satmak için arıyabilir.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
O halde BTG Türkiye nin forumdaki sorumlusu olan üye-üyelerinden bir açıklama bekleyebiliriz. Konu hakkında onlar çok daha net bir bilgi verebilirler.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
acaba BTG mi aramış yoksa Delphinin Türkiyedeki hakların savunan bir firma var. Çelebi bilişim.. Onlar mı aramış? BTG kimseyi aramaz bildiğim kadarı ile.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(30-07-2021, Saat: 10:57)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: acaba BTG mi aramış yoksa Delphinin Türkiyedeki hakların savunan bir firma var. Çelebi bilişim.. Onlar mı aramış? BTG kimseyi aramaz bildiğim kadarı ile.

Arayan BTG Grup
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
@adelphiforumz geçmiş olsun.

Aynı durum bizde de oldu. Hatta idare dedi ki, "hiç uğraşmayın alın bir lisans konu kapansın". 

* Kurum Bilgi Tek. birimine aktarılan (11) farklı lisans ihlali olduğu bildirilmiş ki benim bilgisayar bunlardan sadece birisi. Bizde zaten kuruma lisanslı Delphi 2010 vardı zaten. 

* Benim de hazırladığım proje 2010'da derlenmesine rağmen, Delphi Community ile yeni sürüm uyum denemelerini yapıyordum. Kendi lisansım. İsmim, telefonum, özel eposta adresim vs. community lisans için açık kaynaktır. Yani komik isimler, geçersiz telefon numarası veya uyumsuz eposta ile değil. Bu durumu BT Grubu ile irtibat kurduğumda kendileri de gördüklerini kabul ediyor zaten. 

* Diğer lisans sahiplerine kurumdan ulaşılamadığı (sadece IP ve erişim saatleri logları var) için ve kurumda akredite olarak Delphi ile yazılım geliştiren tek kişi olduğum için odak noktası olmuştum. 

* Benim Kurum BT'den aradılar ve bilgilerim ile başvurup üzerime yeni bir Enterprise sürümü lisansı alacaklarını ve bunun kullanıcısı olarak bilgilerim ile başvurup üzerime kullanıcı lisansı kaydetmek istediklerini bildirdiler. Ben de kabul ettim. Böylece bir tane de o zaman RIO sonra upgrade ile Sydney lisansımız oldu.

* Hukuki olarak benimle irtibat kuran kişi Pritpal Vig <pritpal.vig@embarcadero.com> oldu. Kendisinin konumu "Partner Manager" ve bölge olarak sorumlu olduğu ülkeler "Hungary, Poland, Serbia and Turkey" şeklinde belirtmiş. Yani Macaristan, Polonya, Sırbistan ve Türkiye'den lisans takibi yapan sorumlu.

İlginç bir süreç yaşadım. Hatta BT Grubu ile de bunun nedenini sorduğumda sürecin onlardan bağımsız yürüdüğünü ancak lisanslama kısmında irtibat noktası olduklarını belirttiler.

* Hal bu ki kurumda her yıl değişen sayı ve profilde bir sürü stajyer var oluyor. Kendi bilgisayarıyla misafir oturumlarıyla internete çıkıyor. Kimin Delphi kimin başka -olası- kırılmış yazılım kullanıp kullanmadığı belli değil. Sadece Ankara yerleşkesinde binlerce bilgisayar var. 

Sonuç ne oldu : halen benzer risk devam ediyor.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
@mrmarman Muharrem abi sadece kurumsal IP'leri mi takip ediyorlar yoksa herkes mi bir gün aranabilir?
@Hayati  Soruya soru sormak gibi olacak ama bir IP'nin kurumsal olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı sizin cevabınız. Kişisel fikrimi analitik olarak ben olsam nasıl yapardım diye kendime sorarak bildirebilirim, resmi cevabı BT Grubu yetkilileri cevap verebilir ;

1. Tümden gelim yapıldığı net ve açık. Yani Embarcadero'nun sunucularına erişim yapan lisans teyit trafiğindeki oluşan IP havuzu öncelikle bölgeler (ülkeler) olarak ayrılmak durumunda.
  2. IP havuzundaki IP'lerin whois sorguları sonuçları robotik olarak yapılabilir. Böylece son noktası bir internet servis sağlayıcı değilse bir kurumdur diyebilirler.
  3. Bu kurumlar ile daha önce yapılmış anlaşmalar varsa onlar bu listeden düşünce geriye kalanlar siz biz onlar...
    şeklinde analitik bir sonuca ulaşabiliyorum. Dediğim gibi bu tümüyle fikrimdir. * Hukuki veya gayri hukuki bulguları varsa onu bilemem.  
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Yazılanları okuyunca Embarcadero firmasının lisans konusuna bakış açısının hiç değişmediğini hatta Community adı altında bunu daha ileriye götürdüğüne malesef şahit oluyoruz.

Avrupada bunu yapabiliyor mı merak ediyorum!
İyide böyle bi durumda lisans satmak için yıllık gelirini ispatlamak durumunda değilmi Embarcadero?
Yoksa kuran herkesi satın almaya zorlayabilir. (mi?)
@pro_imaj Konuları iki taraflı düşünerek haklı tarafını da görmeden edemiyorum.

* Şöyle ki, IP akışındaki karşı noktada eğer bir şirkete ulaşılıyorsa ve bu şirket için yıllık bütçesi halka açık ise, bu gelirin yazılım ile elde edilmiş olup olmadığına bakılmasına lüzum yok bence. Paran varsa bir tane lisans alabilirsin demek oluyor.

* Bu bütçe oranındaki bir şirketin lisans alabileceği sonucuna varmak bir kişinin bir IP ile ilgili maksimum (1) saatlik bir mesaisi ile elde edilebilecek bir bilgi.

Burada hazin olan durum @adelphiforumz'un belirttiği şekilde sadece ve sadece (1) ay kullanılıp kaldırılmış olmasının bu sanal radara yakalanması. 

Yazdığım mesajda altını çizerek belirttiğim durum; haberiniz olan bu bir aylık kullanım sürecidir belki ama haberiniz olmadan da birileri kurabilir ve çalıştırabilir. Bunun nasıl değerlendirildiğini ve ayırt edildiğini yetkililere sormak lazım. Çünkü bize gelen IP listesinde (ben görmedim) bana bildirilen kullanılan süreler de var. 

* Yine kendime "ben olsam nasıl yaklaşırdım" şeklinde bir sonuca varacak izlenimi şöyle doğuruyor. ( bu tümüyle varsayımsal bir yaklaşım lütfen bu şekilde yargılayın ) 365 günlük yeni bir lisans alındı ve bu lisans bir aylık bir dönemde şirkette kullanıldı. - Bu bir ay dışında bir daha kullanılmamalıydı. Yani lisans aktivasyonu şirket üzerindeyken yapılmışsa bir daha kullanılmamalıydı.

* Belki danışmanlar aynı yazılım üzerinde şirketteki 1 aylık dönem dışında çalışmaya devam etti ve dahi lisans yeniledi kim bilir ?!  Bu da şirkete mal olmuş olabilir. Dediğim gibi bu sadece bir tümden gelim ve kurgusal bir düşüncemdir.

Sonuçta akil olan insan bunu ayırt edemiyorsa ortalık cadı avına döner. Bu da Embarcadero için kar değil zarar demek olur. İnsanlar bir daha erişim IP'lerini bloklamaya başlar ki bu hiç hoş olmaz.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi'ye Nereden Başlanmalı? turkctechno 9 766 04-03-2024, Saat: 15:30
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 30. yıla özel açık kaynak proje çağrısı AhmetNuri 0 276 25-02-2024, Saat: 11:26
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi'de görmek istediğiniz özellikler. csunguray 26 2.878 17-01-2024, Saat: 14:15
Son Yorum: RAD Coder
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.586 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Delphi Artık eskidi diyenlere bir kapakta bizden hediye :D yhackup 45 10.586 08-01-2024, Saat: 20:58
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi