Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XML Dosyayı Grid veya StrinGrid'e Aktarma
Arkadaşlar, 
ekteki XML dosyasının içeriğini grid veya stringgride yazdırmak istiyorum, XMLDocument ile yapamadım, yardımcı olabilir misiniz?

Ek Dosyalar
.zip   FATURA_2.zip (Dosya Boyutu: 69,36 KB / İndirme Sayısı: 20)
Bunu tek bir grid icinde yapmaniz mumkun degil cungu agac yapisi seklinde bir cok master-detail veri iceriyor. Suradaki ornegi versiyonunuza gore inecleyebilirsiniz: https://github.com/isisedonusum
(31-03-2022, Saat: 12:23)mkysoft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu tek bir grid icinde yapmaniz mumkun degil cungu agac yapisi seklinde bir cok master-detail veri iceriyor. Suradaki ornegi versiyonunuza gore inecleyebilirsiniz: https://github.com/isisedonusum

Cevabınız için teşekkür ederim.
Yanlış görmedi isem buradaki örneğiniz XML oluşturma, ben ise var olan bir XML dosyasını okuyup gride yazdırmak istiyorum. Bu konuda bir örneğiniz var mı veya yukardaki dosyayı gride/stringgride aktarma imkanınız olur mu?
İyi çalışmalar.
Paylasmis oldugum linktedeki projelerde base.xml yer aliyor. Mevcut kod bu xml'i isleyerek uzerinde degisiklik yapiyor. Buradan ilerleyerek istediginizi yapabilirsiniz diye paylasmistim. Siz gride/stringgride ne gostermek istiyorsunuz?
(31-03-2022, Saat: 14:23)mkysoft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylasmis oldugum linktedeki projelerde base.xml yer aliyor. Mevcut kod bu xml'i isleyerek uzerinde degisiklik yapiyor. Buradan ilerleyerek istediginizi yapabilirsiniz diye paylasmistim. Siz gride/stringgride ne gostermek istiyorsunuz?

eFaturanın master ve detaylarını yazdırmak istiyorum.
(31-03-2022, Saat: 14:23)mkysoft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylasmis oldugum linktedeki projelerde base.xml yer aliyor. Mevcut kod bu xml'i isleyerek uzerinde degisiklik yapiyor. Buradan ilerleyerek istediginizi yapabilirsiniz diye paylasmistim. Siz gride/stringgride ne gostermek istiyorsunuz?

Tekrar merhaba. 
Bahsetmiş olduğun kodları (SampleD2010-master/SampleXE8-master/SampleD7-master) tekrar inceledim ama XML dosyayı okuyup bir gride yazan örnek göremedim.
Yapmak istediğim XML dosyayı (https://dev.izibiz.com.tr/resource/xml/FATURA_1.xml) okuyup bir gride master/detay olarak yazmak.

Yardımların için şimdiden teşekkürler.
(03-04-2022, Saat: 12:56)MuhammedYasir Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Tekrar merhaba. 
Bahsetmiş olduğun kodları (SampleD2010-master/SampleXE8-master/SampleD7-master) tekrar inceledim ama XML dosyayı okuyup bir gride yazan örnek göremedim.
Yapmak istediğim XML dosyayı (https://dev.izibiz.com.tr/resource/xml/FATURA_1.xml) okuyup bir gride master/detay olarak yazmak.

Bana kalırsa burada bir mantık hatası var. Birisi e-Fatura xml dosyası diğeri Grid. Elma ile Armut karşılaştırması gibi. 
E-Fatura içinde alıcı ve satıcı bilgileri ile ürünlere ait satır(lar) yer alır. Devamında fatura toplamı vb. bilgiler yer alır.
Eğer bunu grid yapacaksanız XML'deki her bir Tag için girdde bir sütün açmanız gerekir. Bundan da ne elde edeceksiniz anlayamadım ??
(03-04-2022, Saat: 16:39)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-04-2022, Saat: 12:56)MuhammedYasir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar merhaba. 

Bana kalırsa burada bir mantık hatası var. Birisi e-Fatura xml dosyası diğeri Grid. Elma ile Armut karşılaştırması gibi. 
E-Fatura içinde alıcı ve satıcı bilgileri ile ürünlere ait satır(lar) yer alır. Devamında fatura toplamı vb. bilgiler yer alır.
Eğer bunu grid yapacaksanız XML'deki her bir Tag için girdde bir sütün açmanız gerekir. Bundan da ne elde edeceksiniz anlayamadım ??

Sanırım derdimi yazarak anlatamadım.
Bir resim ile anlatayım.
Bu resimde gözüktüğü gibi XML formatında gelen efaturanın bilgilerini alıp veritabanına kaydetmek istiyorum. Bazı yerlerde de veritabanına kaydetmeden sadece detay kısmını stringgride yazdırmak istiyorum.
"...ürünlere ait satır(lar) yer alır... " cümlenizdeki bu satırları okutmayı beceremedim, yardım istediğim kısım bu ürün satılarını XML içerisinden çekmek.
Sanırım bu sefer anlatabilmişimdir.
Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, hayırlı Ramazanlar.

m710lw0.jpg
O zaman sorduğunuz soru eksik, yanlış. Sizin öncelikle bir veri tabanında kayıt oluşturmanız lazım. e-faturadaki bütün alanları içeren bir kayıt yapısı. Ondan sonra bir fatura ekranı dizayn etmeniz gerekiyor. Gelen XML'i de parse edip gerekli alanlara atamanız lazım.

Bu madalyonun bir yüzü. Bir de sizin göndereceğiniz e-faturalar olacaksa bunlar için de ayrıca izibizin formatına uygun XML oluşturup izibiz 'in portalına post etmeniz gerekiyor.
(04-04-2022, Saat: 15:49)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman sorduğunuz soru eksik, yanlış. Sizin öncelikle bir veri tabanında kayıt oluşturmanız lazım. e-faturadaki bütün alanları içeren bir kayıt yapısı. Ondan sonra bir fatura ekranı dizayn etmeniz gerekiyor. Gelen XML'i de parse edip gerekli alanlara atamanız lazım.

Bu madalyonun bir yüzü. Bir de sizin göndereceğiniz e-faturalar olacaksa bunlar için de ayrıca izibizin formatına uygun XML oluşturup izibiz 'in portalına post etmeniz gerekiyor.

Yanlış anladınız, resimde gördüğünüz gibi program zaten çalışıyor. @guverdik Hocanın bu forumdaki makalesini yaptım, entegratöre efatura gönderip alabiliyorum, sadece faturadaki ürün detaylarını çekmek kaldı.
Benim istediğim sadece XML dosyayı okuyup veri tabanına aktarmak, beceremediğim kısmı bu.
Sizden ricam herhangi bir efatura XML dosyasının detay (ürün, fiyat, miktar...) kısmını stringgride yazdıran bir örnek. Elinizde böyle bir örnek var ise memnun olurum.

Selamlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Html veya Xml pdf e çevirme ahmet6513 6 234 09-11-2022, Saat: 10:38
Son Yorum: ahmet6513
  DBGrid1'deki Verileri Tabloya Aktarma OZCANK 11 3.187 28-09-2022, Saat: 15:49
Son Yorum: OZCANK
  Stringgrid seçili sütunları aktarma cvheneburi 0 112 23-09-2022, Saat: 00:03
Son Yorum: cvheneburi
  Delphi ile güvenlik kamerasından veya resimden cisimleri sayma koysuren 3 584 30-07-2022, Saat: 16:39
Son Yorum: Jakarta2
  Excel Veri Aktarma Hatası MosCom 5 518 22-06-2022, Saat: 09:10
Son Yorum: MosCom

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi