Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DelphiCan Olmak
(12-06-2019, Saat: 15:34)myhotyro Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım Fesih Bey'in kastettiği kişilerden biri benim. Ara ara foruma girip özellikle o gün yorum yazılmış ilgimi çeken konulara bakıyorum. Genel kültür, fikir edinme vb. amaçlarla.

Ticari olarak Delphi kullanan bir yerde çalışmıyorum ama Delphi'yi oldum olası sevmişimdir. Fırsat ve imkanım olursa, daha doğrusu gerekli olur ise seve seve kullanmayı tercih ederim. Özellikle de artık Community Eddition gibi bir seçeneği varken. Mobil geliştirme için kitabınızı da alıp yararlanarak deneysel çalışmalar yapmak istedim ama BT grubunun sitesinde kitabın fiyatının 250 TL olduğunu görünce vazgeçtim. Sonuçta ticari bir uygulama geliştirmeyeceğim. Bir nevi hobi amaçlı çalışma yapacağım ve hobi için bu rakam bana çok geldi. Ortada muhakka ki ciddi bir emek var, bunun da bir karşılığı olmalı. Ama bu karşılık Türkiye gibi bir üklede bu rakam olursa melesef ki kitap ilgilenenlerin çoğuna ulaşamayacakrtır. Hele de 2019'da internetin durumu ve içeriğe ulaşmanın geldiği noktayı düşünürsek.

Birgün öyle bir konuda soru sorulur ki soranın ihtiyacı olan cevabı birkaç satırda yazabiliriz. 2-3 sene hiçbirşey yazmayız, birgün öyle birşey yazarız ki ihtiyacı olanın belki hayatını kurtarır. Konu illaki Delphi olmak zorunda değil, örneğin Delphi de program yazıyorsanız illaki çoğunuz veritabanı da kullanıyorsunuzdur, web teknolojileri işin içindedir, ... Tabi forumlara benim ve benim gibi kaç kişi var ise  onların girmesini engelleyebilirsiniz, bu sizlerin tercihi olacaktır. Ben bu foruma girememenin eksikliğini hissetmem, şu anda katkım olmasa da, hiçbirinizi tanımasam da ülkemde ve ana dilimde varlığından dolayı gurur duyduğum beni mutlu eden bir platform benim için artık yok hükmünde olur o kadar.

Ben bu durumda foruma girebileyim diye "laf olsun torba dolsun" konular, yorumlar yazmam. Buraya olan sempatimi kaybederim, böyle biryer benim için hiç olmamış gibi hissederim. Bazı insanlar da sırf foruma girebilmek için saçma sapan gerekli gereksiz konular, yorumlar yazabilirler. Forumu çöplüğe çevirebilirler. Daha iki hafta oldu olmadı, birkaç kendini bilmez forumu bir günde çöplüğe çevirmişlerdi.

Bir yeri veya bir şeyi "elit" yapan zor erişilebilmesi, herkese açık olmaması değildir. Bir yer ya da bir şey "elit" olduğu için zor erişilebilidir ve herkese açık olmaz. Diyorsanız ki biz artık "elit" olduk sizler için hayırlı olsun. Ne diyeyim.

Sitemim daha çok Delphi veya Object Pascal ile günlük haşir neşir olup (yani aktif kod yazan) üyelerimize idi.
Kitap fiyatının çok yüksek olduğunda hem fikiriz. Daha önceki açtığım konu ve yorumlarda bu sitemimi görebilirsiniz. 
Yakın bir zamanda kitabın 10.000 adet dijital sürümü isme lisanslı olarak dağıtılacak (Tahmini çok cüzzi bir fiyat 5-10 TL gibi yada ücretsiz olacak tam emin değilim. Yayıncı firma belirleyecek). O zaman temin ederek faydalanabilirisiniz. 
Aktif olmayan üyelere yönelik yaptırım fikrimin pek kabul görmediğini, genel yorumlardan anlıyorum. 
Bu platformu uzun süredir takip edenler bilir. Kurucu üye olarak bir fikir veya kuralı kendim koymuyorum.  
Bir kural çıkarılacak veya bir şeylere karar verilecek ise DelphiCan'lar olarak birlikte düşünüp, karar veriyoruz. 
Bunun bir çok örneğini birlikte yaşadık. 
Bu kapsamda belirttiğiniz samimi görüş ve düşüncelerinizden dolayı teşekkür ederim.
(12-06-2019, Saat: 15:57)r3n4m3 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"  bey merhabalar

Bence bu konu üzerinde çok durmasanız daha isabetli olacaktır. Benim adminlik yaptığım çok forum oldu şimdiye kadar hala da işletiyorum. İnsanlara ne dersenize deyin ne yaparsanız yapın biri bişey yazmak istemiyorsa yazmaz aynı zamanda da paylaşmaz. He biz ne yaptık bu konuda farklı şeyler düşündük örnek olarak madem forumda yazılmıyor o zaman whatsapp grubu kurduk ve orada kimin ne problemi varsa yada yeni bişey bulduysa yaptıysa orada tartışıp çözüme kavuşuyoruz. Forumlara yasaklar getirmek sadece o forumu başka bir boyuta taşımanız manasına geliyor. İnsanlar soğur ve bir daha gelmez. Ha gelmesinler diyorsanız o zaman sıkıntı yoktur. Bende başka forumum olsa bile burada sık sık gelirim. Genelde yazan konulardan %80 den bilgim var. Yazmak veya yardımcı olmak ister miyim isterim ve elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Genel olarak her gün gelirim foruma manşette olan konulara göz atarım ve çözüm biliyorsam yazarım inaniyorum ki çoğul kişi de öyle yazar. Daha genç arkadaşlar belki çekindiği için yazmıyorlar biri güler biri dalga geçer gibi çünkü çok yaşanıyor bu tip sosyal platformlarda.

O yüzden bence oluruna bırakın zamanla olur daha genç bir forumdur büyümeye musait zaten ayrıca türkiyede pek delphi forum kalmadı biliyorsunuz bunu da heba etmeyelim Big Grin

Kolay gelsin

Sizin ve yorum yapan diğer arkadaşların aynı doğrultudaki fikirleri, benim fikrimin yanlışlığını ortaya koyuyor. 
Hep doğru düşüneceğiz diye bir şey yok. Önemli olan bildiğinin yanlış olduğunun farkında olmaktır (Bildiğim şey doğrudur mantığıyla hiç bir zaman bir olaya yaklaşmam).
Size ve yorum yapan tüm DelphiCan'lara değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
(12-06-2019, Saat: 16:12)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2019, Saat: 15:57)r3n4m3 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"  bey merhabalar

Bence bu konu üzerinde çok durmasanız daha isabetli olacaktır. Benim adminlik yaptığım çok forum oldu şimdiye kadar hala da işletiyorum. İnsanlara ne dersenize deyin ne yaparsanız yapın biri bişey yazmak istemiyorsa yazmaz aynı zamanda da paylaşmaz. He biz ne yaptık bu konuda farklı şeyler düşündük örnek olarak madem forumda yazılmıyor o zaman whatsapp grubu kurduk ve orada kimin ne problemi varsa yada yeni bişey bulduysa yaptıysa orada tartışıp çözüme kavuşuyoruz. Forumlara yasaklar getirmek sadece o forumu başka bir boyuta taşımanız manasına geliyor. İnsanlar soğur ve bir daha gelmez. Ha gelmesinler diyorsanız o zaman sıkıntı yoktur. Bende başka forumum olsa bile burada sık sık gelirim. Genelde yazan konulardan %80 den bilgim var. Yazmak veya yardımcı olmak ister miyim isterim ve elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Genel olarak her gün gelirim foruma manşette olan konulara göz atarım ve çözüm biliyorsam yazarım inaniyorum ki çoğul kişi de öyle yazar. Daha genç arkadaşlar belki çekindiği için yazmıyorlar biri güler biri dalga geçer gibi çünkü çok yaşanıyor bu tip sosyal platformlarda.

O yüzden bence oluruna bırakın zamanla olur daha genç bir forumdur büyümeye musait zaten ayrıca türkiyede pek delphi forum kalmadı biliyorsunuz bunu da heba etmeyelim Big Grin

Kolay gelsin

Sizin ve yorum yapan diğer arkadaşların aynı doğrultudaki fikirleri, benim fikrimin yanlışlığını ortaya koyuyor. 
Hep doğru düşüneceğiz diye bir şey yok. Önemli olan bildiğinin yanlış olduğunun farkında olmaktır (Bildiğim şey doğrudur mantığıyla hiç bir zaman bir olaya yaklaşmam).
Size ve yorum yapan tüm DelphiCan'lara değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Böyle düşünmek sizin gibi birine/Bilge bir insana yakışmıyor Fesih hocam.
Fikirleriniz size özgüdür, Sizindir ve dolayısı ile doğru - yanlış diye tabir etmek hiç mantıklı değildir çünkü bir şeyin doğru ya da yanlış olarak nitelendirilmesi için o şeyin evrensel olması gerekir. nesnel olmalıdır. fakat fikirler(iniz) size özgü ve sizindir. bunu bu şekilde yorumlayanlardan daha olgun düşünmelerini beklerim.
Hayatımın son 6 yılı boyunca kendi felsefemi yaratmaya çalıştım,yarattım. mantık çerçevesi içerisinde kendime özgün felsefi fikirlerimi ortaya attım sayfalar açtım bloglar yazdım. elbetteki beğenilmedi karşı çıkıldı. bu aptal insanlar için vazgeçilmez bir karşılama türüdür ama buna mağruz kaldıktan sonra da vazgeçmedim ve şuanda nice insanla tanıştım bana teşekkür eden hatta akıl hocası olarak gören. bu paha biçilemez bir mutluluk. 
( Az önce bir takipçimden gelen mesaj ; Sayfanızı yeni keşfettim ve çok beğendim. KEŞKE DAHA ÖNCE BULSAYDIM )
Söyler misiniz kim bunları duymak istemez ?  verdiği mutluluğu anlatamam. 

Bilginin peşinden koşmayan bilgisiz insanların peşinden koşmak, size sizin bildiğinizi de unutturur bilmek istediğinizi de !

İşin bana göre en ironik kısmı ise ;
Size karşı sizin fikrinizin yanlışlığını savunan ve kendi fikrini dile getiren insanların, bunu da yine sizin oluşturduğunuz/Yarattığınız form vasıtalı ile yapıyor oluşlarını fark edemiyor olmalarıdır...

Not : Aptal, Sığ anlamında kullanılmıştır...
(12-06-2019, Saat: 17:09)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşin bana göre en ironik kısmı ise ;
Size karşı sizin fikrinizin yanlışlığını savunan ve kendi fikrini dile getiren insanların, bunu da yine sizin oluşturduğunuz/Yarattığınız form vasıtalı ile yapıyor oluşlarını fark edemiyor olmalarıdır...

"fark edemiyor olmalarıdır" diyerek öryargı belirtmiş olmuyor musunuz ?
kimin neyi fark edip fark edemediğini ekrana bakarak nasıl anladınız bence asıl ironi bu olsa gerek.
(12-06-2019, Saat: 17:17)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2019, Saat: 17:09)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşin bana göre en ironik kısmı ise ;

"fark edemiyor olmalarıdır" diyerek öryargı belirtmiş olmuyor musunuz ?
kimin neyi fark edip fark edemediğini ekrana bakarak nasıl anladınız bence asıl ironi bu olsa gerek.

Bana göre @Mr.Developer prensip ile fikri birbirine karıştırdı (bilinçli yaptığını söylemiyorum).
Prensipler kişilerin karakterlerine özgüdür, katıdır ve kırmızı çizgi ile çizilmiştir. Oysaki fikirler değil yıllık, aylık, haftalık veya günlük değişebilir. 
Bu nedenle fikir sözcüğüne odaklanmıştım. 
Benimki bir fikirdi. Yanlış bir fikir olduğunu bir önceki mesajımda da beyan ettim.
(12-06-2019, Saat: 17:17)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

"fark edemiyor olmalarıdır" diyerek önyargı belirtmiş olmuyor musunuz ?

Evet, neden olmasın ki hocam  Shy

(12-06-2019, Saat: 17:24)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2019, Saat: 17:17)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "fark edemiyor olmalarıdır" diyerek öryargı belirtmiş olmuyor musunuz ?

Bana göre @Mr.Developer prensip ile fikri birbirine karıştırdı (bilinçli yaptığını söylemiyorum).
Prensipler kişilerin karakterlerine özgüdür, katıdır ve kırmızı çizgi ile çizilmiştir. Oysaki fikirler değil yıllık, aylık, haftalık veya günlük değişebilir. 
Bu nedenle fikir sözcüğüne odaklanmıştım. 
Benimki bir fikirdi. Yanlış bir fikir olduğunu bir önceki mesajımda da beyan ettim.

O zaman bakış açısı diyelim Fesih hocam ve dediğiniz gibi fikirler değişiklik gösterebilirler bu durumda sanırım kitlendim denebilir.
Şuan fikrim değişti bunu da dediğinize örnek verebiliriz sanırım. Idea
(12-06-2019, Saat: 17:09)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2019, Saat: 16:12)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin ve yorum yapan diğer arkadaşların aynı doğrultudaki fikirleri, benim fikrimin yanlışlığını ortaya koyuyor. 

Böyle düşünmek sizin gibi birine/Bilge bir insana yakışmıyor Fesih hocam.
Fikirleriniz size özgüdür, Sizindir ve dolayısı ile doğru - yanlış diye tabir etmek hiç mantıklı değildir çünkü bir şeyin doğru ya da yanlış olarak nitelendirilmesi için o şeyin evrensel olması gerekir. nesnel olmalıdır. fakat fikirler(iniz) size özgü ve sizindir. bunu bu şekilde yorumlayanlardan daha olgun düşünmelerini beklerim.
Hayatımın son 6 yılı boyunca kendi felsefemi yaratmaya çalıştım,yarattım. mantık çerçevesi içerisinde kendime özgün felsefi fikirlerimi ortaya attım sayfalar açtım bloglar yazdım. elbetteki beğenilmedi karşı çıkıldı. bu aptal insanlar için vazgeçilmez bir karşılama türüdür ama buna mağruz kaldıktan sonra da vazgeçmedim ve şuanda nice insanla tanıştım bana teşekkür eden hatta akıl hocası olarak gören. bu paha biçilemez bir mutluluk. 
( Az önce bir takipçimden gelen mesaj ; Sayfanızı yeni keşfettim ve çok beğendim. KEŞKE DAHA ÖNCE BULSAYDIM )
Söyler misiniz kim bunları duymak istemez ?  verdiği mutluluğu anlatamam. 

Bilginin peşinden koşmayan bilgisiz insanların peşinden koşmak, size sizin bildiğinizi de unutturur bilmek istediğinizi de !

İşin bana göre en ironik kısmı ise ;

Not : Aptal, Sığ anlamında kullanılmıştır...

Alıntı:İşin bana göre en ironik kısmı ise ;

Şu cümlenden sonra fikirlerinin bir anlamı kalmadı benim için. Bak doğru/yanlış demiyorum; anlam diyorum. Buna istersen SIĞ istersen APTAL de. Bu hayatı felsefik düşüncelere adayacak kadar gelişmedim henüz fakat felsefik düşünenlerin çoğu olması gerektiği gibi değilde kendi düşüncelerinin diğer insanları aşağılar nitelikte olduğunu gördüm. Bu yüzden forum içerisinde düşüncelerini okumayacağımdan emin olabilirsin. Sorunları demiyorum, düşünceleri. Ha bu senin için önemsizdir bu ayrı bir konu Smile
kisisel_logo_dark.png
fazla ironi ve felsefe var gibi geldi, bu kimse için iyi olmasa gerek
Açıkçası konuyu okuduğumda @r3n4m3 nin bahsettiği durumları düşündüm. Size katılıyorum. Ama bir yerde Fesih hocam da haklı. İçerik üretimi malesef çok az düzeyde. Soru sorup giden çok var ve böyle durumlar forumu monoton bir hale koyuyor.

Düşüncem şu ki; Ekip kurulmalı ve iş takibi yapılmalı. Bilişim forum sitelerinde olduğu gibi ama aktif bir şekilde olması lazım.

Ayrıca bende malesef reel hayattaki uğraştan dolayı içerik üretimi yapamayan kardeşinizim. Hakkınız helal edin. Soru sorulduğu vakitte ise üstadlar olduğu için doğrusu, onların bu işte daha iyi olduğunu düşünerekten yazmıyorum. Ama birebir o konuya hakim isem faydalı olmak adına düşüncelerimi söylemekten çekinmem.

(13-06-2019, Saat: 02:41)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şu cümlenden sonra fikirlerinin bir anlamı kalmadı benim için. Bak doğru/yanlış demiyorum; anlam diyorum. Buna istersen SIĞ istersen APTAL de. Bu hayatı felsefik düşüncelere adayacak kadar gelişmedim henüz fakat felsefik düşünenlerin çoğu olması gerektiği gibi değilde kendi düşüncelerinin diğer insanları aşağılar nitelikte olduğunu gördüm. Bu yüzden forum içerisinde düşüncelerini okumayacağımdan emin olabilirsin. Sorunları demiyorum, düşünceleri. Ha bu senin için önemsizdir bu ayrı bir konu Smile

Söylediğiniz şekilde diğer insanları aşağılar nitelikte olmuş malesef. Bu doğru değil. Düşünceler açıkça söylenir ama rencide edecek şekilde olmamalı. Ayrıca rica etsem @Mr.Developer "yaratma" kelimesine dikkat ederseniz iyi olur. Müslüman bir toplumun içerisinde böyle kelimeler yanlış manalara geliyor ve inanç olarak doğru değil. Teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
İş takibini @Tuğrul HELVACI uzun süre yaptı çevirman var dı . Çevirilecek dökümanlar belirlenmişti. Yapamadık. Videolar var Abdullah Bey güzel yürütüyor ben devam edemedim. Açık kaynak projesi denedik orada da gayet mahçup oldum Uğur Bey'e. Bunlar çok büyük işler mi değil. Hemde 10 kişi çevirilere dalınsa 1-2 günde bitecek pek çok iş var. Ama şahsen bende pek umut kalmadı. Ya tuttuğumuz dala bizde çok güvenemiyoruz. Ya tembeliz ya çok yoğunuz zaman ayıramıyoruz. vs. vs. vs.
Topluluk mopluluk yok :/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Embarcadero'nun 25 Yıl Delphi Sayfasında DelphiCan TescilsizUzman 8 5.960 21-05-2022, Saat: 23:02
Son Yorum: YILDIRIMBEY
  Twitter'da DelphiCan TescilsizUzman 3 2.506 18-05-2020, Saat: 23:27
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  DelphiCan Google Analytics ve Alexa İstatistikleri TescilsizUzman 5 3.409 12-02-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: SimaWB
  DelphiCan Google Analytics Raporları TescilsizUzman 5 3.405 21-11-2019, Saat: 12:54
Son Yorum: TescilsizUzman
  Yerel DelphiCan Toplantıları Abdullah ILGAZ 26 14.491 03-05-2019, Saat: 09:58
Son Yorum: mustafatorun

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi