Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphide time alanını toplama
Selamlar

MYSQL tablomda bulunan time alanımda bulunan saatlerin toplamını almak istiyorum. MYSQL veritabanı üzerinde sql i çalıştırınca hatasız olarak toplamları veriyor. Ancak kodu delphide query ile çalıştırdığımda tamamen farklı bir sonuç çıkıyor. Anladığım kadarıyla, 23:59 dan sonraki toplamlarda tekrar saati 00:00 üzerinden alarak yine toplamaya çalışıyor.

Burada, toplamın 38:19 (38 saat 19 dakika) olarak mysql veritabanında doğru olarak verirken, delphi dbgrid de çıkan sonuç 12:19 olarak çıkmaktadır.
CAST komutunu da denedim ancak onda da bir yola ulaşamadım.
Kullandığım kod şu şekildedir. Sum işleminin doğru olarak hesaplaması ve bana 38:19 süresini vermesi için izlemem gereken yol konusunda yardımlarınızı rica ederim.
SELECT SEC_TO_TIME(SUM(time_to_sec(sure))) As sure, islem FROM uretim where projeid='+proje_kodu+' group by islem order by islem asc 
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
38 saat 19 dk değil de 38 dakika 19 sn olarak değerlendiyor da öyle hesaplıyor olmasın ?

38:19 saat dakika gerçekte 24 ile modlanınca 38-24 = 14:19 olması lazımdı. 12:19 demişsiniz ki bir de saat dilimi hesaba katılmış olmalı. tam kaotik bir durum.

Bu tip süreleri hassasiyetinize göre en küçük zaman dilimi ne ise onunla cast edip toplayıp, sonucu convert etmeniz daha sağlıklı olur. Örneğinizde hepsi dakika veya saniye olarak değerlendirip toplamı almak iyi olurdu.

Bir de 24 saatten büyük işlemler için datetime birlikte kullanmak sağlığı güçlendirir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(13-09-2023, Saat: 21:16)shooterman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar

MYSQL tablomda bulunan time alanımda bulunan saatlerin toplamını almak istiyorum. MYSQL veritabanı üzerinde sql i çalıştırınca hatasız olarak toplamları veriyor. Ancak kodu delphide query ile çalıştırdığımda tamamen farklı bir sonuç çıkıyor. Anladığım kadarıyla, 23:59 dan sonraki toplamlarda tekrar saati 00:00 üzerinden alarak yine toplamaya çalışıyor.

Burada, toplamın 38:19 (38 saat 19 dakika) olarak mysql veritabanında doğru olarak verirken, delphi dbgrid de çıkan sonuç 12:19 olarak çıkmaktadır.
Kullandığım kod şu şekildedir. Sum işleminin doğru olarak hesaplaması ve bana 38:19 süresini vermesi için izlemem gereken yol konusunda yardımlarınızı rica ederim.
SELECT SEC_TO_TIME(SUM(time_to_sec(sure))) As sure, islem FROM uretim where projeid='+proje_kodu+' group by islem order by islem asc 

Merhabalar,

https://www.db-fiddle.com/f/bTfjUCr2dUGhwWzhQPfXQk/0

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
(14-09-2023, Saat: 02:13)hi_selamlar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Merhabalar,

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim hocam, deneyeceğim hemen.

(14-09-2023, Saat: 02:13)hi_selamlar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Merhabalar,

Kolay gelsin.

Elinize sağlık hocam. Çalıştı. Tekrar teşekkürler.

(13-09-2023, Saat: 22:21)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 38 saat 19 dk değil de 38 dakika 19 sn olarak değerlendiyor da öyle hesaplıyor olmasın ?

38:19 saat dakika gerçekte 24 ile modlanınca 38-24 = 14:19 olması lazımdı. 12:19 demişsiniz ki bir de saat dilimi hesaba katılmış olmalı. tam kaotik bir durum.

Bu tip süreleri hassasiyetinize göre en küçük zaman dilimi ne ise onunla cast edip toplayıp, sonucu convert etmeniz daha sağlıklı olur. Örneğinizde hepsi dakika veya saniye olarak değerlendirip toplamı almak iyi olurdu.

Bir de 24 saatten büyük işlemler için datetime birlikte kullanmak sağlığı güçlendirir.

Hocam,
38:19 saat dakika gerçekte 24 ile modlanınca 38-24 = 14:19 olması lazımdı. 12:19 demişsiniz ki yazdığınız yerde hata bende. Evet 14:19 olarak çıkarıyor.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  store procedure ile toplama islemi sadikacar60 5 291 22-04-2024, Saat: 12:50
Son Yorum: bydelphi
  farkli tablolardan verileri dataset e toplama sadikacar60 12 1.900 23-03-2023, Saat: 18:34
Son Yorum: sadikacar60
  delphi mssql toplama yunusemre 13 3.284 30-04-2022, Saat: 23:37
Son Yorum: dilanorkan
  date and/or time from character string-[Çözüldü} Mesut 6 1.725 27-01-2022, Saat: 10:39
Son Yorum: Mesut
  Delphide hata sonrası kanal gün sayısı azalması hatası HakanY 2 777 15-10-2021, Saat: 09:27
Son Yorum: HakanY

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi