Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Personel takip programı
s.a  arkadaşlar eski  yazılımcıyım öncelikle  çalıştığım şirket  için personel  takip uygulaması  geliştirmek istiyorum  delphi 11.1 sürümü kurulu  acaba hangi  personel  kaydı  için hangi bilgiler  girmek lazım veritabanı accces olsa nasıl olur  ?
birde accces  office  programı iiçinde  olduğu  için arada versiyon sürüm farkı farklı pc de  hataya sebep olur mu fikir verirseniz seviniirm...
Neden yeniden yazmak istiyorsunuz? Personel bilgilerini kaydetmekten ibaret degil artik surece: bordro, ssk entegrasyonu v.s. var. artik online olarak satilan cozumler de var. Bir yazilim personeline odecek maasdan cok daha ucuza gelir.
(13-01-2023, Saat: 23:08)mkysoft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden yeniden yazmak istiyorsunuz? Personel bilgilerini kaydetmekten ibaret degil artik surece: bordro, ssk entegrasyonu v.s. var. artik online olarak satilan cozumler de var. Bir yazilim personeline odecek maasdan cok daha ucuza gelir.

aslında  haklısınız  bunları bende  düşündüm ama  mesele  biraz farklı  benim kadrom bilgi işlem personeli  aslında  network  gibi bazı konularda yetersiz  olduğum için benim ayağımı  kaydırdılar  hiç alakam olmayan saçma sapan bir göreve getirdiler  beni  yerimede  başkasını aldılar.  beni  eski itibarımı  yeniden kazanmak  prestijimi yeniden düzeltmek için haaa  bak emre de  bunu yapıyormuş desinler diye  aklıma  böyle  bir düşünce  geldi  yanlışsa  beni kınamayın.... :Sad :Sad
Estagfurullah. Ben sadece bilginiz yoktur belki diye paslasmak istedim. Oncelikle gelistireceginiz programdan sirketinize saglayacagi faydalari belirlemeye calisin. Ona gore bir tasarim yapabilirsiniz. Eger uygulama cok kullanıcılı olacaksa access sorun cıkarabilir.
@7805
- Kendim de bir kamu çalışanı olarak çabanı takdir ederek söze başlamak isterim.

NOT : yazdıktan sonra fark ettim ki sizinkisi özel bir şirket anlıyorum. Bu aşağıdaki yazdıklarımı silmiyorum çünkü yine de benzeri bir hassasiyet göstermeniz gerekecek.

Çalıştığınız birimin yazılım projesi üretimini bildiğiniz üzere kendine değil -belki de bilgisayar ile yakından uzaktan ilgisi olmayan- birimlere hitap ediyor. Bunu neden söylüyorum, bir proje önerisi size yetmeyecektir. 

* Projeye başlamadan önce fizibilite yapmalısınız. 

- Hedef kitleyi belirlemeli ve -ÇOK ÇOK ÖNEMLİ- birim çalışan hiyerarşisini ezmeden (kendi müdürünüz --> başkanlığınız --> personel ile ilişkili İK'dan sorumlu başkanlık --> İ.K. müdürü ) ile irtibata geçerek farkındalık oluşturmalısınız.

Bunu yapmadan işe başlarsanız boşa çalışmış olursunuz yapacağınız proje koltuğunuzun altında bir bilgisayar halinde geri dönersiniz. Hatta birilerinin sinir ucuna dokunursa bulunduğunuz yerde de sıkıntı yaşayabilirsiniz.

* Personel takip projeleri çok disiplinli bir yapıdır. 
- Yani veri girişi yapacak personelin belirlenmesi, hakemli yapı oluşturup moderasyon yapacak personelin belirlenmesi, personel özlük haklarına ilişkin kimin ne kadar veri erişim hakkı olduğunu takip eden bir hakem - yetki sistemi ve en sonunda bu çok disiplinli yapı için dökümantasyon hazırlanıp eğitim planlaması yapılması gerekli olacaktır. Ayrıca siz -emekli olunca diyorum- kurumdan ayrıldığınızda bu yazılımın hayat döngüsünün mevzuata ilişkin değişiklikler ile orantılı bir süre daha devam edeceğinin garantisini vermelisiniz.

Yani hangi veritabanını kullanayım veya hangi alanlarda veri girişi yapılacak olayı burada yok hükmünde bir sorudur. 

Daha detaylı bilgi isterseniz buradan sorun yardımcı olalım.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(15-01-2023, Saat: 16:58)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @7805
- Kendim de bir kamu çalışanı olarak çabanı takdir ederek söze başlamak isterim.

NOT : yazdıktan sonra fark ettim ki sizinkisi özel bir şirket anlıyorum. Bu aşağıdaki yazdıklarımı silmiyorum çünkü yine de benzeri bir hassasiyet göstermeniz gerekecek.

Çalıştığınız birimin yazılım projesi üretimini bildiğiniz üzere kendine değil -belki de bilgisayar ile yakından uzaktan ilgisi olmayan- birimlere hitap ediyor. Bunu neden söylüyorum, bir proje önerisi size yetmeyecektir. 

* Projeye başlamadan önce fizibilite yapmalısınız. 

- Hedef kitleyi belirlemeli ve -ÇOK ÇOK ÖNEMLİ- birim çalışan hiyerarşisini ezmeden (kendi müdürünüz --> başkanlığınız --> personel ile ilişkili İK'dan sorumlu başkanlık --> İ.K. müdürü ) ile irtibata geçerek farkındalık oluşturmalısınız.

Bunu yapmadan işe başlarsanız boşa çalışmış olursunuz yapacağınız proje koltuğunuzun altında bir bilgisayar halinde geri dönersiniz. Hatta birilerinin sinir ucuna dokunursa bulunduğunuz yerde de sıkıntı yaşayabilirsiniz.

* Personel takip projeleri çok disiplinli bir yapıdır. 
- Yani veri girişi yapacak personelin belirlenmesi, hakemli yapı oluşturup moderasyon yapacak personelin belirlenmesi, personel özlük haklarına ilişkin kimin ne kadar veri erişim hakkı olduğunu takip eden bir hakem - yetki sistemi ve en sonunda bu çok disiplinli yapı için dökümantasyon hazırlanıp eğitim planlaması yapılması gerekli olacaktır. Ayrıca siz -emekli olunca diyorum- kurumdan ayrıldığınızda bu yazılımın hayat döngüsünün mevzuata ilişkin değişiklikler ile orantılı bir süre daha devam edeceğinin garantisini vermelisiniz.

Yani hangi veritabanını kullanayım veya hangi alanlarda veri girişi yapılacak olayı burada yok hükmünde bir sorudur. 

Daha detaylı bilgi isterseniz buradan sorun yardımcı olalım.

ÖNCELİKLE  ilginiz  alakanız  için teşekkür ederim ... bizim kisi kamuya bağlı şirket olarak geçiyor..
dün akşam hem düşündüm hemde  baya bir  araştırma  yaptım.   diğer  mkysoft rumuzlu arkadaşın dediği gibi  prsonel takip yazılımları baya geniş kapsamlı  oluyor şimdi 12 senden sonra bu kada ayıntılı uygulama  bize  ağır  gelebilir  hemde  ellerinde bu tarz  yazılım olduğunu  düşünüyorum burda  elinde  olmayan birşey yaparsak  daha ilgilerini  çeker  mesela  şirketimize  bağlı işletmeler  var 5 -6 tane muhasebeciler  ellerinde  kağıt  haftanın belli günleri  kasadan para toplamaya  çıkıyor  bunlara yönelik kasa  takip uygulaması  yapsak bunuda  bir laptop veya  tabelete  kurup ellerine  versek bence baya pratik olur  dün akşam benzer  bir uygulama buldum ordan yola çıkarak bir kasa  takip yazılımı  yapsak  daha ilgilerini çekeceğini düşünüyorum.
@7805 Öncelikle bir şeyler üretme çabanız için tebrik ederim. Size verilen yanıtların hiçbirisi sizi hedefinizden döndürmesin, moralinizi bozmasın. Bilgilerine başvurduğunuz kişiler, kendi geçmiş deneyimlerini baz alarak size yanıt üretirler.

@7805 : "bunlara yönelik kasa takip uygulaması yapsak bunuda bir laptop veya tabelete kurup ellerine versek bence baya pratik olur dün akşam benzer bir uygulama buldum ordan yola çıkarak bir kasa takip yazılımı yapsak daha ilgilerini çekeceğini düşünüyorum."

Bir yazılım projesine başlamadan önce, yazılım projesi yaşam döngüsü aşamalarına (SDLC) göz atmakta fayda var;

1- Requirement Gathering and Analysis / Gereksinimlerin belirlenmesi, toparlanması ve detaylı analiz edilmesi gerekir. (İhtiyaç tespiti, hedef kitle, projenin başarılı oldu denilmesi için gereken kriterler, bütçe, maliyetlendirme, lisans masrafları, geliştirici kaynak masrafları)
2- Design / Projenin tasarımı, şekillendirmesi (Teknoloji seçimi, platform seçimi, uygulanacak çözümlerin belirlenmesi, yayınlama masrafları, sürdürebilirlik masrafları)
3- Coding or Implementation / Kodlama veya implementasyon (Proje kurgusu tamam olunca, hangi platformlara yanıt verecek, hangi çözümler uygulanacak, hangi arayüzlerde hangi işlemler ne şekilde çözümlenecek, ve bu sorucukların yanıtlarına göre kod geliştirme)
4- Testing / Test (önce geliştirici testi, kanarya sürüm, sonra kapalı devre alpha-beta testleri, sonra son kullanıcı testleri ve aktif kullanıma hazır hale getirme)
5- Deployment / Yayınlama (uygulamanızın hedef platformu/platformları, hedef kitlesi ve kullanıma erişimi için hangi çözüm nerede ne şekilde yayınlanacak, nasıl ek maliyetler oluşacak veya azalacak, yayınlama otomatik mi manuel mi gerçekleşecek vb.)
6- Maintenance / Muhafaza (@mrmarman hocamın bahsettiği emeklilik planınız sonrasında veya aktif kod yazmayı bıraktığınızda yaptığınız projenin desteğinin kesilmemesi, güncel mevzuata veya ihtiyaçlara yanıt verebilir olmasının sağlamak, dokümantasyon geliştirmek, clean code kurallarına uymak, kodlama altyapı mimarisini dünya standartlarına göre belirlemek)

Bu aşamalar ve parantez içlerindeki sorulara bakarak nasıl bir yol çizmeniz gerektiği ile ilgili aklınızda fikirler oluşacağı kanaatindeyim. Konuyu netleştirmek adına, seçeceğiniz veritabanının neredeyse hiçbir önemi yok. Yapacağınız çözümü belirlemeden teknoloji ihtiyaç listesi hazırlayıp toparlamak doğru yaklaşım olmaz. Bir ev taşıma planınız var, eşyalar ve iki ev arası mesafe belirli değil, bunu lüks bir otomobil ile taşıyabilirsiniz, ihtiyaçlarınıza daha uygun kamyonet, kamyon, tır gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Kamyon olarak hangi marka olsun? gibi oluyor. Taşınma tarihi, aboneliklerin açılması kapatılması, eşyaları taşımak, resmi işlemleri halletmek, işin finans boyutunu ele almak gibi konular elzem ve daha önemli.

Bana sorarsanız niye Delphi? ile başlarım. Laptop ve tablete "kurulum" dediğiniz anda hem desktop hem mobile desteği gerekiyor. Peki ya web tabanlı yaparsanız? Tüm cihazlar buna yanıt verebilir. Bu durumda, ihtiyaçları belirledikten sonra tüm ihtiyaçlar için en doğru teknolojinin hangisi olacağına bir sonraki adımda (2. adım) karar verin.

Ek-1: @mrmarman hocamın değerli yorumu altın niteliğinde. O yoruma bonus olarak ekleyebileceğim tek şey;
kamu veya özel sektör, hiç önemli değil, bulunduğunuz poziyon ve görev tanımı ile üreteceğiniz katma değerin size ve çatısı altında çalıştığınız tüzel kişinin buna ne kadar ihtiyacı olduğunu belirlemek olacaktır.
acaba delphiye 3. parti component nasıl eklenir birde mesela delphi 7 de raize componentleri vardı delphi 11 de buna benzer birşey var mı ??
Shy

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pazaryerleri Muhasebe Programı Entegrasyonu bünyamin68 2 341 22-02-2024, Saat: 15:51
Son Yorum: ahmet6513
  Borsa takip programı(Yeniyim) rumuztr@hotmail.com 8 885 29-12-2023, Saat: 17:36
Son Yorum: rumuztr@hotmail.com
  Uzaktan Sohbet Programı Yapımı Halil Han BADEM 12 7.540 17-08-2023, Saat: 15:25
Son Yorum: Halil Han BADEM
  [ÇÖZÜLDÜ] Programı ikinci formdan başlatma sorunu? rmzgenius 3 826 25-04-2023, Saat: 13:20
Son Yorum: ozcanm
  Örnek stok takip programı power 22 5.997 21-09-2022, Saat: 22:34
Son Yorum: power

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi