Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İBExpert Backup ile Exract metadata arası farklar
#1
Değerli uzman arkadaşlarım... Daha önce burada da açtığım bir konu vardı. Ağ yavaşlığı ile ilgili.... Veri tabanım 2.0 ... Müşteriler tablomda 2 tane blob alanım var. biri resim biri adres tutuyor. ağdaki yavaşlık sorunu çözmek için veri tabanını onarma işlemi yapayım dedim. ibexpert ile extract metada menüsünden veri tabanının bir kopyasını oluşturdum. 300 mb büyüklüğündeki veri tabanı 20 mb ye düştü.(bu işlemi yaparken generatörleri de sıfırlamışım) O işlemi yaptıktan sonra ağda inanılmaz hızlandı. sanli lokal pcde çalışır gibi... Yalnız veri tabanının kopyası oluşurken adres alanları boşaldığını hiç bir adresin kayıtlı olmadığını kullanıcım söyledi. Baktığımda adresler boşalmıştı. Extract metada yapılarak kopya veri tabanı oluşturduğumuzda blob niçin alanlar etkileniyor anlamadım. Yalnız sonrasında tekrar hatalar çıkmış. Baktığımda generatörleri sıfırlayarak gönderdiğimi fark ettim. Onu düzeltim. bakup ve restore işlemi yapınca blob alanlar etkilenmiyor ama veri tabanının boyutunda bir değişiklik olmuyor. yine 300 mb olarak kalıyor. ağdaki hız da aynı şekilde yavaş oluyor. Ama extract metedata ile kopya oluşturduğumda adres alanları boşalıyor null oluyor, boyut düşüp ağda hızlanıyor. Kullanıcı tekrar adresler girmeye başladığında tekrar yavaşlıyor.  Bir adres ağ olayını bu kadar zorlar mı? Sebebi nedir kafam almıyor... Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
Cevapla
#2
hocam inşaa ettiğin veritabanını bir göz geçirmeni tavsiye ederim baştan sona, biz yıllardır firebird le çalışırız. Bu ve diğer bahsettiğin sorunları neredeyse hiç yaşamadık. Benim şahsi fikrim resimleri blob alan içerisinde aynı veritabanında tutmaman tarafında, Restore backup yaparken mümkünse yeni veritabanı seçerek restore işlemini gerçekleştır.
Cevapla
#3
(17-05-2020, Saat: 23:53)Ahmet İPEKÇİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam inşaa ettiğin veritabanını bir göz geçirmeni tavsiye ederim baştan sona, biz yıllardır firebird le çalışırız. Bu ve diğer bahsettiğin sorunları neredeyse hiç yaşamadık. Benim şahsi fikrim resimleri blob alan içerisinde aynı veritabanında tutmaman tarafında, Restore backup yaparken mümkünse yeni veritabanı seçerek restore işlemini gerçekleştır.

Eyvallah değerli Ahmet İPEKÇİ hocam. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Programın 15 yıllık geçmişi var. Yeni sürüm de çıkartmadım. Ya sıfırdan tüm programı yeniden tasarlamam lazım. Bu da imkansıza yakın bir durum. Bazı kullanıcıların sorunları olduğunda devreye giriyorum. Masaüstü bilgisayar programcılığı yavaş yavaş ölmek üzere. Mobil, bulut üzerinden çalışan programlar geleceğe yürüyor. Bunların arasında kendimize yer bulabilmek lazım. Bir yerde bir sıkıntı var o sıkıntının kaynağını bulduğumda işi çözeceğime inanıyorum. Adres alanın ( blob) alanın sıkıntı yaptığını tamamen tesadüfi öğrendim. Ben de bunla ilgili kaynakları, forumları araştırıyorum, uzman kişilerin görüşlerini önemsiyorum. 
Tekrar teşekkür ederim.
Cevapla
#4
backup restore işlemini yaparken shadowları öldürmenizi tavsiye ederim. FB ve diğer RDBMS lerde bir kaydı sildiğinizde fiziksel olarak silmez ve silindi diye işaretleyip shadow kayda dönüştürür.. FB de bunu tamamen silmek için backup restore etmeniz gerekiyor. IBExpert de bu işlemi; restore ederken "Don't recreate shadow files" seçeneğini seçerseniz hem performans açısından hemde DB file büyüklüğü açısından sisteminizi rahatlatmış olursuuz.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  IBExpert ile Firebird Veri Kurtarma DelphiCanR 5 3.415 07-01-2020, Saat: 10:32
Son Yorum: musakaraderili
  Ibexpert ile yapilamayan kolon degisikligi(unique)(cozuldu) 41linea41 1 441 29-11-2019, Saat: 14:26
Son Yorum: hi_selamlar
  Query - Table arasındaki farklar Lord_Ares 6 1.513 05-10-2018, Saat: 08:57
Son Yorum: masteryoda
  FireBird veritabanı ile çalışanlar için IBExpert tavsiyyesi BlackHawk 5 2.481 30-04-2018, Saat: 09:44
Son Yorum: boreasKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi