Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uygulama Kapatma
MErhaba Arkadaşlar.
FMX projelerinde Android de Formları Close ile kapatıp, Uygulamayı application.Terminate ile kapatabiliyorum.

IOS projelerinde yine Formları close ile kapatabiliyorum fakat Uygulamayı ne close, ne application.terminate komutları ile sonlandıra mıyorum.

IOS projelerini hardware back tuşu haricinde nasıl terminate ediyor sunuz?
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(11-12-2018, Saat: 18:02)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: MErhaba Arkadaşlar.
FMX projelerinde Android de Formları Close ile kapatıp, Uygulamayı application.Terminate ile kapatabiliyorum.

IOS projelerinde yine Formları close ile kapatabiliyorum fakat Uygulamayı ne close, ne application.terminate komutları ile sonlandıra mıyorum.

Halt komutunu denediniz mi?
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(11-12-2018, Saat: 18:02)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: MErhaba Arkadaşlar.

Merhaba,
Mobil uygulamalarda (Android ve iOS) uygulamanın son kullanıcılar tarafından veya geliştirici tarafından kapatılmasına izin verilmiyor. 
Yani kapatılması söz konusu olmuyor. Terminate, halt, Finish gibi platforma özgü api'lerle veya hardware back gibi donanımsal özellikler uygulamayı kapatmaz, arka plana alarak çalışması devam ettirilir.
@"Fesih ARSLAN" Teşekkürler Hocam. Sanırım Tek çare Kendi içinde bitirmek..
Androide de
{$IFDEF ANDROID}
MainActivity.finish;
{$ENDIF}
ile işlem yapılabiliyor..
Windows için Application.Terminate;

IOS için halen araştırıyorum..

(12-12-2018, Saat: 11:46)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"  Teşekkürler Hocam. Sanırım Tek çare Kendi içinde bitirmek..
Androide de
{$IFDEF ANDROID}
MainActivity.finish;
{$ENDIF}
ile işlem yapılabiliyor..
Windows için Application.Terminate;

IOS için halen araştırıyorum..

Mobil uygulamanın yaşam döngüsünü elinde tutma (diğer bir etken tarafından bu yaşam döngüsüne müdahale engeli) isteği kendi (Google ve Apple'ın) politikaları olduğu için Android, iOS native kodları da kapatmaz.  Windows platformu mobil olmadığı ve masaüstü uygulamalarında böyle zorlayıcı bir politika olmadığı için herhangi bir kapatma komutu işe yarar.
haklsınız hocam.. Tamamen Kullanım politikaları Smile)

Selamlar,
ayrıca bu zorlayıcı komutlar nedeni ile IOS bu kapanmaları uygulama çökmesi olarak algılıyor diye biliyorum. Yani istatistiksel konuda sorun teşkil ediyor diye biliyorum.
Bir çok banka uygulamasında bile çıkış dediğin zaman seni ana ekrana kullanıcı giriş ekranına yönlendiriyor, uygulamayı tamamen kapatmak açık uygulamaları ekrana listeleme ve oradan kaydırarak kapatma ile oluyor genelde.
iOS için info.plist dosyasında UIApplicationExitsOnSuspend özelliğini Yes olarak belirlemeniz işe yarayabilir belki.
Normalde Home tuşuna basıldığında uygulamanız uykuya geçer. (background ortamda çalışmaya devam eder)
Ama bu özellik sayesinde uygulamanız uyumanın ötesine geçer ve ölür Smile

https://developer.apple.com/documentatio...sonsuspend

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 366 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 IOS Simulatorde Uygulama Çalışmıyor elixir84 3 964 07-02-2024, Saat: 17:05
Son Yorum: elixir84
  Delphi 11.3 Andorid 10 ve üzeri uygulama çalışmıyor TuncayDelphi 7 642 07-12-2023, Saat: 01:23
Son Yorum: TuncayDelphi
  ios uygulama Bay_Y 4 418 22-11-2023, Saat: 16:06
Son Yorum: Bay_Y
  Programları kapatma Mete 4 481 19-09-2023, Saat: 17:47
Son Yorum: Mete

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi