Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Bir Dil için Tavsiye
Bu soruyu buraya sormak istememin en büyük nedeni Uzun yıllardır Delphi ile uygulma geliştirmiş olduğum için siz değerli dostlarımın ve üstadlardan bir öneri almak. 

Masaüstü Tüm uygulamalarımda Delphi Kullanıyorum. 

Ama delphi ile bir yere kadar gidebiliyorum.  Daha yeni nesil bulut yazılımlar çıkartabilmek için yeni bir dile başlamaya karar verdim. 

Not : HTML - CSS - Bosstrap - Php dillerinde başlangıç seviyesi şuana kadar kendime yetecek kadar bilgiye sahibim. 

1. React (FrontEnd) - Django (BackEnd) - React Native (Mobil)
  2. React (FrontEnd) - NodJs (BackEnd) - React Native (Mobil)
  3. Django (FrontEnd - BackEnd) - Flutter (Mobil)
Sizce Delphi de programlama yazan birisi için yukardaki dillerden hangisini seçerek ilerlemek mantıklı. 
veya sizin başka bir öneriniz olur mu bu konuda. 

Daha çok Web ve mobil üzerinde çalışacak sektörel yazılımlar üzerine.
Faydalanılmayan bilgi, harcanmayan ve hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

Hz. Muhammed (sav.)
Java'yı neden elediniz? İlgilenirseniz GUI üzerine harika bir kanal önerebilirim. Ra Ven
Merhaba

Aslında çok tartışılan bir konu. Heleki frontend geliştiricilerin marka fanatizmi duygusuyla yaklaşıp çoğu zaman konunun sapmasına sebep olduğu internette çok tartışma var. Hatta fanatizmin zirve yapması sebebiyle kendi çalıştıkları ortamları övme aşkıyla diğerlerini o kadar kötülüyorlarki kafalar cidden karışıyor.

Kendi tecrübem bu konuda masaüstü bir yazılımda zaten delphi tartışmasız. Web ve mobilde ara çözüm framework vb yapılar ile Delphi tarafında çok daha zor ve daha çok firmalara bağımlı ve problemlerin çözümleri, firmaların cominity düşüklüğü kişisel görüşüm ciddi zaman israfı oluyor ve güncel modern uygulamaların GUI deneyimlerinden çok uzak yazılımlar çıkmasına sebep oluyor. Bende sizin verdiğiniz kararları verme noktasına gelmiştim.

Kendi tecrübelerimle ben bu geçişlerde frontend tarafında react backend tarafında php den yine kopamayıp laravel ile hızlı ve sağlam geliştirme yapmak daha iyi olacağını düşündüm ve bu şekilde bir geçiş ile şimdi bazı projelerimi çevirmeye başladım.
Dediğim gibi bu kendimce bir görüş ve tecrübe paylaşımı daha fazla tecrübe etmiş üstadlar vardır bu bilgi, deneyim ve tecrübeleri öğrenmek hepimiz için faydalı olacaktır.
(24-07-2023, Saat: 13:58)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Java'yı neden elediniz? İlgilenirseniz GUI üzerine harika bir kanal önerebilirim. Ra Ven

Şöyle kendimce ana programlama dilim masaüstü yazılımlar ve Delphi.  

Baştan bir yazlıma derinlemesine girmek yerine sadece yapacağım WEB ve Mobil uygulamalar için framework tercih etmem işimi kolaylaştıracaktır. 
 öğrenme zamanımı kısaltacak ve daha hızlı bir proje geliştirme sürecine girebilirim diye düşündüm. 

Gönderdiğiniz kaynakları inceleyeceğim yine de.

(24-07-2023, Saat: 15:06)fatihablak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba

Aslında çok tartışılan bir konu. Heleki frontend geliştiricilerin marka fanatizmi duygusuyla yaklaşıp çoğu zaman konunun sapmasına sebep olduğu internette çok tartışma var. Hatta fanatizmin zirve yapması sebebiyle kendi çalıştıkları ortamları övme aşkıyla diğerlerini o kadar kötülüyorlarki kafalar cidden karışıyor.

Kendi tecrübem bu konuda  masaüstü bir yazılımda zaten delphi tartışmasız. Web ve mobilde ara çözüm framework vb yapılar ile Delphi tarafında çok daha zor ve daha çok firmalara bağımlı ve problemlerin çözümleri, firmaların cominity düşüklüğü kişisel görüşüm ciddi zaman israfı oluyor ve güncel modern uygulamaların GUI deneyimlerinden çok uzak yazılımlar çıkmasına sebep oluyor. Bende sizin verdiğiniz kararları verme noktasına gelmiştim.

Kendi tecrübelerimle ben bu geçişlerde  frontend tarafında react backend tarafında php den yine kopamayıp laravel ile hızlı ve sağlam geliştirme yapmak daha iyi olacağını düşündüm ve bu şekilde bir geçiş ile şimdi bazı projelerimi çevirmeye başladım.
Dediğim gibi bu kendimce bir görüş ve tecrübe paylaşımı daha fazla tecrübe etmiş üstadlar vardır bu bilgi, deneyim ve tecrübeleri öğrenmek hepimiz için faydalı olacaktır.

İşte zaten sorun şu ki internette inanılmaz bir tartırşam ve bilgi kirliliği var.  O yüzden buraya sorma ihtiyacı duydum sonuçta yıllardır bu platformdayım buradaki arkadaşlarımın üstadların daha net öneriler sunabileceğini düşündüm. 

React ve php (laravel)  bunu çok düşündüm bende hatta php de altyapım da var.  Ama Django ile ilgilendim biraz sanki bana daha güçlü daha esnek bir yapı sunacak gibi   hissediyorum. 
  Ama yinede ne yapcağıma karar  veremedim.
Faydalanılmayan bilgi, harcanmayan ve hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

Hz. Muhammed (sav.)
(24-07-2023, Saat: 13:22)KUNTAY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu soruyu buraya sormak istememin en büyük nedeni Uzun yıllardır Delphi ile uygulma geliştirmiş olduğum için siz değerli dostlarımın ve üstadlardan bir öneri almak. 

Ama delphi ile bir yere kadar gidebiliyorum.  Daha yeni nesil bulut yazılımlar çıkartabilmek için yeni bir dile başlamaya karar verdim. 

Not : HTML - CSS - Bosstrap - Php dillerinde başlangıç seviyesi şuana kadar kendime yetecek kadar bilgiye sahibim. 

Sizce Delphi de programlama yazan birisi için yukardaki dillerden hangisini seçerek ilerlemek mantıklı. 

üstadların çoğu buradan ayrıldı.

etrafda çokça fazla dil mevcut, bunlardada uzmanlaşmak ciddi zaman harcayan bir süreç,
uzmanlaşmanın şeklide önemli örnek olarak 3d uygulamalar ayrı bir deneyim, örneğin javascript
basit form elementleri ile uğraşmak dom yapısı vs ayrı bir deneyim, aynısı fmx dede mevcut
vcl fmx desktop uygulamaları ayrı bir deneyim 3d form ve viewpoint3d çok ayrı bir deneyim gerektirir.
ne demek istediğimi anlattığımı düşünüyorum.

bence cevaplanması gereken soru şu,
yurt dışında çalışma imkanınız varmı? veya ilgili ülkede çalışma izniniz ve sosyal güvenlik numaranız varmı?
dünyayı küresel açıdan dikkate alıp bir programlama dili seçmek istiyorsanız tavsiyem farklı olur,
türkiye içinde ise tavsiyem farklı olur, bence programlama programcı arayan iş ilanlarının tamamına
örneğin iş kurdan tüm türkiyeyi seçip bir göz gezdirin ve istenen niteliklerin bir index ini çıkarırsanız

tr içinde ne yöne kaymanız gerektiğini iş açısında çok daha iyi gözlemleyebilirsiniz.
(24-07-2023, Saat: 18:47)vedat35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-07-2023, Saat: 13:22)KUNTAY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu soruyu buraya sormak istememin en büyük nedeni Uzun yıllardır Delphi ile uygulma geliştirmiş olduğum için siz değerli dostlarımın ve üstadlardan bir öneri almak. 

üstadların çoğu buradan ayrıldı.

etrafda çokça fazla dil mevcut, bunlardada uzmanlaşmak ciddi zaman harcayan bir süreç,
uzmanlaşmanın şeklide önemli örnek olarak 3d uygulamalar ayrı bir deneyim, örneğin javascript
basit form elementleri ile uğraşmak dom yapısı vs ayrı bir deneyim, aynısı fmx dede mevcut
vcl fmx desktop uygulamaları ayrı bir deneyim 3d form ve viewpoint3d çok ayrı bir deneyim gerektirir.
ne demek istediğimi anlattığımı düşünüyorum.

bence cevaplanması gereken soru şu,
yurt dışında çalışma imkanınız varmı? veya ilgili ülkede çalışma izniniz ve sosyal güvenlik numaranız varmı?
dünyayı küresel açıdan dikkate alıp bir programlama dili seçmek istiyorsanız tavsiyem farklı olur,
türkiye içinde ise tavsiyem farklı olur, bence programlama programcı arayan iş ilanlarının tamamına
örneğin iş kurdan tüm türkiyeyi seçip bir göz gezdirin ve istenen niteliklerin bir index ini çıkarırsanız

tr içinde ne yöne kaymanız gerektiğini iş açısında çok daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. 
Benim bir iş arayışım yok, kendi şirketim var, çalışanlarım var kurulu bir düzenim var.

Yapmak istediğimi de anlatabildiğimi düşünüyorum. 
Masaüstü Tüm uygulamalarımda Delphi Kullanıyorum ve artık web ve mobil ihtiyaçlarım için bir dile karar verip ona çalışmak istiyorum. 
Buraya soru sormamın asıl nedeni Delphi kullanan birisi için hangi seçenek daha mantıklı ve daha az zaman harcanır. 

Hz. Muhammed (sav.)
Bir inceleyin isterseniz;
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6984
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6630
(24-07-2023, Saat: 22:16)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir inceleyin isterseniz;
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6984
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=6630

Dostum Daha önce TMS ve UNiGui ile ilgilendim. Bunlarla WEB projesi yapmak inan bana yeni dil öğrenmekten daha zor. 
Zor olan kısmı şu frontEND kısmında istediğim esnekliği bir boostrap ve css  gibi sağlayamıyorum. Boostrap kullananlar olmuş ama ben olayı anlamakta zorlanıyorum. 

Bu arada Delphi ile bir kaç tane aktif kullanılan mobil uygulamam da var ama hantal ne yaparsam yapayim Delphi de mobil hantal, web hantal. 
Ve durduk yere hatalar alınabiliyor sürekli anlamsız belkide delphi için olan framework leri kullanmayı beceremiyorum. 

O yüzden DELPHi benim için sadece Masaüstü program yazmak  için (Ve bu alanda benim için en iyi dil),  WEB ve Mobil tarafta düşünmüyorum artık. 
Ve daha da önemlisi bir proje üretmek için kolları sıvadığımda bunu TMS ile yapacak olsam yanıma birisini bulabileceğimi sanmıyorum ekip oluşturmak için.

Hz. Muhammed (sav.)
İş arayisiniz yoksa size PHP laravel öneririm. İş ilanları da oldukça fazladır.

CSS js kullanımı çok rahat çoğu işlem için bir sürü hazır kütüphane var. Uygulama çalıştırmak için Türkiye genelinde bir sürü sunucu var.

Framework olarak o kadar güzel ve esnek ki çok rahat işlemler yapabilirsiniz ve hızlıca ortaya ürün çıkar.
Lisans derdi yok. Doküman çok iyi
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan

.Net Core (C-Sharp) ile Web API + Angular ile front-end seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. 

Ayrıca mobil platform olarak herhangi bir HTM + JS uygulamasını mobil uygulama olarak derlemeye yarayan Cordova, Capacitor gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Ben front-end kısmında Angular'ı keyifle kullanıyorum ve Angular yapısını Delphi'nin yapısına çok benzetiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  yeni kimlik kartı nfc erdogan 0 139 29-04-2024, Saat: 19:03
Son Yorum: erdogan
  Donanım bilgilerini almak için geliştirilmiş güzel bir proje burakb44 2 303 02-04-2024, Saat: 16:06
Son Yorum: burakb44
  Tanım Bulamadım Bu Hata İçin hi_selamlar 11 1.629 30-10-2023, Saat: 18:20
Son Yorum: hi_selamlar
  DBGRID yeni sütun ekle veri gir diğer sütundaki veriyi değiştir stevenskat 8 872 08-09-2023, Saat: 22:47
Son Yorum: m_ekici
  yeni kayıtta bildirim alma ercanskose 5 1.192 26-06-2023, Saat: 13:04
Son Yorum: ercanskose

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi